ד"ר חנה קטן
ד"ר חנה קטן ערוץ 7

לא מדובר על ספר קומיקס שכל עלילתו מצוירת, אלא על טקסט מלווה בציורים יפים של שמולי לנדסמן, המאירים וממחישים את הכתוב.

בספר מתוארים חייו ודמותו של הרב ליכטנשטיין זצ"ל ראש ישיבת הר עציון שנפטר לפני שנים ספורות, מאז שנולד לזוג פליטים ממזרח אירופה שהיגרו לצרפת לפני השואה. אנחנו מלווים את בני משפחתו בבריחתם מצרפת עם הכיבוש הנאצי והשתקעותם בארה"ב, כאשר ניתן להתפעל ממסירות נפשם של ההורים לחינוך ילדיהם לתורה ולמצוות גם בתנאים קשים. הספר מתאר באופן מרגש את דבקותו בתורה של הנער אהרן המוכשר והמתמיד, עד שהפך לבחיר תלמידיו של הרב סולוביצ'יק זצ"ל, ראש ישיבת רבי יצחק אלחנן שבניו יורק.

הרב סולוביציק זצ"ל היה מגדולי הרבנים בדור הקודם, ולימים הוא הפך להיות חמיו. הספר מתאר את ההחלטה המפתיעה של הרב אהרן ושל אשתו הרבנית טובה שתח' לעלות ארצה מעט אחרי מלחמת ששת הימים למרות שעתיד תורני מזהיר היה מובטח לו בארה"ב כיורשו של חותנו הגדול. בספר מתוארים שילובו של הרב ליכטנשטיין זצ"ל בראשות ישיבת הר עציון הנבנית והולכת ע"י מייסד הישיבה הרב עמיטל זצ"ל, שרצה להעביר אליו את הנהלת הישיבה אבל רבי אהרן לא הסכים. וכך נשארו שניהם ראשי הישיבה בתואר ובפועל תוך שיתוף פעולה ואהבה ואחווה מיוחדים.

מובאים גם סיפורים רבים על דרכי הנהגתו והוראתו של הרב ליכטנשטיין כראש ישיבה נערץ, מידותיו הנאצלות, דקדוקו במצוות, ואת כיבוד ההורים היוצא מן הכלל שלו. אני זוכרת כ'אברכית' צעירה את קולו הרועם של הרב ליכטנשטיין כאשר הוא מוביל בדרך לישיבה וממנה את אביו הזקן, העיוור והכמעט חרש, כשלפני כל מדרגה הוא מזהיר אותו בקול 'אחת למעלה!', ואם צריך היה לרדת כמה מדרגות 'שלוש למטה!' וכד', באופן רגיש ומעורר הערכה. מסופר בספר בין השאר שתלמיד אחד שאל אותו פעם איזה ספר יחיד הוא היה לוקח עמו לאי בודד, והרב השיב בלי היסוס: פירוש הרמב"ן על התורה. ואכן כל יום שישי בבוקר התקיים שיעור בן שעה וחצי של רמב"ן על התורה למעוניינים, והרב היה מגיע במיוחד בשביל השיעור הזה מירושלים גם בימי החורף המושלגים.

בסעודת ה'שבע ברכות' שלנו בליל שבועות בחדר האוכל של הישיבה בהר עציון, שם למד העלי, הוא דיבר על חשיבות תפקיד הרופאה ועל החסד הרב שאפשר לעשות עמו לרבים, ועל האמת שזאת מידתו של בעלי שנלחם על עקרונותיו בין כתלי הישיבה. ואז סיכם ואמר- 'חסד ואמת נפגשו'... ומאוד התרגשתי. הרב ליכטנשטיין זצ"ל היה אדם גדול בענקים, ואני מודה על הזכות שהיתה לנו להיות שכנים שלו ושל הרבנית בראשית דרכינו במגורי האברכים בישיבה. ספר הילדים הזה מחייה את דמותו הנאצלת..

על הספר העולֶה בהר - הרב אהרן ליכטנשטיין, מאת נעם ושירה ונגרובר. ירושלים, דברי שיר, תשפ"ב. 56 עמ'.