הרב יצחק דהן - פצוע הפיגוע בבני ברק
הרב יצחק דהן - פצוע הפיגוע בבני ברק צילום: באדיבות המשפחה

פרקליטות מחוז ת"א הגישה לבית המשפט המחוזי בעיר, כתב אישום נגד אחמד רשדאן (33) מהשומרון בגין מעשה טרור של ניסיון רצח ושל חבלה חמורה בנסיבות מחמירות. זאת לאחר שניסה לרוצח אדם ממוצא יהודי, באמצעות מרצפת בטון.

רשדאן, פלסטיני מהעיירה עינאבוס ליד שכם, ביצע את הפיגוע בחודש שעבר בגשר גבעת שמואל על כביש 4, בו נפצע בינוני הרב יצחק דהן (47) מבני ברק.

מכתב האישום שהוגש על ידי עו"ד נועה בר עולה כי הנאשם החליט לרצוח אדם ממוצא יהודי, ממניע לאומני-אידאולוגי, ובמטרה לעורר פחד או בהלה בציבור. כיומיים לפני האירוע הגיע הנאשם בשעות בוקר מוקדמות לגשר המחבר בין גבעת שמואל לבני ברק, לבחון האם המקום מתאים למימוש תוכניתו, יום למחרת חזר למקום אך החליט כי הזמן אינו מתאים לביצוע המעשה.

ב-5 ביולי 2022 הגיע הנאשם למקום, נטל מרצפת בטון ("אבן משתלבת") והכניסה לשקית שהחזיק בידו, אז הבחין במתלונן, שצעד במקום והסיק כי מדובר באדם ממוצא יהודי, שניות ספורות לאחר שחלף על פניו, הוציא הנאשם את מרצפת הבטון והכה באמצעותה בראשו של המתלונן.

מעוצמת המכה, נפל המתלונן והחל לדמם מראשו. בשלב זה, השליך הנאשם את מרצפת הבטון מידיו והחל לברוח מהמקום. כתוצאה ממעשי הנאשם נגרמו למתלונן חבלות חמורות הכוללות שני שברים בגולגולת, דימום מוחי וירידה בשמיעה.

טרם יצא הנאשם לבצע את תוכניתו השאיר בביתו מכתב לבני משפחתו, בו כתב, בין היתר, כי עליו לחיות או למות בשל שנאת יהודים, וכי נענה לקריאת הג'יהאד ומתפלל לאללה שיקבל אותו לגן עדן.

בבקשה להארכת מעצרו של הנאשם עד תום הליכים ציינה עו"ד בר כי: "...המשיב נכנס לארץ במטרה לרצוח אדם ממוצא יהודי, על רקע לאומני-אידאולוגי, וכך תקף את המתלונן, אדם חף מפשע, שכל חטאו היה שהיה בדרכו לתפילה בבית הכנסת, במכה חזקה בראשו, תוך שימוש בנשק קר, ללא כל התגרות מצדו"

לנאשם יוחסו עבירות של מעשה טרור של ניסון לרצח, מעשה טרור של חבלה חמורה בנסיבות מחמירות ושיבוש מהלכי משפט.

הרב יצחק דהן סיפר יום אחרי שהותקף: "עליתי על הגשר של גבעת שמואל, וראיתי מולי אדם שיורד בגשר ומחזיק שקית. היינו לבד על הגשר. הוא הסתכל עליי, הכניס את היד לשקית ולא הוציא כלום. שניות אחר כך, ואחרי שעברתי אותו, הוא הוציא משהו, לא ראיתי בדיוק מה זה - ואז חבט בו את הראש שלי פעמיים-שלוש, ונעלם".

"ירד לי הרבה דם והבן אדם נעלם. לחצתי על הפנים, חיכיתי לעובר אורח שיגיע, ואחרי שתי דקות הגיע מישהו וקרא לעזרה. לא שמעתי בדיוק מה צעק התוקף, אבל הוא מלמל משהו, כנראה המשפט הרגיל, 'אללה אכבר'".