תא"ל פארס אטילה בכנס שילה
תא"ל פארס אטילה בכנס שילהצילום: שחר כהן

כנס שילה ה-11 נערך היום (ראשון) בסימן 100 שנה לתחילת החפירות הארכיאולוגיות הראשונות באתר שילה הקדומה.

האירוע התקיים ברחבה הקדמית של האתר, וכלל הרצאות מעמיקות של היסטוריונים ואנשי אקדמיה בנושא הממצאים אשר התגלו באתר.

בכנס הוענק אות יקיר שילה הקדומה לאורית רפפורט, על העבודה והאהבה הרבה שהשקיעה במקום יחד עם משפחתה. האות ניתן לה גם כנציגת תושבי היישוב שילה, שרבים ממנו עזרו רבות להקמת האתר וקידומו.

שר הבינוי והשיכון, ירושלים ומורשת, זאב אלקין אמר כי "מדובר באחד מהאתרים הכי חשובים מבחינת המורשת העתיקה של עם ישראל בארצו, אתר שעוד לא אמר את המילה האחרונה שלו, והוא הולך וצומח ויגיע למספר מבקרים יותר גדול ממה שיש היום".

"היה ברור לי מהרגע הראשון שצריך לתת דחיפה לאתר החשוב הזה, וכבר כחבר כנסת גייסתי כספים עבורו. כך גם עשיתי כשר ירושלים ומורשת שהקצאתי 10 מיליון ש"ח לחפירות האתר והיד עוד נטויה. זה תענוג גדול בשבילי כל פעם לראות כמה האתר מתפתח, וכמה ציבורים חדשים מגיעים לכאן ומתחברים לסיפור המקראי. מי שהולך כאן, רואה כמה האבנים מספרות את הסיפור של עם ישראל", הוסיף.

ראש המועצה האזורית בנימין ישראל גנץ ציין כי "מאה שנה של חפירות וכל ממצא כאן משלב רגשות של כאב על מה שעבר כאן, לצד שמחה שאנחנו חוזרים לשורשים שלנו וחושפים אותם. יש משהו מיוחד בחודש אב, אנחנו העם היחיד שנחוש לזכור מה היה לפני אלפי שנים. בקרוב נחגוג כאן את ט"ו באב, יום מיוחד שמחבר בין קצוות. כך גם שילה, שמחברת בין ארעיות לבין בירת ישראל כ-360 שנה ומחברת בין תקופות וזמנים, עד להיום. כל המספידים עלינו זוכים עכשיו לראות בניין מחודש על מה שהיה כאן, בניין שמעניק לנו את האחריות הכבדה והמשמעותית להמשיך לבנות ולפתח את מה שכבר הוכן לנו על ידי דורות קדומים. נמשיך לבנות את הפלא שקיים כאן מדי יום".

את הכנס פתחה ליליאן זיטמן, מנהלת אתר שילה הקדומה. "מאה שנה עברו מאז שהסתובב כאן הארכאולוג הדני הנס קייר וסקר שני מבנים קדומים וכמה אבנים, שרידי מבנים בהיסמכו על המסורות הקדומות שבשילה ומאז אנחנו ממשיכים לחקור. כנס שילה זה עומד בסימן מאה שנה, בהן היו משלחות רבות וכל אחת מהם הוסיפה נדבך על קודמה עד שהגענו למצב של היום. במקביל לחפירות אנחנו משחזרים ומנגישים את האתר למבקרים הרבים שמגיעים לכאן במסירות רבה. תודה גדולה לכל הצוות המסור, כל אחד תורם את חלקו המשמעותי. תודה למועצה האזורית בנימין ולעומד בראשה ישראל גנץ, שהולכים איתנו יד ביד ולמשרד התיירות ומשרד ירושלים ומורשת שעוזרים לנו בדרך".

ראש המנהל האזרחי תא"ל פארס אטילה שהשתתף באירוע אמר: "התכנסנו כאן היום לציין מאה שנה של היסטוריה. בראש ובראשונה אומר שזו איננה עוד עיר, עם היסטוריה ארוכת שנים וחשיבות לעם היהודי. החפירות מתרחשות כבר מאה שנים ומתגלות פיסות היסטוריות חשובות. המינהל האזרחי ויחידת קמ"ט ארכיאולוגיה ימשיכו לפתח את אתר ארכיאולוגי זה, עם עמותת משכן שילה, תוך הבנת החשיבות של המשך קידום אתרי המורשת ביהודה ושומרון. תודה לכל מי שפועל למען האתר הזה, והמשך הצלחה לכולנו".

עידית לוינגר אחותה של רחל ארליך ז"ל שהכנס מוקדש לזכרה זו השנה ה-11 סיכמה: "הכנס השנה בסימן מאה שנים לחפירות, ועם כל ממצא ועם כל שכבה שנחשפת – התרגשות גדולה. עד שלמדתי אצל רחל, ממצאים ארכיאולוגים היו נראים לי די משעממים, סתם אבנים או חרסים - אבל רחל השכילה לדובב את האבנים, להקים לתחייה את המראות, ולגרום לשומעים להיכנס לתוך הסיפור, כשהתנ"ך והארכאולוגיה משלימים זה את זה. לתחושתי ולתחושת המשפחה – כנס זה ממש ממשיך את רוחה, ואנו שמחים שמתאפשר לזכור אותה בדרך זו".