גדר ההפרדה
גדר ההפרדה צילום: Nati Shohat/Flash90

ארבעה חודשים לאחר שמוחמד אבו אל-קיעאן יצא למסע הטרור בבאר שבע, הפיגוע הראשון בגל פיגועים קשה, מספרים לוחמי מילואים בתסכול כי הם מרגישים חסרי אונים מול מאות שוהים בלתי חוקיים ש"עושים להם בית ספר", כהגדרתם, ועוברים את הגדר באופן בלתי פוסק.

בעיתון "ישראל היום" פורסם כי עם פרוץ גל הפיגועים הוחלט בצה"ל לסגור את גדר ההפרדה בצורה הרמטית, ולא לאפשר לשב"חים להמשיך להיכנס לתוך ערי ישראל.

כדי לעשות זאת הציבו כוחות רבים, כולל כוחות מילואים, שיעבו את הגזרה. בחלק מהמקרים אף הוצבו לוחמים פיזית ליד פרצות גדולות בגדר. המאבק נשא פרי, ובצה"ל רשמו הישג משמעותי - עשרות אלפי השב"חים נבלמו.

אלא שארבעה חודשים לאחר האירועים נראה כי השליטה נסדקת. אמנם לא מדובר בעשרות אלפי שב"חים ברחבי יו"ש, אך מאות מהם עדיין עוברים מדי יום דרך הפרצות שבגדר, ולחלופין - עוברים מעליה באמצעות סולמות.

הלוחמים שהוצבו במקום מתוסכלים מכך ומספרים על תחושות קשות: "הביאו לנו רכבי יונדאי i10 קטנטנים כדי להילחם בטרור. השב"חים עושים מאיתנו צחוק ועוברים את הגדר - חותכים פתח בגדר וממהרים פנימה. צריך לומר שזה מוסדר מאוד, ויש בדואים שמנהלים את כל האופרציה. כמו כן, גם אלו שאנחנו עוצרים מגיעים חזרה במעין דלת מסתובבת. היה מצב שבו ביקשו מאיתנו לרשום את השמות שלהם ולשחרר אותם".

התסכול גבר עוד יותר לפני כשבועיים, אז הוקפצו חלק מלוחמי המילואים לתגבר את הכוחות שניסו לבלום את מבצע המאחזים של "נחלה". "פתאום כשיש בניית מאחזים לא צריך כוחות על הגדר? נו, באמת. לא באנו בשביל זה למילואים, וזה מוכיח עד כמה היעילות שלנו מוטלת בספק", אומרים לוחמי מילואים.

"בצבא צריכים להחליט אם רוצים להשקיע את המשאבים כדי להגן על הגדר ולעצור את השב"חים, ואז לפעול בין היתר נגד הבדואים שמנהלים את כל העסק, או לשחרר אותנו לדברים קצת יותר קריטיים ושבהם באמת נהיה יעילים".

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "כחלק ממבצע 'שובר גלים' לסיכול ולמניעת טרור, צה"ל פועל במרחב קו התפר ותגבר את אוגדת יהודה ושומרון בגדודים נוספים, באמצעים טכנולוגיים מתקדמים, והוא מקדם את העבודות ההנדסיות לחסימת מרחב התפר. צה"ל מוקיר ומעריך את השירות במילואים בכלל, ובמבצע 'שובר גלים' בפרט. למשרתי המילואים ניתנים הכלים למילוי משימתם, וכל פער לוגיסטי שעולה מקבל מענה פיקודי בהתאם".

"הצבת לוחמים והקמת המכשול במרחב התפר במדבר יהודה הן נדבך משמעותי בהגנה על מדינת ישראל. עד כה המבצע הביא לירידה משמעותית בהיקף המסתננים שמנסים לחצות לישראל בצורה לא חוקית. מעבר ללא בקרה לשטח ישראל מהווה סיכון ביטחוני ועבירה חמורה על החוק, ולכן לוחמי צה"ל פרוסים במרחב בהתאם להערכת המצב לשמירה מיטבית על ביטחון התושבים", הוסיפו.