הרב יצחק טוביה וייס זצ"ל
הרב יצחק טוביה וייס זצ"ל יעקב לדרמן / פלאש 90

איש התקשורת החרדי דודי זילברשלג ספד אחר לכתו של מנהיג 'העדה החרדית' רבי יצחק טוביה וייס זצ"ל שהובא אתמול למנוחות ותיאר כיצד ברח מהכבוד - שרדף אחריו.

"אחי הצעיר היה תלמיד שלו באנטוורפן", הוא סיפר בראיון לרדיו החרדי 'קול חי', "הוא זכה להערצה יוצאת דופן מתלמידיו. באחד משיעורי פרקי אבות של ר' יענקל'ה מפשעוורסק, הוא אמר "מי זה הבורח מן הכבוד?", זהו ר' טוביה וייס".

בדבריו טען כי חרף ניסיונותיו להישאר אנונימי הוא הפך למפורסם עם הגעתו ארצה. "מה שמדהים זה שהוא השלים את המשנה "הכבוד רודף אחריו", ואמר, שהוא נועד לגדולה וכבוד גדול.

"ראינו את זה שבשני העשורים האחרונים לחייו הוא הפך מאדם כמעט אנונימי, לפחות בישראל, לדמות מכובדת ומוערצת" אמר זילברשלג.

גם נכדו הרב חיים הנפלינג ספד אחר לכתו ותיאר את מסירות נפשו לתורה. "גדולי ישראל היו קמים מלוא קומתם בפני סבא, שכל כולו היה תורה וקדושה. הוא מסר נפש ללימוד תורה כבר מילדות. בליל שבת שרנו לו זמירות שבת בביה"ח, וכעבור כמה שעות נפטר בחטף", סיפר בראיון ל'קול חי'.

הנפלינג סיפר על שנות ילדותו. "הוא נולד בפרשבורג לאביו ר' שלמה וייס שהיה ממלא מקום של הרב. שם הוא למד על פי החוק בבית ספר מקומי של גויים והיה להם שעה ביום ללמוד עם מלמד. כשהיה בן 11 הוא קרא איזה ספר שמדבר על החשיבות שלא ללמוד בבית ספר לא יהודי, הוא בכה כל הלילה. למחרת אמר לאבא שלו אני רוצה ללכת רחוק לאיפה שאפשר ללמוד כל היום בבית ספר יהודי. העיקר לא ללמוד אצל הגויים. אמר לו אבא כזה דבר צריכים לשאול אדם גדול".

"הוא הלכו לרב – שמיד כששמע את השאלה אמר 'יותר טוב להישאר ליד אבא וללמוד בבי"ס של גויים מללכת רחוק וללמוד בבי"ס יהודי'. אחרי שנתיים פרצה המלחמה, והוא ניצל בזכות זה שנשאר שם".

"לפני ארבעים שנה כבר הציעו לו להיות דיין בעדה החרדית, הוא הלך לשאול את הבית ישראל מגור שהייתה להם קירבה מיוחדת. סבא שואל אותו אם לקחת את המינוי. הוא אמר לו עכשיו זה עוד לא הזמן. אז הוא הבין שזה יהיה בהמשך".