מעבר גבול נהר הירדן. ארכיון
מעבר גבול נהר הירדן. ארכיון צילום: Moshe Shai/FLASH90

קבוצה של עשרות חרדים ודתיים מתגבשת בימים אלה לצורך הגשת תביעה ייצוגית נגד אנשי בטחון במעבר הגבול לירדן על התעללות והשחתת רכוש.

אנשי הקבוצה טוענים כי לפני כשבוע, כאשר ניסו לעבור את הגבול לצורך הגעה לקברו של אהרון הכהן, הם נתקלו בעויינות מצד אנשי משמר הגבול הירדני שאף השחיתו להם ציוד אישי ויקר ערך.

"בשעת הבידוק, רוקנו לנו את התיקים ועברו על כל פריט. פריט שהיה לו סממן יהודי, הושלך הצידה בזלזול בטענה של סיכון בטחוני - כיפות, טליתות, ציציות, תפילין, סידורים וספרי לימוד", מספר אהרן ירון כלף לערוץ 7. "כל דבר מאכל ומשקה שנמצא ברשותנו, הושלך לפח".

הוא מוסיף כי אנשי הבטחון בגבול הירדני אמרו להם שהם יכולים לאסוף את כל החפצים ולנסוע למעבר הגבול הישראלי על מנת להפקיד שם את החפצים. אך לאחר שאספו הכל ונסעו למעבר גבול, אנשי הבטחון הישראליים הסבירו להם כי שירות האחסון כפי שהיה בעבר, כבר לא קיים.

לאחר שעות ארוכות, אהרן ורובם מהחברים חזרו לביתם: "חזרתי מותש גופנית ונפשית עם תחושה של יהודי גאה שחש מהי אנטישמיות ומה עברו אבותינו בגרמניה הנאצית ובסיפורי יהודי רוסיה בימי סטאלין", הוא כתב מייד לאחר ששב לביתו.

לסיום חשוב לאהרן להעביר מסר: "כל בחורי הישיבה והאברכים שנסעו בקבוצה שלי התנהגו באיפוק ראוי להערצה ולא התפרעו כמו שטענו כלי התקשורת בישראל".

יצויין כי בעקבות המקרה, פנה ח"כ משה אבוטבול מש"ס במכתב חמור לרה"מ ושר החוץ יאיר לפיד על ההשפלה שחוו מעל 100 ישראלים ע"י הירדנים.

"במקום שישראל תגנה התנהגות משפילה וחמורה זו לאזרחיה, רשות שדות התעופה טענו כרגיל 'החרדים התפרעו'. אך מעדויות שקיבלתי בחורי הישיבה והאברכים שנסעו בקבוצה התנהגו באיפוק ראוי להערצה ובהתבטלות גמורה ממש ולא התפרעו כמו שפורסם בתקשורת".

"לא יתכן שהצד הירדני רוצה ושמח בקבלת התיירות הישראלית מחד, דבר שגם מועיל לו כלכלית, ומאידך למרות הסכם השלום התחושה הינה שלהגיע כיהודי המעוניין להתפלל בקברו של מנהיג היהדות וממקימיה אהרן הכהן שהיה אוהב שלום ורודף שלום זאת לצד אחיו משה רבינו ע"ה יהיה כרוך במסירות נפש, בסיכון ובביזוי בניו ובני בניו מהעם היהודי".

לסיום כתב ח"כ אבוטבול: "אבקשך להיכנס לעובי הקורה ולנקוט בפעולות שיבהירו קבל עם ועולם שהחרדים, הדתיים ושומרי המסורת והמצוות הם אזרחי ישראל שווים ומדינת ישראל תעמוד על זכויותיהם להיראות / להתלבש ולקיים את דתם בכל מקום בעולם המצהיר על מדינתו כדמוקרטית, ואולי זה יביא לשינוי מגמת האנטישמיות בארץ ובעולם".

ח"כ אבוטבול שלח העתק ממכתבו לשגריר ירדן בישראל וכן למנכ"לי משרד החוץ ומשרד רה"מ ולשגריר ישראל בירדן.