הכנס במכון לב
הכנס במכון לב צילום: אריה מינקוב

למעלה מ- 250 רבנים ורבניות מכלל קשת גווני הציונות הדתית השתתפו אתמול (א) בכנס בנושא הרווקות המאוחרת והשידוכים-התמודדות ופתרונות במרכז האקדמי לב בירושלים.

בכנס הוצגו נתונים מדאיגים המדברים על למעלה מ-50 אלף רווקים בין הגילאים 25-40 במגזר הדתי לאומי, וכ-1,500 הנשארים רווקים עד גיל 40 לפחות, מידי שנה.

במהלך הכנס שנערך ביוזמת 'איחוד רבני הציונות הדתית' וארגון 'שגרירים בלב', בשיתוף איגוד רבני קהילות, רבני ברקאי וארגון רבני צהר, התקיימו מספר פאנלים ודיונים במגוון נושאים הקשורים לעולם הרווקות והשידוכים במגזר הדתי לאומי.

בין הרבנים שהשתתפו בכנס היה מגוון רחב מכל קצות המגזר הדתי, וביניהם: הרב יעקב מדן, הרב זלמן מלמד, הרב יוסף צבי רימון, הרב איתמר אלדר, הרב שמואל אליהו, הרב אליקים לבנון, הרבנית טובה אליהו, הרבנית אסתי רוזנברג, הרבנית אהובה צוקרמן ועוד.

כדי לספק את תמונת המצב המלאה על המתרחש בקרב הרווקים והרקוות, הציגו רבנים ואנשי מקצוע סקירה על המתרחש בעולם הישיבות, וראשי מדרשות ונשות מקצוע הציגו סקירה על המתרחש בעולם המדרשות, הקליניקות והעולם הרחב.

ראש ישיבת בית אל, הרב זלמן מלמד דיבר על מסגרת הכנס ועל חשיבות גיוון הארגונים ששותפים בכנס ואמר "יש לי חילוקי דעות עם אנשי הר המור, אבל אני אוהב אותם מאוד. יש לי גם חילוקי דעות עם צוהר, אבל אני אוהב אותם, כי כולם עושים זאת לכבוד שם שמיים. צריך לעשות הכל ביחד וכך יהיה כבוד השם".

הרב יוסף צבי רימון מראשי מיזם 'שגרירים בלב', אמר "העניין של הרווקות המאוחרת מדיר שינה מעיניי ממש. אנשים רבים פונים אליי ושואלים אותי 'אבל מה אפשר לעשות?!' ואני מבקש לומר כאן הערב- יש מה לעשות! זו משימה שמוטלת על כולנו וזו אחריות שלנו כחברה לטפל בנושא.

שגרירים בלב, מאפשר לכל אחד לשדך ולהצליח. בכל חמישה ימים יש לנו ברוך השם חתונה. צריכים רכזי שגרירים בכל מוסד, בכל קהילה. הדבר בידיים שלנו. מהכנס הזה, ייצאו לפחות אלף חתונות בשנה הקרובה בעזרת השם".

צילום: אריה מינקוב
צילום: אריה מינקוב

מנכ"ל איחוד רבני הציונות הדתית אביחי לבנוני סיפר לערוץ 7 כי "הכנס היה הצלחה גדולה, מעל מאתיים חמישים רבנים ורבניות הגיעו לשמוע תובנות וכלים מעשיים כדי לשפר את המענה לאתגרי השידוכים בישיבות, במדרשות ובקהילות.

הכנס היה ייחודי מבחינת מגוון ארגוני הרבנים השותפים בארגון הכנס המייצגים קולות שונים בציבור הרבנים, ויתרה מכך במגוון הרבנים הדוברים והנוכחים שהקיף את כל חלקי הציונות הדתית. מעבר לנושא החשוב של שידוכים ישנה אמירה של הרבנים שבדברים מוסכמים אנו משתפים פעולה למרות חילוקי הדעות החריפים בתחומים אחרים".