אילוסטרציה
אילוסטרציה צילום: ISTOCK

האם אוניברסיטת לידס בבריטניה הכשילה סטודנטית, רק כי "העזה" לא לבקר את ישראל?

ה-"Jewish Chronicle" הבריטי מדווח כי סטודנטית יהודיה-בריטית בשם דניאל גריימן טוענת כי לא הורשתה להמשיך ללימודי תואר שני בסוציולוגיה. הסיבה? עבודת הגמר שלה העבירה ביקורת על ארגון החמאס ולא על ישראל.

בכתב התביעה שהגישה נגד האוניברסיטה טוענת גריימן כי נרשמה בשנת הלימודים האחרונה שלה לתואר ראשון לקורס בנושא "טרור מדינתי ואי מוסריות". על מנת לסיים את הקורס בהצלחה, היא נדרשה להגיש עבודת גמר בת 4500-5000 מילים בנושא.

גריימן טוענת כי הגישה עבודת גמר שעסקה "בדרך בה הארגון החמאס, דרך שליטתו ברצועת עזה, הופך את הפלסטינים לקורבנות ומרוויח מהסכסוך עם ישראל ומהתרומה של האו"ם לשחיתות של החמאס". למרות שעבודת הגמר שלה קיבלה אישור מצד הפרופסור שהוביל את הקורס, נדהמה גריימן כאשר קיבלה ציון נמוך של 35 נקודות בלבד וציון "נכשל" בקורס כולו.

בעקבות הכישלון, לא הורשתה גריימן להמשיך ללימודי תואר שני. לטענתה היא נאלצה לכתוב עבודת גמר מתוקנת ולהגיש ערעור על ההחלטה להכשיל אותה, ומאחר וההליך נמשך כשנה נמנע ממנה להמשיך בלימודיה לתואר שני.

עורכי דינה של גריימן טענו בכתב התביעה כי "צוות האוניברסיטה לא היה מסמן עבודת גמר בצורה כה חריפה לו היא היתה מבקרת את ישראל מבלי לבקר את חמאס, או אם היא היתה מותחת ביקורת על צד אחד לסכסוך בינלאומי מבלי לבקר צד אחר. מכיוון שסביר יותר כי סטודנט יהודי יכתוב חיבור ביקורתי כלפי חמאס מאשר סטודנט לא-יהודי, צוות האוניברסיטה יישם קריטריון או פרקטיקה שמעמידים יהודים בנחיתות מסוימת בהשוואה לאנשים שאינם יהודים".

דובר אוניברסיטת לידס הכחיש בפני ה-Jewish Chronicle כי האוניברסיטה החליטה להכשיל את הסטודנטית היהודיה ממניעים אנטישמיים, וסירב להגיב על כתב התביעה שהגישה גריימן.