בית הכלא שיטה
בית הכלא שיטה צילום: משה שי, פלאש 90

בעקבות החשד למקרה אונס של סוהרת על ידי אסיר ביטחוני, שר הביטחון בני גנץ שלח הערב (ב׳) מכתב לשר לביטחון פנים עמר בר-לב ובו דרישה לאסור מידית על משרתות חובה בשב"ס, לשהות במחיצת אסירים ביטחוניים, זאת עד לבירור מעמיק ויסודי של החשדות ושל אופי השירות.

בנוסף, ציין שר הביטחון במכתבו, כי בכוונתו לבחון מחדש את המשך הקצאת משרתות ומשרתי החובה בשירות בתי הסוהר , בהינתן שתפקידם הוא להתמודד באופן ישיר עם אסירים ביטחוניים.

במכתב הבהיר גנץ: "אני סבור ששירות הכרוך בהתמודדות עם אסירים ביטחוניים, דורש הכשרה נאותה ומקיפה, והיכרות מעמיקה עם המסגרת של שירות בתי הסוהר, ועל כן יש לשקול האם תפקיד זה ראוי שיבוצע על ידי משרתי חובה, שהוקצו מחוץ לסד"כ צה"ל. כמו כן, יש לבחון באילו תנאים ניתן לקיים שירות כזה, ומהם התנאים לשמור על ביטחונם ושלומם הפיסי."

עוד הוסיף שר הביטחון: "על רקע האמור, אבקשך לאסור מיידית על משרתות החובה בשירות בתי הסוהר לשהות במחיצת אסירים ביטחוניים עד לבירור מקיף ויסודי של הנושא. כמו כן, בכוונתי לבחון מחדש את המשך הקצאת משרתות ומשרתי החובה לשירות בתי הסוהר, בהינתן שתפקידם הינו להתמודד באופן ישיר עם אסירים ביטחוניים.

''אנו מחויבים לפעול יחד ולעשות כל שניתן בכדי להבטיח את ביטחונם האישי של כלל המשרתות והמשרתים באשר הם. בהתאם לכך, הנחיתי את הגורמים המקצועיים במשרד הביטחון ובצה"ל לבחון, ביחד עם גורמי המשרד לביטחון פנים, את הצו המאפשר הקצאת משרתי חובה בשירות בתי הסוהר'', כך בני גנץ.

בחדשות 12 דווח כי האסיר הביטחוני מחמוד עטאללה, שחשוד בפרשת ה"סרסור בסוהרות", טוען שכבר בחודש דצמבר האחרון הוא גילה בפגישה עם גורמי הביטחון שהוא קיים מה שהוא מכנה "יחסי מין מלאים" עם אחת החיילות ששירותו במתקן.

למרות הדברים החמורים שסיפר לפני 8 חודשים, אף אחד לא טרח ליזום חקירה ולבדוק מה בדיוק קרה בין השניים - בין המחבל לבין החיילת בין כותלי הכלא. בנוסף, במכתב ששלח עורך דינו הוא מבקש שלא ייחקר שוב על ידי אישה, ודורש מצוות החקירה לבצע פעולות חקירה נוספות.

חודש לאחר שמספר האסיר על מה שקרה בינו לבין החיילץ, בינואר השנה, 3 סוהרות מתלוננות על הטרדה מינית מצידו של עטאללה. אולם רק ביוני השנה, כשאחת מהן מספרת ומתלוננת שהוא אנס אותה - הופכת החקירה להיות משמעותית ונמרצת הרבה יותר.