קנטקי
קנטקי REUTERS/Cheney Orr

לפחות 30 בני אדם נהרגו ורבים עדיין נעדרים, בהצפות ענק שפקדו את קנטקי שבארה"ב, אחרי יממה גשומה במיוחד. בין ההרוגים שמונה ילדים, הקטן שבהם היה בן שנה בלבד. ארבעה מהילדים ההרוגים היו אחים.

ביממה שלפני האסון שהתחולל בסוף השבוע האחרון ירדו בקנטקי גשמים בהיקפים חסרי תקדים, כשברחבי המדינה נמדדו בין 130 ל־250 מ"ל שירדו בתוך יממה אחת. בעקבות כך עלו נהרות על גדותיהם והאזורים הנמוכים הוצפו.

בעיירה ג'קסון, כך לפי דברי המושל שלה, כוסו רוב הבתים במים. גם בעיירה גארט הפך הרחוב הראשי לנהר שוצף והתנועה בו נעשתה רק באמצעות סירות.

נזקים משמעותיים נגרמו גם במדינה השכנה – וירג'יניה המערבית, אבל לא דווחו פגיעות בנפש מחוץ לקנטקי.

עוד נמסר כי מאות אלפי בתים נותרו בלי חשמל, עשרות אלפי בתים הוצפו, חלקם נשטפו ממקומם על ידי המים השוצפים. מספר דומה של כלי רכב ניזוקו גם כן, רובם יצאו ככל הנראה משימוש.

מושל קנטקי אמר שעד כה נרשמו 30 הרוגים בשטפונות הקשים, אבל לדבריו מדובר במספר חלקי בלבד. הוא אמר שישנם עוד נעדרים, והעריך שכשירד מפלס המים, יתגלו גופותיהם.

בדיווחים הקשים בלט במיוחד סיפורה של משפחה אחת מקנטקי, שם איבדו ההורים ארבעה ילדים. לפי הדיווחים, ההורים והילדים נמלטו מהבית שהוצף, ומצאו מחסה מתחת לעץ סמוך. הם החזיקו בעץ כדי שלא להיסחף במים והמתינו במשך שעות לחילוץ. לפתע הגיע גל גדול של מים שפרצו מחסום כלשהו והגיעו בזרם משמעותי.

הגל סחף איתו את ארבעת הילדים שהגדול ביניהם היה בן שמונה והקטן בן שנה. ההורים נותרו אוחזים בעץ והמתינו עוד שמונה שעות עד שפונו על ידי צוות חילוץ, והתבשרו על מות ילדיהם.

נשיא ארה"ב ג'ו ביידן הכריז על 'אסון חמור', והורה לשגר לקנטקי את מיטב הציוד והצוותים כדי לסייע.