מחשבים
מחשבים צילום: FREEPIK

עם התפתחות ענף ההייטק והתעשיות עתירות הידע נוצר ביקוש גדול ללימוד מקצועות המחשב, אך מה ההבדל בין מדעי המחשב להנדסת תוכנה ומה מתאים לכם ביותר ללמוד? הכל תלוי במה מושך ומעניין אתכם. במאמר זה נבחן את המכנה המשותף ואת ההבדלים בין שניהם על מנת שתוכלו להבין טוב יותר מה הולם אתכם.

המכנה המשותף למדעי המחשב והנדסת התוכנה

לפני שנרחיב על ההבדלים בין מדעי המחשב והנדסת התוכנה חשוב להבין תחילה מה משותף להם. מאחר ושני התחומים צומחים מאותו הבסיס ולשם אותה המטרה - תפעול המחשב, רבים מן הקורסים המוצעים בשניהם הינם חופפים זה לזה. בשני המקצועות תדרשו לרמה נאותה של מתמטיקה ופיזיקה, שפות התכנות השונות, וכן לרכוש ידע תיאורטי בסיסי באמצעות קורסי מבוא.

ההבדלים בין מדעי המחשב להנדסת התוכנה

ההבדל בין מדעי המחשב להנדסת התוכנה מתבטא בתחומי העניין הנלמדים במהלכו בשלבים מתקדמים יותר לאחר רכישת הבסיס המשותף לשניהם. בעוד שמדעי המחשב משלבים בין ידע תיאורטי ומעשי ויעניקו לכם מבט רחב היקף על התחומים השונים בתוך ענף מדעי המחשב, לדוגמא: רובוטיקה, אבטחת מידע, בינה מלאכותית ועוד ( כל מוסד אקדמי מציע מגוון תחומי עניין ולכן מומלץ לבדוק את כולם טרם תבחרו ) הנדסת התוכנה תתמקד בכלים הנדסיים יותר כגון חשמל ואלקטרוניקה, מתמטיקה ופיזיקה.

מה היתרון בלימודי מדעי המחשב?

במידה ואתם נמשכים לידע תיאורטי ומעוניינים לרכוש השכלה רחבה ומבט על במגוון תחומים מרתקים כגון רובוטיקה, בינה מלאכותית ועוד, כדאי שתפנו אל לימודי המחשב. באמצעות תואר במדעי המחשב תוכלו להשתלב כמעט בכל ענף בתעשייה הדורש רקע במדעי המחשב או להצטרף לצוותי פיתוח שונים בתחומי רובוטיקה ובינה מלאכותית. כמעט כל ענף כיום נזקק כיום למערכות מחשב על מנת לתפקד וההיצע התעסוקתי הינו רחב ומגוון מאוד.

מה היתרון בלימודי הנדסת תוכנה?

מאחר ולימודי הנדסת תוכנה ממוקדים יותר בהיבט ההנדסי - טכני של עולם המחשבים הוא יתאים לכל מי שנמשך לדעת כיצד להורות למחשב כיצד לפעול ולתפקד. עם תואר בלימודי הנדסת תוכנה תוכלו להשתלב בכל ענף הדורש מיומנות גבוהה בפיתוח תוכנה, תחזוקתה וניהולה, וכיום כמעט ואין ענף שלא נעזר במערכות ממוחשבות על מנת להגביר את הייצור ולייעל את התפוקה.

לסיכום

ההבדל העיקרי בין מדעי המחשב והנדסת התוכנה הוא הנטייה של מדעי המחשב להתפרש על תחומים רבים ולאפשר לכם מבט על בכל הקשור למדע המחשב, בעוד שלימודי התוכנה מתמקדים בהיבט ההנדסי - טכני של פיתוח התוכנה וניהולה. השאלה מה מתאים לכם יותר תלויה בכם, האם תעדיפו להרחיב את אופקיכם באמצעות תחומי עניין מגוונים מעולם המחשבים או שתרצו דווקא להתמקד בתחום בסיסי אחד ומעשי? כך או כך, שני התחומים יסייעו לכם לפתח קריירה מרשימה כמעט בכל ענף בתעשייה.