נר נשמה
נר נשמה צילום: איסטוק

שאול חלפון, מפעילי ארץ ישראל הוותיקים, הלך לעולמו הבוקר (שלישי). הלוויתו תיערך בשעה 17:30 בבית העלמין של חברון.

חלפון לחם ביחידה 101 תחת פיקודו של אריק שרון. הוא היה חבר במפלגת חירות ותלמידו של עוזי משולם. הוא בנה את בית הכנסת בשא-נור לפני הגירוש מגוש קטין ומצפון השומרון.

חלפון נצר למשפחה ארצישראלית ששורשיה נטועים באדמת הארץ כבר 800 שנה. אבות אבותיו עלו לארץ מספרד עוד לפני גירוש היהודים משם, והשתקעו בצפת. לאחר מאתיים שנה עברה המשפחה לחברון, ושם התגוררה עד הגירוש בפרעות תרפ"ט. הוריו של חלפון ברחו משם עם שאר יהודי הקהילה, ואביו היה ממקימי שכונת מונטיפיורי בתל אביב.

כשהתגייס לצה"ל רצה "לעשות את הדבר הטוב ביותר שאפשר", כך אמר בעבר בראיון ל"בשבע". הוא הצטרף לגדוד 890 של הצנחנים שהוקם אז, והיה הגדוד הלוחם המרכזי בצה"ל. הוא שירת בצנחנים במשך שבע שנים, עד 1960. "התקדמתי שם בדרגות, אבל בעיקר במעשים", הוא סיפר. חלפון היה מעורב בכל פעולות התגמול שבוצעו עד 56', ובמבצע סיני צנח במיתלה בלי שעבר קורס צניחה לפני כן.

חלפון בנה את בית הכנסת בשא-נור. כשגילה שבית הכנסת של שא-נור שוכן במבנה של מסגד לשעבר, החליט לבנות בעצמו את בית הכנסת החדש של היישוב. "הודעתי לתושבים שנקיים טקס הנחת אבן פינה בי' באב. התושבים שוב היו ספקניים. ברוב חוצפתי לקחתי על עצמי פרוייקט של מיליון שקלים כשבכיסי אין פרוטה. אבל זו היתה הרגשה שלא הרגשתי מעולם. למרות שבשביל עצמי אף פעם לא העזתי לבקש תרומות, כאן הניעו אותי דחפים חזקים, והתחלתי לאסוף תרומות למימון הבנייה. לקחתי על עצמי התחייבויות כספיות לחומרי הבניין בשווי עשרות אלפי שקלים".