אלנתן בראלי
אלנתן בראלי צילום: באדיבות המצולם

סיפור לידתו של הפודקאסט 'מעשה ונשמע' הוא במורה בבית ספר יסודי בשם אלנתן בראלי, שבאחד הימים ניגש אליו תלמיד ואמר לו "אתה מספר סיפורים כל כך יפה, אולי תקליט את עצמך?".

"עשיתי אחד ועוד אחד" מספר בראלי, "והחלטתי "ללכת על זה" ולנסות להפיק פודקאסט. בהתחלה באולפן חיצוני ובהמשך רכשתי ציוד והקמתי אולפן להקלטות בבית". החיבור של בראלי לעולם הפודקאסטים מגיע ממקום מגוריו, שכן הוא מתגורר בערד, ואחד התחביבים שלו, ביום החופשי כמובן, הוא ריצות בשטח המדברי ובנופים הנפלאים של דרום מדבר יהודה.

"חיפשתי מה לשמוע באותן ריצות" הוא מספר, "ואחי עמיעד -שהוא איש מחשבים ועוסק בכל התחום של בניית ותחזוק האתר שלנו- המליץ לי על פודקאסטים. התחלתי להיות מאזין מושבע של פודקאסטים, במיוחד בריצות אבל לא רק. אני מאזין לפודקאסטים במגוון נושאים שמעניינים אותי מהיסטוריה ועד כלכלה, חינוך ומדע".

בראלי מספר כי המנוע להקליט היה האמונה הגדולה בכוחה החינוכי של התרבות, בכח שלה לעצב זהות. "התרבות היום מעצבת את הילדים והנוער לא מעט פעמים בכוח גדול יותר מאשר ההורים והמערכת החינוכית. רציתי ליצור תרבות איכותית, ערכית ומרוממת, שכיף לצרוך אותה ושלא קשורה ישירות לבהייה במסכים".

אז איך יוצרים פרק בפודקאסט? הכל מתחיל ברעיון. "זה יכול להיות טריגר של חג שמתקרב, מקרה שקרה לי או סיפור מעניין שקראתי. בשלב השני צריך לכתוב את הסיפור - לפעמים הסיפור הוא עיבוד של משל קיים ולפעמים אנחנו כותבים חומר מקורי משל עצמנו. כך גם החלה העבודה שלי עם חיים".

חיים הוא הסופר חיים אקשטיין שחתום בין היתר על סדרת הנוער המצליחה 'סודות בין הסמטאות'. בראלי, שחיפש כותב מקצועי וערכי, נתקל בספר של חיים ופשוט התקשר אליו. חיים התעניין, ומאז השניים עובדים ויוצרים יחד באופן שוטף.

"צריך לדעת שהתהליך הוא ארוך - בהמשך ישנה עריכת הטקסט להקלטה, התאמת הקולות והסיטואציות, הקלטה, עריכה והוספת מוזיקה ואפקטים. זה תהליך שלוקח הרבה שעות ודורש מאמצים וחשיבה, אבל הוא מסעיר ומהנה ובסוף יש יצירה, משהו שהוא ממש שלך, שאתה הבאת אותו לעולם".