הפגנה נגד יוקר המחיה
הפגנה נגד יוקר המחיה צילום: חן לאופולד, פלאש 90

הרב יעקב אריאל, לשעבר רבה של רמת גן ומגדולי הפוסקים בציונות הדתית, קורא בראיון ל'ערוץ 7' לצאת מהאדישות ביחס ליוקר המחיה.

"אסור לשכוח את הבעיה הכי חמורה, הדיור לזוגות צעירים ויוקר המחיה, אני רואה בזה את הבעיה הכי חמורה, יותר מכל הבעיות האחרות כמו ביטחון וארץ ישראל, בפרט שיש משפחות שלא מצליחות להתמודד עם יוקר המחיה, אסור שצרה אחת תשכח את הצרות האחרות", אומר הרב אריאל.

מה הפתרון התורני ליוקר המחיה? "להאבק נגדו, שהציבור לא יהיה אדיש, שלא יקנה דברים מסוימים, הפגנות ושביתות, העיקר שלא ישתקו. לא שותקים, צריך למחות ולעשות חרם צרכנים על דברים מסוימים שהתייקרו, באופן כללי צריך שיקול דעת והנהגה טובה, אין לי פתרון לדברים אלו".

הרב יעקב אריאל
הרב יעקב אריאל צילום: ללא

לדברי הרב אריאל, אין פתרון הלכתי חד לסוציאליזם או קפיטליזם. "כל השאלות הללו אין להם פתרון הלכתי, כי סוציאליזם יותר מידי או קפיטליזם חזירי זה לא טוב, צריך למצוא את דרך האמצע, צריך פשוט צדק. כמובן שתחרות הוגנת היא טובה כדי להוריד את המחירים, זה כבר כתוב בגמרא, אבל צריך שהמחירים ירדו בתנאי שלא יהיה מצב שאנשים יפגעו ויהיו בלי פרנסה".

חוברות על זהות יהודית או ארץ ישראל אנחנו רואים לרוב, אך על יוקר המחיה לא. לדברי הרב איתן אייזמן, מייסד רשת נעם צביה, אין הדבר אומר שלרבנים לא אכפת.

"אני חושב שהנושא מעסיק את הרבנים כי גם הם נמצאים בעגלה, גם להם יש נכדים ונינים, ואין ספק שמדובר באחד הדברים הקשים ביותר", אומר הרב איזמן. "לדעתי זה צריך להיות על סדר היום של הבחירות, אך מה אפשר לעשות? רק לצעוק? השאלה מה עושים".

הרב איזמן מפנה את התשובה לציבור: "לא מספיק רק לצעוק, בואו ננסה לנסח מה כן אפשר לעשות לטובת העניין, אין לי הצעות כרגע, קשה לי, לא יודע מה להגיד, אם תהיה הצעה קונקרטית שתבוא לידנו, נביא אותה לדיון בפניי הרבנים של תורת הארץ הטובה ונטרח ללמוד אותה".

הרב איתן איזמן
הרב איתן איזמן צילום: חזקי ברוך

ויש מי שבוחר לראות את הטוב בכל הסיפור הזה. הרב יהושע ויצמן, ראש ישיבת ההסדר במעלות וסגן יו"ר מרכז ישיבות בני עקיבא: "יוקר המחיה זה אחד הסימנים של עקבתא דמשיחא, היוקר יאמיר, משהו שמובנה במציאות שלנו", הוא אומר לנו בפתח דבריו. לגבי ההחרפה ביוקר מוסיף הרב וייצמן: "היוקר יאמיר זה 5 שקלים לליטר? היוקר יאמיר זה יותר מ-5 שקלים, צריך לשמוח עם זה, כתוב שזה לא דברים פשוטים בעקבתא דמשיחא, והם מתרחשים לנגד עינינו: חוצפה, יוקר. לא אולי, בטוח זה ביטוי לדברים טובים, בן דוד".