זאב נחמה. זכה בפרס מפעל חיים
זאב נחמה. זכה בפרס מפעל חיים צילום: רגב טל

טקס פרסי אקו"ם השנתי מתקיים מזה 65 שנה והפך לנקודת ציון חשובה בקריירה המוסיקלית של היוצרים בישראל. גם השנה יקבלו יוצרות ויוצרים ישראליים פרסים על מפעלי חיים, הישגי שנה, ופרסים נוספים.

זו תהיה השנה הראשונה בה יקבלו הזוכים נכס NFT בנוסף לפסלון המוכר. פרסי ה NFT ייוצרו על ידי חברת טקטונה אשר פיתחה טכנולוגיית AI המעבדת משפטים והופכת אותם ליצירת אמנות דיגיטלית, עבור כל זוכה באופן הייחודי לו, או לפרס שבו הוא זכה. זהו צעד ראשון בשיתוף פעולה טבעי בין טכנולוגיה לאומנות.

בחירת הזוכים בכל הקטגוריות, נעשית ע"י חבר שופטים המורכב מיוצרים, מבקרי מוסיקה ואנשי התעשייה כשהשנה נבחרו הזוכים בפרס על ידי ועדת שיפוט בה חברים: מירית שם אור, עדן חסון, פיטר רוט ויסמין ישבי.

הפרס ע"ש נעמי שמר על מפעל חיים יוענק ליהודית רביץ ש"היא כמעט שם נרדף למינוח "מוזיקה ישראלית"" על פי ועדת השופטים. "בקול צלול ומדויק, בעבודה קשה ובענווה, בכישרון הלחנה מרהיב ובהפקות מוזיקליות מוקפדות - רביץ היא שותפה מרכזית ליצירתו של פס הקול הישראלי".

"במהלך הקריירה הענפה שלה הלחינה רביץ שירי משוררים שבזכות מנגינותיה היפהפיות והקליטות הפכו לפזמונים השגורים בפי כל. בהיותה זמרת מצליחה שגם יוצרת ומפיקה רבים משיריה, רביץ מהווה לאורך השנים מודל והשראה לזמרות וליוצרות רבות".

הפרס ע"ש אהוד מנור על מפעל חיים יוענק לזאב נחמה שהוא "יוצר מקורי וייחודי שחתום על עשרות להיטי ענק" כך השופטים. "מראשית דרכו, גם במסגרת להקת "אתניקס" וגם ביצירתו לאחרים, הצליח נחמה לשלב באופן נפלא וחדשני בין מזרח למערב, בין גיטרות לסינטיסייזר, בין שירים אפלוליים ללהיטי קיץ שמיליונים יודעים לשיר. בכתיבתו נחמה עוסק בנושאים של פיוס, אהבת אדם וחתירה לשלום, וניתן לומר ששיריו, שעד היום אהובים, תרמו הלכה למעשה לקירוב בין שכבות ואוכלוסיות".

בנוסף, יוענקו לפרס הישג השנה ע"ש סשה ארגוב למלחינה לקרן פלס, פרס הישג השנה ע"ש עוזי חיטמן לאלבום "מזרח פרוע" של טונה (איתי זבולון), פרס הישג השנה ע"ש משה וילנסקי לשיר השנה "הולכת איתך" של נרקיס, פרס הישג השנה ע"ש ענבל פרלמוטר על הישג השנה לתגלית "נונו" (נעמי גל אהרוני), פרס הישג השנה ע"ש יוסי בנאי על הישג השנה למחבר רון ביטון ופרס ע"ש יאיר רוזנבלום על הישג השנה למעבד ינון יהל.

קרן פלס מגיבה לזכייה המרגשת יחצ

פרסים מיוחדים יוענקו לאחים ראובני שהיו מחלוצי המוסיקה המזרחית בתחילת שנות השבעים, עם הפקת אלבום לאביהו מדינה ובהמשך הדרך עמדו מאחורי מיטב האמנים - אהובה עוזרי, ציון גולן, איציק קלה, שימי תבורי, אבנר גדסי, מרגלית צנעני, זוהר ארגוב, צלילי הכרם, חיים משה, דקלון, ויקבלו פרס מיוחד מטעם דירקטוריון אקו"ם על תרומה לזמר העברי ולתרבות הישראלית.

פרס מיוחד נוסף מטעם דירקטוריון אקו"ם על תרומה לזמר העברי ולתרבות הישראלית יוענק ליהודה עדר - יוצר, גיטריסט, מפיק מוזיקלי, מיוזמי ומקימי בית ספר רימון ומנהלו הראשון. עדר הינו יוצר מוערך, האחראי על אין ספור הפקות אולפן ובמה למיטב אמני ישראל במוסיקה במשך כ 40 שנה. על פועלו הרב בכל התחומים הללו מצא דירקטוריון אקו"ם להעניק לו פרס הוקרה מטעמו.

ישי ריבו - השיר המושמע ביותר
ישי ריבו - השיר המושמע ביותר צילום: תמר חנן

טקס הענקת פרסי אקו"ם בנחיית יאיר ניצני ובניהולו המוזיקלי של אייל מזיג יתקיים ביום רביעי 7.9.22 באולם "הסינמה" בסינמה סיטי, גלילות.במעמד הטקס יצוינו השירים המושמעים ביותר על פי נתוני אקו"ם און אייר, כאשר השיר הישראלי המושמע ביותר הוא "סיבת הסיבות" של ישי ריבו, והשיר הלועזי המושמע ביותר הוא "BAD HABITS" של ED SHEERAN.