כוכבה לוי עם עלות השחר
כוכבה לוי עם עלות השחרצילום: ארכיון התאגיד

מרץ 1975, שמונה חמושים פלסטינים פורצים למלון סבוי ודורשים את שחרורם של עשרה אסירים תמורת תשעת בני ערובה שלכדו במלון.

אחת מאותן בנות ערובה היא כוכבה לוי, עקרת בית בת 31 ממוצא כורדי־תימני שבעזרת שליטתה בשפה הערבית, היא חוברת למפקד חוליית החוטפים ומתווכת בינם לבין כוחות הצבא המכתרים את המלון.

במהלך אותו הלילה שכב ליד גדר בית המלון, תוך סיכון חייו, חובב סאונד בשם רוברט וגנר, שהחזיק ברשותו מכשיר הקלטה מסוג Nagra III שנחשב לציוד ההקלטה הטוב והאיכותי ביותר באותה תקופה. בהקלטות של וגנר ניתן לשמוע את פסקול האירוע המלא, שנמשך חמש שעות, ובמהלכו נשמעים קולותיהם של כוכבה, החוטפים, בני הערובה, ורובי פלד, שניהל את המשא ומתן מטעם הצבא.

ההקלטות אף מתעדות את רגע השיא של אותו הלילה, בו כוכבה חילצה מהמלון בן ערובה פצוע קשה, מסרה אותו לידי החיילים בחוץ, וחזרה פנימה לשבי החוטפים.

ההקלטות של וגנר גם מתעדות היטב את קולו ותפקידו של מוחמד מסאללחה, דובר החוטפים ומנהיגם, אליו פנתה כוכבה בתחילת האירוע והציעה את עזרתה כמתורגמנית. זה התיעוד היחיד הקיים בעולם של קולם של לוחמי פת"ח במהלך פיגוע. במהלך אותו הלילה נרקם בין השניים קשר של קרבה שהביא בסופו של דבר להצלת חייהם של מספר בני ערובה.

כוכבה לוי מובלת לחקירת משטרה
כוכבה לוי מובלת לחקירת משטרהצילום ארכיון התאגיד

במהלך חייה כוכבה סיפקה שתי עדויות מפורטות על שהתרחש בין כותלי המלון באותו הלילה. העדות הראשונה נמסרה בתחנת משטרת "מרחב ירקון", שעתיים לאחר שהאירוע הסתיים, כשהיא עדיין לבשה בגדים מגואלים מדם. את העדות השנייה מסרה בעל כורחה שמונה חודשים מאוחר יותר, בבית המשפט הצבאי בלוד, במהלך משפטו של מוסא ג'ומעה המחבל היחיד ששרד את הפיגוע.

העדויות שהעניקה מאירות את תכונות האופי המופלאות שגרמו לכוכבה להפוך גיבורת אותו הלילה: אומץ, קור רוח, כושר אלתור ושכנוע, קסם אישי, וטוב לב ("ראיתי בהם בני אדם, ולא חיות שבאו להרגני"). יחד עם זאת עדויותיה מכילות שלל סתירות, בנוגע לשני תחומים.

הראשון, נסיבות הגעתה ל"מלון סבוי" בלילה המדובר. בשום עדות לא נתנה הסבר מתקבל על הדעת לשאלה, מה עושה אישה עם גבר זר בחצות הליל במלון מפוקפק ב"משולש הזנות" של תל אביב. כתוצאה מחוסר רצונה לספק תשובה נכתב במספר אמצעי תקשורת בארץ ובעולם שעבדה בזנות.

סוגיה שניה בה עדויותיה של כוכבה היו מבולבלות, נוגעת למערכת היחסים הקרובה שפיתחה עם מסאללחה במהלך אותו הלילה. בעדויות הראשונות תיארה אותו כ"לא תוקפני", "שוחר שלום" וסיפרה שנהג עמה ברוך ואף הציע לה לחיות אתו בקהיר לכשיסתיים האירוע. אבל בבית המשפט ובראיונות מאוחרים לתקשורת תארה את חברי החוליה אנסים ורוצחים צמאי דם.

מתוך הסרט
מתוך הסרטצילום: מוש משעלי

יומניה של כוכבה, שנמסרו לעיתונאי אביעזר גולן, ארבע שנים לאחר האירוע, מספרים את האמת הפרטית של כוכבה ומיישבים את הסתירות. יומנה הוא שהיווה את הבסיס ליצירה של הסרט "סבוי" - סרט היברידי מאת זהר וגנר, זוכה פרסי הבימוי והעריכה לסרט תיעודי פסטיבל הקולנוע ירושלים 2022 "על השילוב בין צילומים תיעודיים מרתקים וקטעי משחק מצוינים, שמשחזרים אירוע היסטורי נוראי ומשקמים את שמה הטוב של אישה אמיצה".

הסרט יוקרן בבתי קולנוע לב ברחבי הארץ החל מ-9 באוגוסט 2022, וישודר ב"כאן - תאגיד השידור הציבורי" בהמשך השנה.