המשטרה משוועת לכוח אדם. שוטרים בירושלים
המשטרה משוועת לכוח אדם. שוטרים בירושלים צילום: דוברות המשטרה

הדו"ח של מבקר המדינה על כישלונה של משטרת ישראל הוא תמצית הבעיה שלנו במדינה ובחברה בעשורים האחרונים. אנו מבקרים את עצמנו לדעת, שוכחים את המהות, ובדרך, בלי לחשוב פעמיים, שופכים את התינוק עם המים.

בשנים האחרונות סימן ארגון החמאס את גבולות המערכה שלו נגד מדינת ישראל תוך הגדרת מוקד הפעולה, שהוא למעשה מרכז הכובד של המערכה: חמאס סימן את ירושלים כנקודת שבירה אידאולוגית שמזינה את המזרח התיכון כולו באנרגיה הסוחפת כביכול את כלל הערבים לעימות כולל נגד ישראל, וזאת תחת סיפור בדיה כאילו הישראלים פוגעים בהר הבית ובמסגד אל־אקצא. כל מי שמכיר את המציאות האמיתית, יודע שמדובר בשקר אידאולוגי שמוזן בעורקים הדתיים באופן הקיצוני והאלים ביותר שניתן להעלות על הדעת.

במאי 2021 ניסה חמאס להדליק את ישראל ולגרור אותה למלחמה בלתי רצויה תוך ניצול "אדי הדלק" האידאולוגיים שלו. באותם ימים, ובמיוחד ביום ירושלים, פתח חמאס במערכה על ירושלים, לא מעט בעידוד איראני, תוך ניצול ערביי ישראל בכלל וערביי ירושלים בפרט. בטרם אותם ימים החליט מפכ"ל המשטרה לפעול בריכוז מאמץ משמעותי בבירה – תגבור מאסיבי של שוטרים מכלל רחבי הארץ לעבר ירושלים, על מנת למנוע הידרדרות ולכבות תבערה פוטנציאלית שהייתה יכולה להוביל את המדינה למצב של מלחמה כוללת, מחוץ ומפנים.

עם תחילתו של יום ירושלים חמאס פתח במתקפה, שסימן ההתחלה שלה היה בירי טילים מעזה לעבר הבירה. מאותו רגע צה"ל החל בפעולה בעזה, ומשטרת ישראל נדרשה לכל כוח אפשרי כדי לעצור את ההידרדרות. תחת מצב מלחמה, ובהינתן ריכוז מאמץ שכזה, ברור שלא היה אפשר להיות חזקים בכל מקום ברחבי ישראל. הצורך בהגנה על ירושלים חייב דילול סדרי הכוחות בערים האחרות, ושם, כידוע, נוצרה בעיה – נקודות החיכוך האלה הגיעו למצב של פיצוץ, אירועי אלימות ובחלק מהמקומות לינץ' של ממש. עם המציאות הזו משטרת ישראל התקשתה להתמודד.

כעת מגיעה הביקורת, ועיקרה, כאמור, כלפי היכולת של משטרת ישראל לתת מענה למהומות בערים המעורבות. ובכן, הביקורת הזו מחמיצה את התמונה כולה. לא שהיא לא מוצדקת, לא שאין בה דבר נכון, ולא שאין מקום לשיפור ולמידה במשטרה, אך כל אלו מתגמדים מול ההצלחה המערכתית של המשטרה במניעת ההישג הגדול שחמאס ניסה להשיג - ירושלים. את היעד האסטרטגי הזה, המקום שבו ניסה חמאס לעורר רעידת אדמה של ממש, הצליחה משטרת ישראל למנוע, וזו נקודה שבמדינה ובחברה מתקשים להבין. לו משטרת ישראל לא הייתה מרכזת מאמץ ונערכת כנדרש בירושלים – היינו מוצאים את עצמנו כאן במצב אחר לחלוטין. אך הקטסטרופה הזו נמנעה.

לכן, וכאמור, בהינתן מצב של מלחמה, יש לומר: משטרת ישראל עמדה במשימתה במניעת הישג אסטרטגי של חמאס ודרדור האזור למלחמה קשה הרבה יותר. את השריפה הזו, לו הייתה פורצת, לא ניתן היה לכבות. אך כשמתחילה הביקורת, הפעם מצד המבקר, כבר לא רואים את החשיבות שבפעולה הזו. כל מי שמבין דבר או שניים בהפעלת כוח בשעת מלחמה יודע שלא ניתן להיות חזקים בכל נקודה, בטח כשנדרשים לרכז מאמץ מול מרכז הכובד. המבקר בפועל חיפש את המטבע מתחת לפנס, וראו זה פלא... הוא מצא אותו.

אז במקרה הזה יש למשטרת ישראל במה להשתפר, בעיקר בבניית תשתיות מוכנות במרכזי ערים, בדגש על אלו המעורבות, על ידי הגנה אזרחית המגוייסת בשעת חירום. זה הצורך כאשר המשטרה נדרשת לרכז את המאמץ הסדיר שלה. ואכן, המשטרה עמֵלה על הקמת הגוף הזה, שרצוי שיהיה אופרטיבי ככל שניתן. אך ניתוח כולל של מהומות 2021 חייב להעמיד את הדברים על דיוקם – משטרת ישראל עמדה במשימת ההגנה על הבירה שלנו, נטרלה תוכנית זדונית של האויב, ואפשרה תוך ימים ספורים את חזרת השגרה לערי ישראל. היה לזה מחיר כואב, אך זהו מחירה של מלחמה. ולמי שעוד לא הבין, זה בדיוק המצב שאיתו אנו מתמודדים.

איני איש משטרה, ואין לי אף חבר שהוא שוטר, כך שבהקשר הזה איני מצוי בניגוד עניינים. בחודשיים האחרונים קיימתי מחקר המתבסס על רשתות חברתיות, שבמסגרתו מילאו מעל 600 אזרחים בגיל 25–35 שאלון אינטרנטי, ובהמשך חלקם רואיינו ראיונות עומק. הממצאים מצביעים על תדמית ירודה של המשטרה בעיקר בפרמטרים של שיטור קלאסי, אך מצביעים על ממצא נוסף שעד כה לא היה ברור ולא נאמר בעוצמה שהוא צריך להיאמר – רמת האמון של אזרחי ישראל ביכולת המשטרה לטפל בטרור הפנים היא מעל 75%. הממצא הזה מלמד שרוב הציבור הישראלי מאמין ביכולת המשטרה להתמודד עם גל טרור. זו נקודה חשובה שאנו נדרשים להפנים.

ומדוע זה חשוב? כיוון שבימים אלו, כשהמשטרה משוועת לכוח אדם תחת מכלול המשימות הענק שלה, מול קשיי תקציב ולאחר שנים קשות ביותר שבהן נדרשה להתמודד עם גלי אלימות, אכיפת תקנות קורונה, טרור וכל זאת לצד שיטור קלאסי - בשעת חירום היא הצליחה לשמר את ביטחון המדינה ולמנוע הידרדרות למלחמה. מוקדי התבערה שעליהם דן המבקר הם בדיוק הסיבה שבגללה המשטרה נדרשת לעוד כוחות. אך השיפוטיות הציבורית אל מול הארגון החשוב הזה מצליחה, כרגיל, לפספס את הפואנטה: יש לנו משטרה מחויבת ונחושה, ובמקום להמשיך לטלטל אותה, עלינו לסייע לה לצמוח ולהשתפר, תוך הערכה גדולה למה שהיא כן מצליחה לאפשר לנו כאן, שהוא כלל לא מובן מאליו.

הכותב הוא אל"מ במיל', לשעבר מח"ט שריון, חוקר לענייני צבא וחבר תנועת 'הביטחוניסטים'

***