חברת הכנסת גילה גמליאל
חברת הכנסת גילה גמליאל ללא קרדיט צילום

השנה האחרונה לא הייתה פשוטה עבור חברי הכנסת של הליכוד, שהתרגלו בעשרים השנים האחרונות ליהנות מעמדת מפלגת השלטון בישראל. המעבר לספסלי האופוזיציה בכנסת ה־24 היה עבורם מאתגר במיוחד.

"זאת הייתה ממשלה מאוד רעה וכוחנית שפגעה פגיעה קשה מאוד באזרחי מדינת ישראל וגם בכנסת ישראל", מסכמת חברת הכנסת גילה גמליאל מהליכוד את הקדנציה החולפת בשיחה עם 'בשבע'. "פעלנו באופן נחוש להפיל אותם בכל דרך, וניצחנו. אני שמחה שזה מאחורינו", היא אומרת בסיפוק, עם הפנים לקראת הפריימריז בליכוד והבחירות לכנסת ה־25. "מה שצריך לעשות עכשיו זה להביא את הקולות הביתה, לפעול בשטח ולדאוג שאנשים יצאו להצביע בהמוניהם, כדי שבסופו של דבר נוכל להביא את הניצחון. יש פוטנציאל מטורף. אני מסתובבת בדרכים ופוגשת לא מעט אנשים, חלקם לא הצביעו בפעם הקודמת או שהצביעו למפלגות אחרות ומתחרטים על ההצבעה שלהם".

אז הבעיה של הימין, שלא הצליח להרכיב ממשלה בארבע מערכות בחירות, היא האנשים שלא יצאו להצביע?

"זה לא רק זה, הבעיה רחבה הרבה יותר. צריך לשנות את שיטת הממשל. במהלך השנה האחרונה פעלתי רבות מול פורום קהלת והמכון הישראלי לדמוקרטיה כדי לגבש פלטפורמה שתיצור יציבות בתוך המערכת וגם תפעל לממשל תקין, במובן הזה שראש ממשלה יכול להיות רק מי שיעמוד בראש אחת משתי המפלגות הגדולות. הפארסה שהייתה בשנה האחרונה, שבה כל אחד עם ארבעה מנדטים חושב שזאת תוכנית ריאליטי של ראשות ממשלה, פגעה בצורה קשה מאוד באזרחים. יש אנשים שרק הכיסא הוביל אותם לדרדר מדינה שלמה כלפי מטה בכל התחומים. המצב המדיני בשפל, הפן הערכי, יוקר המחיה מעיב על חתך אוכלוסייה גדול של מעמד הביניים ועוד".

כל הבעיות שאתם מציפים חדשות לבקרים ומאשימים בהן את הממשלה היוצאת, הרי לא קרו פתאום בבת אחת. גם לממשלות הקודמות יש חלק בהן. הזנחתם לא מעט נושאים שבעבעו מתחת לפני השטח עד שהתפוצצו בשנה האחרונה.

"הממשלה הנוכחית גילתה רפיסות וחוסר יוזמה בתחומים רבים. במקום לצאת למאבקים משמעותיים נגד עליות המחירים ויוקר המחיה, יושבים שרים וראש ממשלה חסרי אונים - ללא פתרונות יצירתיים, ללא פעילות משמעותית, והאזרחים מרגישים שאין להם כתובת. אנחנו התמודדנו בהצלחה עם משבר הקורונה ועם שלושה משברים כלכליים עולמיים בזכות הידע הכלכלי והניסיון של נתניהו. כל אחד משרי הליכוד יודע איך להנהיג משרד ממשלתי ואיך להחיל מדיניות. מעבר לכך, השנה האחרונה התאפיינה בפגיעה אנושה במעמד הכנסת. הקואליציה הנוכחית מנעה מאיתנו לקבל את הייצוג בוועדות הכנסת ולהשמיע את קולנו באופן ראוי. הם פחדו לבצע מהלכים אמיצים, והם פחדו מביקורת".

לדבריה, כשמסתכלים על המכלול - רואים את ההישגים, הודות למדיניות הברורה שהוביל נתניהו לאורך העשור האחרון. "גם בנושא המדיני, השיח שהיה תמיד, של הפעלת לחצים כבדי משקל כלפי ממשלות ישראל להקמה של מדינה פלשתינית, נעלם כלא היה. נתניהו כראש ממשלה הוביל מדיניות של הכרה בירושלים כבירתנו הנצחית ברמה בינלאומית של העברת שגרירויות לירושלים. זה לא מובן מאליו. היקפי בנייה ותכנוני בנייה מאוד גדולים ביהודה ושומרון, הכרה ברמת הגולן, ארבעה הסכמי שלום והפיכת השיח של 'שלום תמורת שלום' למרכז השיח הבינלאומי - כל ההיבטים הללו נותנים את המענה ואת הצורך להכרה במהפך שקרה בשנה האחרונה.

"לעומת זאת, רואים איך הדברים התנהלו בשנה האחרונה ופשוט תופסים את הראש", קובלת גמליאל. "ראש ממשלה שמגיע למלך ירדן בלי לדעת מה הוא רוצה לבקש למען מדינת ישראל. עידן הטיקטוק והפרסום מגיע גם לפתחה של הממשלה, וזה דבר חמור ביותר. הממשלה הזו הייתה ממשלה רעה. גם ביוקר המחיה ובהעמסת מיסים כבדי משקל, שכחו שהציבור התמודד במשך שנתיים עם הקורונה ועם כל המורכבות הכלכלית בעקבותיה. אנחנו ידענו לנווט את הסוגיות הללו בצורה ברורה. לצערנו רואים בקמפוסים ובכל רחבי הארץ את הנפת הדגלים, את הפחד של אנשים ברחובות להסתובב עם דגלי ישראל. לאן עוד אפשר להידרדר?!"

ימין על מלא

אין כמעט חולק על הכישורים המדיניים של נתניהו, אך סוד גלוי הוא שברמה הבין־אישית הוא הצליח להפוך לא מעט מהאנשים הכי קרובים אליו ליריביו הגדולים ביותר, שדאגו בפועל למנוע הקמת ממשלת "ימין על מלא". אף שהסקרים עדיין אינם מנבאים ניצחון מוחץ לגוש נתניהו, חברת הכנסת גמליאל נחרצת בדעתה כי זהו האיש שצריך לעמוד בראשות המפלגה, למרות המחיר הכבד ששילמו בבחירות האחרונות ואף עלולים לשלם שוב בבחירות הקרובות. "אני ממליצה לך לבוא להסתובב איתי ברחבי הארץ ולראות את האהדה העצומה למפלגת הליכוד ובמיוחד לנתניהו כמי שעומד בראשה", היא מבקשת לציין. "הליכוד היא תנועה דמוקרטית שבוחרת את העומד בראשה על ידי למעלה מ־130,000 מתפקדים, שחברים במפלגה 16 חודשים על מנת שיוכלו להשפיע. רואים את ההבדלים כשמסתכלים על המפלגות האחרות, שבהן ראש המפלגה בוחר וממנֶה, לעומת תנועת הליכוד החיה, התוססת, הנושמת והדמוקרטית שמאפשרת להתמודד ובוחרת את מי שעומד בראשה. ואז מגיעות מפלגות כאלו שרוצות שהדיקטטורה תהיה לא רק אצלם, אלא גם אצלנו. הם רוצים לבחור לנו את ראש המפלגה. זה דבר שלא יקרה. אנחנו נמשיך ליהנות מכל המערך הזה של חגיגה לדמוקרטיה".

במהלך השנה האחרונה דיברתם לא מעט על הרצון בממשלת ימין, אבל בפעם האחרונה שהייתם בשלטון, השארתם בחוץ את בנט וסמוטריץ' והכנסתם דווקא את גנץ.

"השנה האחרונה לימדה אותנו להקים ממשלה קודם כול עם השותפים שהולכים איתנו כברת דרך. בראש ובראשונה אנחנו רוצים להקים ממשלה לאומית יציבה וחזקה על בסיס של לפחות 61 חברי כנסת. מי שירצה להצטרף על בסיס קווי היסוד המשותפים הללו - נשמח לקבל מפלגות ציוניות. לצד קווי יסוד משותפים, יש חזירות של מפלגות קטנות. בעבר בנט לא נכנס בגלל שהדרישות שלו היה מופרכות ביחס למספר המנדטים שהיו לו. היום כשהוא ראה לנכון להיות ראש ממשלה עם אותו מספר מנדטים, אפשר להבין מאיפה זה הגיע. כבר אז זה הדליק אצלנו נורה אדומה. לכן שיטת הבחירות חייבת להשתנות, כדי שדברים מהסוג הזה לא יחזרו על עצמם. זאת פגיעה כל כך בוטה ברצון הבוחרים".

חברת הכנסת גמליאל חוזרת ומצהירה על היעד: ממשלת ימין על מלא. הרזומה הפוליטי שלה בכנסת, שהתחיל לפני קרוב לשני עשורים, מצביע על נאמנות למפלגת הליכוד ולערכיה לאורך השנים. היא הצביעה נגד תוכנית ההתנתקות ותמכה בחוק יסוד משאל עם, הקורא להעברת ההחלטה בדבר עצם ההחלטה על תוכנית ההתנתקות לידי הציבור. היא תקפה בתקשורת את המהלך ואת ראש הממשלה שרון. אחד מהישגיה הבולטים לטובת ההתיישבות ביהודה ושומרון, במהלך כהונתה בתפקיד השרה להגנת הסביבה, היה הקפאת כלל הפעילות להקמת מתקן השבת האנרגיה 'השומרוני הטוב' הסמוך למעלה אדומים, בשל ההשפעות הסביבתיות של המתקן. "מתקן השבת האנרגיה אינו עולה בקנה אחד עם אסטרטגיית הפסולת החדשה של המשרד להגנת הסביבה לכלכלה מעגלית".

היעד: חינוך

מתוך הנחה שגם בבחירות הקרובות הליכוד ימשיך להיות המפלגה הגדולה ביותר, אך הפעם גם יצליח להרכיב את הממשלה, חברת הכנסת גמליאל כבר הציבה לעצמה מטרה: תיק החינוך. "בסופו של יום, הכול מתחיל ונגמר בחינוך", היא מצהירה. "היחס למורים חייב להיות כמו היחס לטייסים. המדינה צריכה להשקיע. זהו הון אנושי שעדיין לא ממומש במיצוי כל הפוטנציאל שקיים היום בתלמידים. חייבים להטמיע את השינויים המתבקשים בעידן הזה, שבו הילדים שלנו הולכים לקראת שוק תעסוקה משתנה, במסגרת הכלים שהם מקבלים במהלך שתים־עשרה שנות לימוד. אני מדברת על יכולת ורבלית, כתיבה רהוטה, חינוך פיננסי וסוגיות נוספות שלא מספיק נותנים עליהן את הדעת. לכן אני רואה במשרד החינוך חשיבות עליונה. אני רוצה להיות בו שמונה שנים, כדי לממש באופן מוחלט את החזון והתפיסה החינוכית שלי".

בעשור האחרון יש תחלופה גבוהה של שרים במשרד החינוך, וכל שר שנכנס - מיד מכריז על רפורמה חדשה, שמערערת את יציבות המערכת החינוכית.

"זאת סיבה נוספת לצורך בשינוי שיטת הממשל ויצירת משילות", היא מציינת. "אלה שני דברים שכרוכים זה בזה כדי לאפשר את קידום המדיניות של הממשלות. זאת אחת הסיבות שאני רוצה להיות לפחות שמונה שנים בתפקיד שרת החינוך. אז בהחלט אוכל לממש את כל מה שצריך לעשות על מנת שהמסגרת תפעל בהתאם למה שאני רואה לנכון. יש הרבה שינויים מורכבים, כמו הממשק בין המערך המוניציפלי לשלטון המרכזי ועוד רבים. הלוואי שנצליח להשיג את היציבות הזאת למען אזרחי ישראל".

גמליאל גם סבורה שתדע להתנהל נכון יותר מול הסתדרות המורים והאיומים בשביתות חדשות לבקרים. "במדינה דמוקרטית באופן כללי כמובן שיש גם זכויות. בכל תפקידיי בממשלה ידעתי לפעול בצורה מתכללת, קשובה, ששומעת את כולם. בסופו של דבר צריך לדעת גם לקבל החלטות, והניסיון שלי לאורך שני עשורים גם בכנסת וגם בממשלה יכולים לסייע בידי להתמודד מול כל המורכבויות סביב כל הארגונים".

התנהלות המדינה במשפטי נתניהו יחד עם סוגיות מורכבות נוספות הובילו את חברת הכנסת גמליאל לחשיבה מחודשת על היחס למערכת המשפט ועל הצורך ברפורמה במערכת זו. "כל בר דעת מבין שחייבים לבצע רפורמה במערכת המשפט. חייבים לקדם את פסקת ההתגברות. צריך לחזק את הרשות המחוקקת, שהפכה להיות שפוטה של מערכת המשפט ושל הממשלות. זאת פגיעה אנושה בריבון. צריך לבצע איזונים בין הרשויות השונות. לא סביר בעיניי שחוק המסתננים צריך לעבור כמה פעמים בעקבות פסילה של בג"ץ. אנחנו חייבים להבין שצריך להתניע את חוק יסודות החקיקה ואת פסקת ההתגברות על מנת להתמודד עם תופעות מהסוג הזה".

כהמחשה נוספת לדבריה היא מציינת סוגיה קריטית שהיא פועל יוצא מהמורכבות של מערכת המשפט: סוגיית 50,000 מעצרי שווא בישראל מדי שנה. "מדובר באנשים שנעצרים ונפגעת להם הזכות לחירות באופן קשה ופוגעני. אפשר לראות את זה עם מעצר השווא של ראש עיריית נתניה בזמנו מרים פיירברג. אף אחד לא יחזיר לה את ששת הימים שהיא בילתה בנווה תרצה ואת התקופה הקשה שהיא ומשפחתה עברו. בסוף היא יצאה בלא אשמה. בשביל מה קמה המדינה, אם לא כדי לשמור על חירות האזרחים?" היא תוהה. "בעידן שלנו, עם כל המרכיבים הטכנולוגיים, אפשר לדאוג לאנשים נורמטיביים, ואם מתעורר נגדם חשד שאפילו לא הוכח - למצוא דרך אחרת של חלופות מעצר. כל הדברים הללו חייבים להיות מקובעים בחקיקה, כדי לאפשר לאזרחי מדינת ישראל לחיות במדינה דמוקרטית".

סוגיה חשובה שחברת הכנסת גמליאל מתכננת לקדם בקדנציה הקרובה היא הגבלת כוחם של הפקידים והיועצים המשפטיים במשרדי הממשלה. "כשרציתי והצלחתי לקדם את חוק שנת לימודים חינם לחיילים משוחררים ולבוגרות השירות הלאומי - המשנה ליועץ המשפטי לממשלה דאז, מייק בלאס, התנגד שלחוק יהיה תוקף ביהודה ושומרון. בזכות זה שלמדתי שני תארים במשפטים הצלחתי להעביר את הליך החקיקה, שהפך לתקדים. בנוסף, כשהייתי בוועדת השרים לענייני חקיקה, נכנסה היועצת המשפטית של המשרד והתיימרה להציג את העמדה של המשרד עצמו. אני הייתי השרה, ולא הבנתי מי זאת היועצת הזאת שלא קיבלה ממני שום חוות דעת. מאז, ביקשתי מהיועצת המשפטית שלא להגיע לוועדת השרים, אלא להעביר אליי את ההמלצות ואני אבחן אותן ואשתמש בהן במידת הצורך. יועצים משפטיים במשרדי הממשלה השונים צריכים להיות שומרי הסף, אבל לא אלו שקובעים את האג'נדה ואת המדיניות. התפקיד שלהם לסייע בידי נבחרי העם, שנבחרו כדי להוציא לפועל את מדיניות הממשלה וכנסת ישראל, לעשות זאת בדרך חוקית. כך גם לגבי הפקידות במשרדי הממשלה השונים. צריך לאמץ את שיטת הממשל הנהוגה בארצות הברית, שבה הפקידות הבכירה מתחלפת יחד עם השלטון", היא מסכמת.

***