הרובע היהודי בפראג
הרובע היהודי בפראג צילום: ערוץ 7

ראשי המוזיאון היהודי בפראג מספרים כי המקום נמצא בסכנת סגירה ממשית.

לדבריהם, בשלוש השנים האחרונות, המוזיאון היהודי כמוסד שאינו ממומן על ידי המדינה מתמודד עם מצב כלכלי קשה, נאלץ להתמודד עם הפסדי הכנסה גדולים עקב ירידה דרסטית בתיירות ועלויות התפעול שעלו במהירות.

מבחינת תוצאות כלכליות שנת 2019 הייתה השנה החיובית האחרונה שבה הכנסות המוזיאון הגיעו לרמה הצפויה.

כתוצאה מהקרונה, מספר המבקרים בשנת 2020 למס' ירדו ב-81.37% לעומת השנה הקודמת והתקבולים ממכירת כרטיסים ירדו ב-84.09%.

ירידה דומה התרחשה בשנת 2021, כאשר הנוכחות ירדה ב-79.10% בהשוואה ל-2019 והתקבולים ממכירת כרטיסים ירדו ב-81.12%. המצב השתפר מעט השנה, אך עדיין ישנה כמעט ירידה של 60% במספר המבקרים והתקבולים ממכירת כרטיסים.

המוזיאון היהודי בפראג הוא מוזיאון לתולדות יהדות צ'כיה. הוקם בשנת תרס"ו ונמצא ברובע היהודי לשעבר בעיר פראג. הוא כולל ארבעה מבני בתי כנסת ומבנה בית טהרה לא פעילים, הנמצאים בשני רחובות ברובע, ומשמשים לתצוגת אוספי המוזיאון: חפצי יודאיקה, צילומים, ספרים, מסמכים ועוד. מתחם המוזיאון כולל גם את בית הקברות היהודי העתיק בפראג, שבו קבור בין השאר המהר"ל.

המוזיאון היהודי נוסד על ידי ההיסטוריונים ד"ר הוגו ליבן וד"ר אוגוסט שטיין, לימים ראש הקהילה היהודית בפראג. יעדם היה לשמור על חפצים מבתי הכנסת בפראג, שנהרסו במהלך לחידוש העירוני של הרובע היהודי הישן בתחילת המאה ה-20. לאחר ההרס נשארו שישה בתי כנסת, בית הקברות הישן ו"אולם העיר העתיקה".