גדי כהן עם מבחנות בדיקת הדם
גדי כהן עם מבחנות בדיקת הדם צילום: שמואל אהרון ברודמן

מבצע בינלאומי מיוחד שקיימה עמותת עזר מציון הסתיים לפני מספר ימים בהצלחה, כשמבחנת בדיקת דם של יהודי ממינכן הגיעה לישראל.

תחילתו של המבצע בפניה שקיבלה העמותה לאיתור תורם מתאים לחולה הזקוק להשתלת מח עצם. במאגר הלאומי לתורמי מח עצם של העמותה נמצאים למעלה ממיליון ומאה אלף תורמים פוטנציאלים ומדובר במאגר היהודי הגדול בעולם.

לאחר בחינת הדברים עלה כי נמצא תורם מתאים עבור החולה, אך בבדיקה שנערכה התברר כי הוא מתגורר כיום במינכן שבגרמניה. לשם בחינת היתכנות תרומת מח העצם, התורם צריך היה לעשות בדיקת דם ולהעביר את המבחנות למעבדה בישראל.

העמותה הייתה זקוקה לאתר גורם במינכן שיוכל לקחת דמים מהתורם ולמצוא דרך לשנע את המבחנות ארצה. העמותה פנתה לסיוע לארגון מרכז רבני אירופה שקישר אותה לרב שמואל אהרן ברודמן שמשמש כרב קהילה במינכן. "קיבלתי טלפון מעזר מציון על תורם פוטנציאלי שגר במינכן, פניתי אליו והוא הסכים לתרום, פניתי למספר רופאים שאמרו שהם לא יכולים לעשות את הבדיקה, בסופו של דבר איתרתי את ד"ר בראונס מהקהילה שלנו ששמח לסייע בביצוע לקיחת דמים מהתורם", הוא אמר.

"קישרתי בניהם ומשם העבירו את המבחנות למתנדב אשר העביר אותם לישראל", תיאר הרב ברודמן והוסיף כי "עזר מציון עושים עבודת קודש, לפני מספר שנים כשאבי חלה וטופל ב'שיבא' הם היו שם לצידנו ועזרו לנו מאוד, שמחתי על האפשרות להחזיר להם טובה".

באמצעות קבוצות המתנדבים "מחוברים לחיים" של "עזר מציון" אותר גדי כהן שהתנדב להעביר את המבחנות עם הדמים לישראל. כהן אסף את המבחנות והעביר אותם בטיסה ארצה שם נמסרו למאגר של העמותה. "הייתי בנסיעת עבודה למינכן וראיתי הודעה שמחפשים אדם שנמצא במינכן וחוזר לארץ שיוכל לסייע בהעברת המבחנות, הסכמתי מיד. עזר מציון תיאמו לי את המפגש עם הרב ברודמן שהעביר לי את המבחנות. אספתי אותן וטסתי לארץ. אני בעצמי רשום במאגר של עזר מציון והתחושה לסייע להם היא נהדרת – כמעט כמו לתרום ממש. כיף להיות חוליה בשרשרת האנושית המדהימה הזאת".