תפילת תשעה באב בעזרת ישראל
תפילת תשעה באב בעזרת ישראל צילום: מרכז ליב"ה

פעילי מרכז ליב"ה החליטו השנה, בשונה משנה שעברה, שלא להגיע בתשעה באב עם מחיצות ל'עזרת ישראל' בחלקו הדרומי של הכותל המערבי.

כזכור, בשנה שעברה מאות פעילים ומתפללים הגיעו ל'עזרת ישראל' והתפללו בהפרדה בין גברים לנשים עם מחיצות. מתפללות ומתפללים מהתנועה הקונסרבטיבית וח"כ גלעד קריב שהגיעו למקום לא אהבו את המחיצה שנפרסה ברחבה השוויונית.

השנה, כאמור, פעילי ליב"ה לא יגיעו להתפלל ברחבה הדרומית בתשעה באב. אורן הניג, מנכ"ל מרכז ליב"ה, הסביר את ההחלטה בשיחה עם ערוץ 7. "התנועות הרפורמיות במשך שבועיים וחצי יצאו בקמפיין מתוזמן לקראת תשעה באב כדי לנסות ליצור מריבה ומחלוקת וכמה הם מסכנים", אמר. "ניתן לראות את זה גם בהחלטה שהם הוציאו עם משרד הממשלה ויאיר לפיד".

"הם מפמפמים כל הזמן על המריבות ועל המחלוקות ואנחנו מבינים שכמו שהם עשו שנה שעברה, הם רוצים להראות שיש אלימות ומריבות ואנחנו לא מוכנים להיות חלק מזה", אמר. ומיד הרגיע שלאחר תשעה באה "אנחנו נחזור לחלק הדרומי".

באופן כללי, אמר, "אנחנו לא מחפשים מריבות עם שוטרים. אם אתה רוצה להתפלל ברחבה הדרומית אז תלך להתפלל ברחבה הדרומית ותתעקש על זה, אבל אל תלך לעשות אקט שיראו אותך רק מול השוטר. זה הבדל גדול".

"גם שנה שעברה, אנחנו התפללנו שם כל תשעת הימים והתפילה בתשעה באב הייתה המשך ישיר למה שהתפללנו שם כל תשעת הימים", ציין. "לא רבנו לשניה עם הרפורמים. אנחנו גם בראשי חודשים לא רבים איתם. יש לנו אמירה ודרישה ברורה שיפסיקו לחלל את הכותל, ופה היה נראה לנו נקודתית שהם השתמשו בזה, ושווה לנו לדלג על היום הזה כדי שהם פשוט לא ינסו להוכיח שיש פה רק אלימות ומריבות".

הניג טען שהתנועות הרפורמיות והקונסרבטיביות, כמו גם נשות הכותל, מחפשות את העימות. "שני הילדים הקטנים שלי, יש לי ילדה אחת בכיתה א' ובן בגיל שלוש", הוא פתח במשל, "והילד בן השלוש מציק כל הזמן לילדה הקטנה, מציק לה עד שנמאס לה והיא נותנת לו את הצ'אפחה, ואז הוא בא להורים ובוכה 'היא הרביצה לי'. ככה זה הרפורמים בכותל, הם רק מנסים להציק ולחפש והם שמחים מאוד שמרביצים להם".