הרב קרים
הרב קרים צילום: דובר צה"ל

בהודעה שכתב הרב תת אלוף הרב אייל קרים לחייליו הוא הודף את מסקנות הכתבה בעלון 'מצב הרוח' העוסקת בכשרות בגזרות הבט"ש. לפי התחקיר מאמציו של צה"ל לשפר את תנאי הרווחה של החיילים המשרתים לאורך כבישי יו"ש כדי לאבטח מפני פיגועים, חוללה בעיות כשרות מורכבות בצה"ל, עד כדי הטרפת כלים בשריים וחלביים, ללא כל הבחנה ביניהם.

את דברים אלו דוחה הרב קרים: "לקראת שבת "חזון" שוב "התכבדנו" בכתבה העוסקת בכשרות בגזרות הבט"ש, וכמו לעיתים קרובות יש בה אי-דיוקים רבים", הוא אומר בפתח דבריו.

"מזה שנים רבות, שבפילבוקסים בגזרות הבט"ש לא קיימת אפשרות מעשית לאכיפת פקודות הכשרות. בפילבוקס יש גם מוצרי חלב (ובכלל זה גבינה צהובה), והתקלות מצויות. החיילים מגיעים לפילבוקס למשמרות בזמנים קצובים, מתחלפים כל העת ומבשלים לעצמם. ייתכן שבעבר היה מי שהעדיף לא לומר זאת בקול רם, אך האמת ידועה לכולם, ולדעתי אין סיבה שלא לומר אותה באופן גלוי. כמובן, הרבנות הצבאית מציעה פתרונות לחיילים גם בנקודות קצה כאלה, ומאפשרת להם לקבל מרבנות היחידה ערכה של כלים כשרים, או מזון מבושל ממקור אחר (למשל מן המטבח המרכזי במוצב)".

עוד הוסיף הרב קרים: "כל הנ"ל לא קשור כמובן לטרקליני הלוחמים, שאחריהם אנו עוקבים מקרוב בעת הזאת.
כלל הפערים שהתגלו וכלל התקלות שנמצאו טופלו משמעתית ואף הובילו לסגירה של טרקלינים. בד בבד, אנו לומדים את התקלות כדי להבין האם ואיך ניתן להתקדם בנושא, שכרגע מצוי בפיילוט. כאמור, אין קשר בין הפילבוקסים לבין הטרקלינים, ורק מי שלא נמצא בפועל בגזרות הבט"ש אינו מבין את ההבדל..."

לסיום הוא הדגיש: "חשוב לציין, כפי שכבר כתבתי בעבר, שהודות לתגבור המשמעותי של כלי רכב ומשגיחי כשרות בגזרות הבט"ש, מגיעים נציגי הרבנות הצבאית לכל מטבח הרבה יותר מבעבר. תקלות הכשרות היו ויהיו, אך כל מי שמכיר את המציאות יודע היטב, שרמת הכשרות עולה כל העת! יהי רצון שנזכה בעז"ה להוסיף ולפעול למען הכשרות ולמען כלל הנושאים העומדים באחריותנו, ובבניין ירושלים ננוחם".

על מכתב הרבצ"ר אומר ל'ערוץ 7' הרב אביעד גדות, רב צבאי במילואים ששרת בקבע: "מצער שניהול הכשרות בשטח בצה"ל הגיע לכדי יאוש מצד הרבצ"ר. הדבר מעיד על חולשה קשה, והתהליכים האחרונים שנעשו באופן חד צדדי מצד ראש אטל אלוף מישל ינקו, בגיבוי הרמטכ"ל, דורסים את הרבנות הצבאית, ופוגעים מאד בחיילים שומרי כשרות בסדיר ובמילואים. חשוב לחזק את הרבנות הצבאית בכדי שרב ראשי לצה"ל ידע להפעיל סמכות ולממש את אחריותו האישית".