בריטני גריינר
בריטני גריינרצילום: רויטרס

בית המשפט במוסקבה גזר היום (ה') עונש כבד של תשע שנות מאסר וקנס של מיליון רובל על שחקנית הכדורסל האמריקאית בריטני גרינר והרשיע אותה באחזקת סמים.

גרינר נעצרה בחודש פברואר האחרון בשדה התעופה שרמטייבו במוסקבה לאחר שנמצא כי החזיקה קנאביס, אינו חוקי ברוסיה.

גרינר הודתה כי החזיקה בסמים אך טענה כי לא הפרה את החוק במכוון. צוות ההגנה של גרינר אמר לאחר פסק הדין כי הוא "מאוכזב" מהעונש הכבד שהוטל עליה, ועורכי דינה מתכוונים לערער. גזר הדין היה צפוי והעונש התקבל בעיני רבים כפוליטי, בעקבות המתיחות בין רוסיה וארה"ב סביב המלחמה באוקראינה.

גורמים בכירים בממשל האמריקאי טענו כי גזר הדין נועד להביא לחילופי שבויים בין רוסיה וארה"ב. לטענתם רוסיה רוצה להחליף את גרינר ופול ווילן, חייל בצי האמריקאי לשעבר שנעצר באשמת ריגול בשנת 2020, בסוחר הנשק המורשע ויקטור בוט. הממשל האמריקאי ואזרחי ארה"ב עקבו בדאגה בחודשים האחרונים אחר מעצרה ומשפטה של גרינר בת ה-31, הנחשבת לאחת מכוכבות כדורסל הנשים בארה"ב.

במהלך הפגרות בעונת הכדורסל בארה"ב היא נהגה לשחק בליגת כדורסל הנשים הרוסית. נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, אמר כי רוסיה עצרה את גרינר שלא כדין וקרא לשחררה, עוד לפני גזר הדין שנפסק היום.

בדברים שנשאה היום בבית המשפט אמרה גרינר כי מתנצלת בפני חבריה לקבוצת הכדורסל וטענה בפני השופטת אנה סוטניקובה כי "עשיתי טעות בתום לב. זו הסיבה שהודיתי באשמה, אבל לא הייתה לי כוונה לעבור על החוק. אני יודעת שכולם ממשיכים לדבר על פוליטיקה, אבל אני מקווה שזה רחוק מאולם בית המשפט הזה".

היא ביקשה מהשופטת למחול לה על הטעות, אולם השופטת סוטניקובה גזרה עליה תשע שנות מאסר וקנס של מיליון רובל.