דורון ניר צבי
דורון ניר צבי צילום: עצמי

לפני מספר ימים, בעת ביקורו של נשיא ארה"ב בערב הסעודית, הסתנן גיל תמרי, עיתונאי ערוץ 13, אל העיר מכה, שהיא העיר הקדושה ביותר לאיסלאם, והכניסה אליה אסורה על מי שאינם מוסלמים.

הכתבה שצילם מהעיר, לרבות מהר ערפאת הקדוש למוסלמים, ואשר ממנו ניתן לתצפת על האבן השחורה (הכעבה), מפורסמת ב'יוטיוב' תחת כותרת המשנה: "מכה היא העיר הכי קדושה לאיסלאם ומוקפת במצלמות משוכללות כדי למנוע כניסה למי שאינו מוסלמי. גיל תמרי הוא הכתב הישראלי הראשון שהצליח להיכנס אל העיר ולצאת למסע בה - ואף להתקרב למגדל השעון שמתחתיו נמצאת האבן הקדושה"...

לא זו בלבד שתמרי סיכן את עצמו, הוא גם סיכן את הנהג שהסכים לקחת אותו, תוך שהוא מתעד את הרמייה והפרת החוק המודעת שנקט אותו נהג בכדי להכניסו למקום האסור. אותו נהג הולך שולל ע"י גיל תמרי גם בכך שהלה לא עדכן אותו שהוא ישראלי. לאחרונה דווח כי אותו נהג נעצר ע"י שלטונות סעודיה, ומן הסתם צפוי לו עונש מרתיע. מעניין אם לגיל תמרי יש נקיפות מצפון בעניין?

עכ"פ, לבד מהילדותיות שמופגנת לאורך כל הכתבה, בסגנון ספרי הילדים חסמב"ה או החמישייה הסודית, לא ברור מה המטרה ומה ההישג העיתונאי הדגול, שהרי ניתן למצוא סרטים רבים שמתעתדים את כל המקומות הנ"ל מכל זווית אפשרית.

אם לסכם את פועלו של תמרי בעניין הרי שהוא מעל באמון ששלטונות סעודיה נתנו בו, הפר את חוקי המדינה והדת ברגל גסה, ועוד התפאר בכך קבל עם ועולם, תוך שהוא מצלם את השלטים הכבירים שאוסרים את הכניסה למי שאינם מוסלמים.

הצביעות העיתונאית של אנשי חדשות 13 שמתהדרים בכתבה ניכרת לכל אדם הגון, שהרי אם עיתונאי יהודי היה מסתנן כמוסלמי לתוך מסגד אל-אקצה כדי לדווח דיווחים שהם באמת חשובים, נסתרים מעין הציבור ובעלי ערך חדשותי, כגון ביחס לחפירת קרביו של הר הבית, הפרות החוק שנעשות שם, הבנייה הבלתי חוקית, צבירת האמל"ח והריסת ערכים ארכיאולוגיים שאין שני להם, אזי מן הסתם היו אותם עורכי חדשות בזים לאותו עיתונאי, מבקשים להעמידו לדין וטוענים שהוא סיכן את כל המזרח התיכון וכל הבלה-בלה-בלה הרגיל.

זאת ועוד, שוו בנפשכם שגיל תמרי היה נתפס ע"י שלטונות סעודיה ומועמד לדין, ואולי אף נענש בכמה שנות מאסר. לבד מהנזק ליחסים המתהווים בין המדינות, האם לא היינו נאלצים להיכנס לסאגה של פידיון שבויים על כל הכרוך בכך? האם רשויות מדינת ישראל לא היו נאלצות להאשים בריש גלי את סעודיה בחוקים חשוכים ובמערכת אכיפה גזענית וכו' רק בכדי לשחרר את הטיפש הזה מכלאו?! ומה אז היו אומרים שולחיו בערוץ 13 ?!

לאחר שדווח כי הרשויות בסעודיה פתחו בהליכים כנגד העיתונאי, ולאחר שנמתחה עליו ביקורת ברשתות החברתיות, לרבות ע"י תושבי סעודיה אוהדי ישראל, 'התנצל' גיל תמרי, אך גם זאת בחצי-פה ותוך המשך הצביעות, באומרו: "המטרה היתה להנגיש את המקום לצופים, חובתו של כל עיתונאי". כאמור, קשקוש חסר בסיס, שהרי המקום מתועד מכל זווית אפשרית, וגם בסרטו של תמרי רואים מוסלמים שמצלמים את המקום עם מכשירים ניידים ועושים צילומי סלפי עם הנוף מהר ערפאת וכדו'.

הנה כי כן, שוב אנו נתקלים בצביעות המאוסה של עיתונאי השמאל הישראלים, במיטבה.