עו"ד אלי מאור
עו"ד אלי מאור צילום: מיכל קושרוב

לפני כשלוש שנים בתקופת אחד מימי החורף הגשומים, א' תושבת המרכז, בת 50, רופאה ותיקה במקצועה, נכנסה עם חברתה לתוך שערי הסופר מרקט באזור המרכז, במטרה לבצע שם קניות שבועיות לביתה.

בכניסה לסופר מרקט הייתה שלולית מים גדולה, עליה החליקה א' ונחבלה ברגלה הימנית.

החא הובהלה באמצאות אמבולנס מזירת התאונה הישר לבית חולים שם עברה סדרה של צילומי רנטגן וכן צילום CT של רגל ימין, שהדגים שבר עם תזוזה ברגל ימין, והוחלט ע"י הצוות הרפואי בבית החולים עוד ביום קבלתה של א' לבית החולים על ביצוע ניתוח לקיבוע השבר בחזרה למקומו והשמת רגלה הימנית בגבס ארוך.

לאחר ביצוע הניתוח נעדרה א' לתקופה של כשלושה חודשים מעבודתה, בהם שולמו לה ימי מחלה כדין, והיא חזרה לעבודתה כרופאה לאחר מכן, ללא כל מגבלה או פגיעה משמעותית בשכרה החודשי כשכירה.

לאחר התאונה פנתה באמצעות עורך דין אלי מאור מבני ברק, מומחה לתביעות בגין תאונות ורשלנות רפואית, שהגיש עבורה תביעה מנומקת לבית המשפט השלום בהרצליה, הן נגד הסופרמרקט בו היא נחבלה וכמו כן נגד חברת הביטוח של המרכול.

במסגרת התביעה שהתקיימה בבית המשפט השלום בהרצליה, הגישה התובעת את הדו"ח של השירות המטאורולוגי וטענה בין היתר שבהתאם לתחזית הרשמית בישראל היו צפויים בימים בו קרה האירוע גשמים חזקים וסופות רעמים, ולמרות תחזית זו, המרכול לא דאג להציב בכניסה שטיח לניגוב רגליים וכן לא דאג למניעת היווצרות של שלוליות, סיכון ידוע וצפוי אשר עשוי להביא להחלקה ולגרימת נזקי גוף לבאים בשערי המקום.

עו"ד מאור טען גם כי בהתאם לפסיקת בית המשפט השונים במהלך השנים האחרונות במקרים דומים, נקבע שסטנדרט הזהירות הסביר הנדרש מסופר מרקט כלפי הבאים בשעריו, מכוח עוולת הרשלנות, כמחזיק במקרקעין הוא כפול: הן איתור והן סילוק מפגעי ניקיון שנוצרו בסופר, ועל כן על בעלי הסופר להסיר מפגעי ניקיון בסופר בצורה זריזה ומהירה ולבצע זאת באופן שוטף תוך דקות, גם אם לא תוך שניות.

המרכול הנתבע באמצעות חברת הביטוח טען בבית המשפט שמדובר בסיכון שאינו בר מניעה ושהנפגעת בעצם נחפזה ומיהרה, מה שגרם לנפילתה ולא תנאי המקום או שלולית מים. עוד נטען שהתאונה אירעה בשל אשמה התורם של א' בהתנהגותה במהלך הכניסה הנחפזת לסופר המגיעה לכדי 100% אחריות בתאונה, שלשיטתם לא מקנה לה כל פיצוי כספי בגין נזקי הגוף שנגרמו לה.

השופט עידו רוזין אישר לבסוף הסדר פשרה בין הצדדים במסגרתו תפוצה התובעת בסכום של 750 אלף שקלים.

עו"ד אלי מאור ציין כי "בתביעה זו מה שהביא לפיצוי הגבוה זו יכולתנו לבסס את טענותינו לכך שהמגבלה התנועתית שנגרמה לא' ברגלה הינה מגבלה קבועה המקנה לה אחוזי נכות רפואית קבועים לפי תקנות המוסד לביטוח לאומי, וכן טענתינו לעניין תפקודיות הנכות, שלמרות שתפקידה של א' אינו תפקיד פיזי מובהק, בכל זאת המקצוע של רופא מחייב עמידה ממושכת על הרגליים והתרוצצויות לא מעטות מדי יום ביומו, מה שעשוי בעתיד לגרום לא' להפסדי שכר פוטנציאליים ו/או פגיעה בכושר השתכרותה הפוטנציאלי לעתיד עד גיל פרישתה לפנסיה".