עובד בהרב
עובד בהרב צילום: עצמי

דרושים פליז וכפפות עבור קמפיין האהבת-חינם שסובל מהיפותרמיה בעקבות ציניות יתר.

יש משפטים שמחממים את הלב, כשלומדים אותם במדרשה או בישיבה, אך כשהם מופשטים בכפייה מהקונטקסט המקורי ונעשה בהם שימוש ציני כואב, החום הופך לגל קור סיבירי חודר.

"האהבה הגדולה שאנחנו אוהבים את אומתנו" כתב הרב הראשי לארץ ישראל, הרב אברהם יצחק הכהן קוק, בעט הטבול בדם ליבו, מילים של אהבה גדולה לאומה הגדולה. "האהבה הגדולה שאנחנו אוהבים את אומתנו" פורסם השבת בעלונים ועיתונים, בליווי תמונות של מחוללי האהבה הגדולים של הזמן, איילת שקד ויועז הנדל, בתקווה לקושש קולות מהמגזר הציוני דתי בקמפיין הישרדות פוליטי נואש.

אם נחשיב את השאלה של עטרה גרמן כתמימה, בציוץ שלה אתמול: "לא ברור אם פרסום השבת של מפלגת נעם או הרוח הציונית", אז התשובה היא שלא. מפלגת נעם לעולם לא הייתה מחללת כך את דבריו הקדושים של מורה הדרך שלה, מתוך ספר אורות, שנקרא בפי רבותיה "קודש הקדשים" של ספרי הרב קוק.

זהו שימוש ציני במילים שבאו לבטא את היחס העמוק שצריך להתייחס לעם ישראל, גם כשעוברים עליו משברים קשים, כמו משבר הזהות הגדול של ממשלת בנט ולפיד, שקד והנדל. כן גם כשמנסים למוטט את הפרויקט הציוני, על ידי ממשלה חסרת ערכים וספוגת ערבים, המאיימת על קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית, גם אז, אומר הרב קוק, צריך לאהוב את עם ישראל.

להמשך המשפט, יש סיכוי, כנראה לא גבוה במיוחד, שצמד החמד שפירסם אותו לא הבין את משמעותו. האהבה הזו, שאנחנו אוהבים את אומתנו, "לא תסמא את עינינו מלראות את כל מומיה". לא, אנחנו לא עיוורים, ראינו את מומיה של האומה, ראינו את הטעויות שמנהיגיה האחרונים עשו, את השקר והבגידה בבוחרים, את השנאה והפילוג כלפי הימין והחרדים. האהבה שאנחנו אוהבים את עם ישראל, לא תסמא אותנו, וקמפיין האהבה שלכם לא יסמם אותנו.

נכון, האומה הישראלית היא מושלמת באמת. וגם "אחרי הביקורת היותר חופשית, נקייה היא מכל מום", כי הממשלה הזו לא מייצגת אף אחד באמת. רק קולקציה של אינטרסים, חלומות ואכזבות, היא שגרמה לאנשים טובים בסך הכל, להתעוור ולא לראות את המומים של שותפיהם לממשלת השנאה.

"כולך יפה רעייתי", מצוטטים השנים את הרב קוק, שציטט את שלמה המלך, בשירת הדוד בשיר השירים. הדוד הוא הקב"ה שאומר לרעייתו, האומה ששומרת לו אמונים כבר אלפי שנים, באהבתה הגדולה אותו, ומחזיר לה אף הוא אהבה: "כולך יפה רעיתי ומום אין בך".

לא כדאי לנסות להבין את הפירוש החדש לשיר השירים מבית מדרשה של הרוח הציונית, אלא מלמד הרבה יותר לשמוע את דבריו של אחד המפרשים הראשונים, רבי יוסף קמחי: "כשהיו ישראל עושים כך ובאים לבית המקדש בכוונה ושומרים באמונה, לבל יסור מעליהם צל אלוקים, נקראו 'יפים' ו'נאים' ואין בהם מום." מסר מדוייק ביותר לתשעה באב, המדריך אותנו לחיות חיים של אמונה בעבודת ה' כדי לזכות להיות יפים באמת בעיני הקב"ה, בבית המקדש שייבנה בקרוב.

מדינת ישראל לא תיבנה על ידי אהבת חינם מזויפת ומסרים חלולים מתוכן, אלא על ידי אחדות אמיתית סביב התורה והזהות היהודית, מתוך הערכה למסורת ישראל. רק ממשלה שתעמוד בגבורה כנגד האויבים המחופשים שרוצים לחסל את קיומו על ידי תמיכה בטרור, וכנגד הפרוגרסיבים מקדמי הטירלול בכל תחום בחיינו, תצליח להזיז פה משהו לעבר היעד של בית המקדש, שייבנה באהבת חינם. בקרוב.