השקת מפלגת 'הרוח הציונית'
השקת מפלגת 'הרוח הציונית' צילום: אריאל זנדברג

הסוקר מנחם לזר, מנהל 'פאנלס פוליטיקס', מספר על הסקר השבועי של עיתון מעריב, בו רשימת הרוח הציונית בראשות איילת שקד עוברת את אחוז החסימה וזוכה ב־4 מנדטים.

גוש נתניהו מגיע ל־58 מנדטים ורק שקד יכולה להעניק לו את ראשות הממשלה. האיחוד של גנץ וסער לא מצליח להתרומם והוא תקוע עם 11 מנדטים, לעומת 14 שהיו להם בכנסת הנוכחית.

"אנחנו רגילים לדבר על דרמות של אחוזי הצבעה בבחירות האחרונות בעיקר במגזר הערבי, שם יש תנודות מאוד חזקות, מה שאני רואה ומה שראיתי בסקר הנוכחי זה שהדרמה החדשה מתפתחת במגזר הדתי לאומי, אצל אנשי הציונות הדתית'', אמר לזר לרדיו 103FM.

''זה מגזר מאוד שמרני, מאוד ימני, מאוד בעד נתניהו אבל מבחינה דתית מגזר מאוד מגוון שנע בין חרד''לים לבין דתיים ליברלים ואורתודוקסים מודרניים, והאנשים אלה חלקם הלא קטן לא מסתדר עם רשימת 'הציונות הדתית' של סמוטריץ' ובן גביר בעיקר לאור עליית משקלה של עוצמה יהודית''.

לדברי לזר, בסקר הנוכחי חלק מאותם דתיים וליברלים חוזרים אל "הרוח הציונית" של איילת שקד ויועז הנדל. "בסקר הזה זו לא תנודה, זו גם הירידה במנדט אחד של 'הציונות הדתית' לתשעה, זה חלק מאותו מנדט שעבר לאיילת שקד ויועז הנדל ומעלה אותם הפעם מעל לאחוז החסימה''.

לזר קובע כי המגזר הדתי לאומי הוא הסיפור של הבחירות הקרובות. "יש קרוב לארבעה מנדטים שלא יודעים למי יצביעו בבחירות הקרובות, לא מוצאים את עצמם, חסרה להם מפלגה דתית לאומית שהיתה כזו פעם במפד''ל, הם לא מוצאים את עצמם במפלגת הציונות הדתית, חלקם במפלגות אחרות וחלקם העבירו הפעם את איילת שקד. נכון שזה סקר שני ברציפות שהיא עוברת את אחוז החסימה אבל במספרים קטנים הכל יכול לקרות ושום דבר לא בטוח''.

הרב חיים ברוך מברך את רוטמן

סקר "מעריב סופהשבוע" המתפרסם הבוקר (שישי) מוצא כי רשימת הרוח הציונית של איילת שקד ויועז הנדל עוברת זה השבוע השני ברציפות את אחוז החסימה וזוכה ל־4 מנדטים. גוש נתניהו זוכה ל־58 מנדטים, וביחד עם הרוח הציונית יכול להגיע ל־62.

חלוקת המנדטים בסקר: הליכוד - 34, יש עתיד - 23, כחול לבן-התקווה החדשה - 11, הציונות הדתית - 9, ש"ס - 8, יהדות התורה - 7, הרשימה המשותפת - 6, ישראל ביתנו - 5, העבודה - 5, רע"מ - 4, מרצ - 4, הרוח הציונית - 4.

מבחינת הגושים, גוש נתניהו מקבל בסקר הנוכחי 58 מנדטים, גוש לפיד 41 ובתווך כחול לבן-התקווה החדשה 11, הרוח הציונית 4, והרשימה המשותפת 6.

עוד עולה מהסקר כי שתי רשימות קיבלו למעלה מאחוז אחד מהקולות ולא תהיינה בכנסת הבאה: ישראל חופשית בראשות אלי אבידר עם 1.3% והרשימה הכלכלית בראשות פרופ' ירון זליכה עם 1.1%.