יהודים בהר הבית
יהודים בהר הבית צילום: מטה ארגוני המקדש

הנתונים לא משקרים: בהר הבית חל מהפך והרגשות מתפרצים בכמיהה לקודש. שנת תשפ"ב כבר הפכה לשנת שיא בעליית יהודים להר הבית, ובכל אחד מן הרגלים והימים הלאומיים כיום ירושלים ויום העצמאות – היהודים הצביעו ברגליים.

בחג הפסח עלו 4,625 יהודים להר, כ-75% יותר מכל פסח בעבר. בחג השבועות, עלו כ-754 יהודים לתפילה, כמעט פי שניים מהשיא הקודם שנרשם בשנת תשע"ט, אז עלו אל ההר במסלול ההלכתי כ-404 יהודים.

תורמים עכשיו ומחזקים את הנוכחות היהודית בהר הבית

המהפך בהר הבית נזקף לזכותם של גורמים רבים ביניהם אנשים שמסורים לכך בכל נפשם. אחת הדמויות הדומיננטיות ביותר במהפך שחל בהר הבית בשנים האחרונות ובשנה זו בפרט, הוא הרב שמשון אלבוים, מהפעילים הבולטים בעליה להר הבית כהלכה ומי שהפעילות למען ההר היא לו למשימת חייו.

את הקשר להר הבית אלבוים ינק מילדותו הוא דור שלישי של עולים להר הבית. הוא בנו של הרב יוסף אלבוים, מראשוני העולים אחרי ששת הימים ונכדו של הרב אביגדור אלבוים מפארי ירושלים מחבר ספרים רבים שזכו לתשבחות גדולי התורה מכל החוגים מסאטמר בה הוא למד ועד לרבנים הראשיים ביניהם גם סדרת "תורת הבית" בה הוא ליבן ליבון מקיף את הלכות בנין המקדש והעליה להר הבית. הפעם שהרב אלבוים השלישי עלה להר הבית הוא עלה עם אביו וסביו, כיום, כאמור, הוא הדמות הבולטת בשטח.

הרב אלבוים עומד בראשות מינהלת הר הבית ומטה ארגוני הר הבית והמקדשמאז שנבחר לכך על ידי עולי הר הבית בבחירות כלליות בקרב עולי הר הבית, שבחרו בו אחרי מסירות הנפש שלו לענין במשך שנים רבות. מטה ארגוני הר הבית נוסד כארגון גג משותף לכל הארגונים שעסקו עד אז בפעילות למען בנין במקדש והעלייה להר הבית. ובתקופה זו, תקופת בין המיצרים, יוצא המטה למבצע גיוס המונים על מנת שיוכל לעמוד בעומס המתגבר ולאפשר לכמה שיותר יהודים לעלות להר, להתרגש ולהתחבר למקום.

חלק מן העולים היהודיים להר הבית מתלוננים על התנהלות המשטרה שלעיתים נראה שמנסה להצר את צעדיהם. אלא שמי שעלה להר הבית גם לפני עשר, חמש ואפילו שלוש שנים – יכול להצביע על השינוי שהתרחש. את היחס העוין והקר של השוטרים כלפי העולים היהודיים החליף יחס אדיב ומכבד יותר.

על כך אחראי צוות היגוי המשותף למשטרת ירושלים ולנציגים ממטה ארגוני הר הבית, צוות שהוקם על ידי אלבוים ואחרים. מטרתו של הצוות היא לייעל את העלייה להר, לשפר את החוויה של העולים ולאפשר להם, , לצד המגבלות המדיניות שאינן בסמכות המשטרה, לחוות חוויה רוחנית ודתית. השינוי המשמעותי ביותר חל שם ביחס לתפילות השקטות של היהודים. מה שעד לפני שנים היה גורר הרחקה באלימות.

"הקרדיט מגיע לרבבות העולים להר הבית כהלכה", מצטנע הרב אלבוים. "וגם למפקדי המשטרה, לשרים הרלוונטיים ולחברי צוות ההיגוי של מנהלת עולי הר הבית. כולם יחדיו חוללו מהפך יהודי בהר הבית, שמאפשר לכל מי שרוצה, לעלות, לחוות את הקדושה ולקדם את ישראל במקום הקדוש".

תפקידו של מטה ארגוני הר הבית והמקדש הוא משמעותי ביותר לעליית יהודים להר כהלכה ולהמשך המהפך שמתרחש בו. מגוון הפעילויות שהרב אלבוים ואנשיו עושים כבר יוצרים את השינוי התודעתי האדיר ביחס של עם ישראל להר הבית, בהתפרצות של רגש וכמיהה שכמוה לא נראתה שנים.

הארגון יצא בקמפיין גיוס כספים וקורא לעם ישראל כולו לקחת חלק במשימה המשותפת ולתרום למען המשך עליית יהודים להר הבית בבטחה ובשמחה.

תורמים עכשיו ומחזקים את הנוכחות היהודית בהר הבית