מצפה כרמים - מבט מהאוויר
מצפה כרמים - מבט מהאוויר צילום: לתפוס גובה - צילום אויר בשליטה מרחוק

אחרי קרוב ל-20 שנות מאבק בהן תושבי מצפה כרמים חשו תלויים בין שמיים לארץ, היום הם יכולים לנשום לרווחה.

לאחר החלטה שערורייתית של בג"ץ בשנת 2020 כי על המדינה לפנות את התושבים מביתם בתוך 3 שנים, הפך בית המשפט את החלטתו. תושבי מצפה כרמים ניצחו, ואיתם – עם ישראל כולו.

לתרומה להרחבת היישוב מצפה כרמים לחצו כאן

היישוב הוותיק מצפה כרמים הוקם בשנת 1999, בתמיכה ובדחיפה מלאה של המדינה. בתוך זמן קצר נתגלה כי הוא יושב בחלקו על אדמה פרטית, ולאורך השנים הוגשו לבית המשפט תביעות מצד פלסטינים וארגוני שמאל לפנות את היישוב.

למרות זאת, המשיך היישוב להתפתח ולשמור על חוסנו כשעננה מרחפת מעל ראשם של התושבים. באוגוסט 2020 התקבל ערעורם של פלסטינים תושבי הכפר הסמוך, ובפסק הדין נקבע כי רשויות המדינה ששיכנו את תושבי מצפה כרמים פעלו שלא בתום לב, ולכן על המדינה מוטלת החובה לפנות 27 משפחות בתוך שלוש שנים.

כחודש לאחר מכן, הגיש היועץ המשפטי לממשלה בקשה לדיון חוזר, וביולי 2022, לפני ימים ספורים, ברוב של 4 נגד 3 שופטים – נתקבלה החלטה הפוכה.

"כולם הסכימו שאי אפשר כל הזמן להרוס ולהרוס", אמר דורון לשם, דובר היישוב. "זה תקדים אדיר. פסק הדין הזה מכשיר לפחות 2,000 בתים בהתיישבות עם סוגיות דומות", הוסיף.

החגיגה הגדולה בהתיישבות כולה ובמצפה כרמים בפרט נמצאת בשיאה, והמשפחות – שקיבלו את החותמת הסופית – יוצאות לדרך חדשה וצריכות את עם ישראל איתן.

בשבח והודיה לבורא עולם, בימים אלה תושבי מצפה כרמים יוצאים לגיוס המונים בעקבות פסיקת בג"ץ והאישור שניתן ליישוב להמשיך ולהתקיים, ומזמינים את הציבור להיות שותף בהתרחבות שלו ובהקמת מבנה יישובי ראשון שיהווה תקיעת יתד.

התושבים הנרגשים מצפים להמשיך להעמיק שורשים ביישוב המקסים שקיבל את האישור החוקי והסופי לאחר 20 שנים, ועכשיו עוברים למעשים – בונים ומרחיבים. "תושבי מצפה כרמים הם החלוצים לפני המחנה שעברו מסכת עינויים ובסופה הם ניצחו ואיתם ניצח הצדק וניצח עם ישראל", אמר ראש מועצת בנימין ישראל גנץ, והוסיף כי "אנחנו עוברים למערכה הבאה לבניין היישוב ותקומתו".

"עוֹד תִּטְּעִי כְרָמִים בְּהָרֵי שֹׁמְרוֹן נָטְעוּ נֹטְעִים וְחִלֵּלוּ" (ירמיהו, לא, ד)

לתרומה להרחבת היישוב מצפה כרמים לחצו כאן