יהודים בהר הבית
יהודים בהר הבית צילום: מינהלת הר הבית

בצום תשעה באב, שיחול בתחילת השבוע הבא (ראשון), צפויים אלפים להגיע לכניסה לגשר המוגרבים ומשם לעלות להר הבית.

ארגוני הר הבית השונים נערכים לקראת העלייה להר הבית בתחילת השבוע, תוך הפקת לקחים מהבלאגן ששרר בהר הבית ובכניסה אליו ביום ירושלים האחרון, שגם הוא אחד מימי השיא במספר העולים להר הבית.

בתוך כך, צוות ההיגוי של מינהלת הר הבית נפגש בסוף השבוע שעבר עם דרג הפיקוד במשטרת ישראל והציעו מגוון פתרונות שיסייעו לצלוח את העלייה ל הר הבית בתשעה באב בהצלחה.

נציגי העולים תיארו את התרחשות האירועים ביום ירושלים האחרון, את חוסר הסדר ששרר בכניסה להר, את ההפרעות החוזרות של המתפרעות המוסלמיות, את קיצור זמן העלייה של עליית הצהריים להר הבית ואת סגירת הר הבית לפני שעת הסגירה הקבועה בעוד מאות יהודים המתינו עדיין בתור לעליה, חלקם במשך שעות.

פגישת היערכות עם המשטרה לקראת העלייה להר הבית בתשעה באב
פגישת היערכות עם המשטרה לקראת העלייה להר הבית בתשעה באב צילום: ללא

בפגישה השתתפו ראש מינהלת הר הבית הרב שמשון אלבוים, הרב אליהו וובר מרבני העיר העתיקה, אסף פריד דובר מטה ארגוני המקדש, אילה בן גביר ואביה פרנקל. השוטרים שהשתתפו בפגישה היו הממ"ר בפועל סנ"צ יובל ראובן, מפקד המקומות הקדושים סנ"צ דני מזרחי, מפקד הר הבית רפ"ק שי פוזמנטיר ומפקדת מערך העליות להר הבית רס"מ יפה אסמרה.

המפקדים הביעו שוב את מחוייבות המשטרה לאפשר לכל יהודי שחפץ בכך לעלות להר הבית בשעות הפתיחה. "זו תפקידה וכך היא מונחית", הסבירו.

נציגי העולים טענו כי הזינוק הדרמטי במספר העולים להר הבית מחייב היערכות שונה ומותאמת לאירוע של אלפים. סדרך הכוחות והפתרונות שהיו נכונות לשנים עברו, כבר לא רלוונטיים בימינו.

נציגי העולים הביעו את הערכתם לפעילותם המסורה של השוטרים בהר הבית יום יום תוך סיכונים אישיים. "זה מוכח במספר העולים להר הבית המזנק מדי יום, כתוצאה של השקט, הביטחון והאדיבות שעולי הר הבית זוכים להם יום יום".