הרמטכ"ל עם מפקד פיקוד העורף
הרמטכ"ל עם מפקד פיקוד העורף צילום: דובר צה"ל

בעקבות פתיחת מבצע "עלות השחר" נגד ארגון הג'יהאד האסלאמי ברצועת עזה, פיקוד העורף פרסם הנחיות שיהיו בתוקף עד מחר בשעה 18:00 בערב.

על פי הנחיות פיקוד העורף, בשעת אזעקה יש להיכנס למרחב מוגן ולשהות בו עד עשר דקות.

תושבי עוטף עזה הונחו להישאר בקרבת מרחבים מוגנים. פיקוד העורף הודיע על הגבלת ההתקהלות בטווח של 40 ק"מ מהרצועה ו"מצב מיוחד בעורף" בטווח של עד 80 ק"מ. בנוסף, ביישובי העוטף חל איסור להתקהל בשטח פתוח בקבוצות של יותר מעשרה בני אדם, ובחללים סגורים יכולים להתקהל עד 50 איש.

באזורי ההתרעה לכיש, מערב לכיש, מערב הנגב ומרכז הנגב ההתקהלויות יוגבלו ל-10 בשטח פתוח ו-100 בשטח סגור. בכל האזורים בהם עודכנו ההנחיות, חל איסור לקיים פעילויות חינוכיות, אך את מקומות העבודה ניתן לפתוח כל עוד המרחב המוגן נמצא במרחק שניתן להגיע אליו בהתאם למרחב ההתרעה.

בעקבות ההכרזה על מבצע מיוחד בעורף, הנחו בבאר שבע, באשקלון ובאשדוד על פתיחת המקלטים הציבוריים ברחבי הערים. משרד הפנים הודיע על סגירת כל חופי הים מזיקים שבדרום ועד פלמחים עד להודעה חדשה. לאור הערכת המצב הביטחוני מול גורמי הצבא, גם חופי הים בראשון לציון אסורים לרחצה.

גם בגוש דן ובאזור השרון נפתחו מקלטים. בערים בת ים, גבעתיים, הרצליה, רמת גן, רמת השרון, רעננה ותל אביב-יפו נפתחו המקלטים הציבוריים.

רב סרן (מיל') דני כהן ראש דסק דתי - חרדי בענף ההסברה של פיקוד העורף אמר "בכל האזורים שאינם תחת הגבלות, תפילות תשעה באב יכולות להתקיים ללא מגבלות. במידה ומתקבלת התרעה כשאתם בבית הכנסת: אם מספר האנשים אינו רב ומאפשר יציאה מהירה ומסודרת למרחב מוגן בזמן ההתגוננות, עשו זאת. במידה ולא ניתן לעשות זאת, הישארו במקומכם, הישכבו על הרצפה והגנו על הראש באמצעות הידיים".

בנוסף, מדגיש רס"ן כהן, ישנה הנחיה ייחודית ליום תשעה באב לרגל המצב ועליית רבים לתפילה ברחבת הכותל, "במידה והנכם נמצאים ברחבת הכותל המערבי ומתקבלת התרעה, יש להשאר במקומכם ובמצבכם ולהגן על הראש בעזרת היד".