הודיה אזולאי (עומדת שלישית משמאל)
הודיה אזולאי (עומדת שלישית משמאל)צילום: תמר

בנות השירות בגרעיני השירות הלאומי ברחבי הארץ פועלות רבות למען אהבת חינם, נתינה לאחר ודואגות לשמח את הזקוקים לכך.

כך למשל, הודיה אזולאי (19) ממושב בני דרום, מתנדבת דרך עמותת עמינדב ב'והדרת' באשדוד וגן יבנה ובגרעין בני עקיבא באשדוד.

"והדרת זה פרויקט חשוב שמתמקד בהפגת בדידות בקרב קשישי", אמרה. "לאורך השבוע אני עושה ביקורי בית ומגיעה למועדון יום הנמצא בגן יבנה. אחר הצהריים אני מתנדבת בגרעין בני עקיבא ויחד עם אחת מחברותיי לגרעין החלטנו להקים מועדונית לילדים המתקשים בלימודים".

לדבריה, "הילדים שמגיעים למועדונית, הם תלמידים שהצוות החינוכי של בית הספר הצביע על קשיים לימודיים וחברתיים אצלם. פעמים בשבוע היינו אוספות את התלמידים משער בית הספר, יושבות איתם על חומרי הלימוד, שיעורי הבית ושאלות שקשות להם יותר, ולקראת סיום המפגש אנחנו משחקות איתם ומעבירות פעולות עם מסרים חשובים שעלו מהילדים עצמם".

אזולאי סיפרה שבחרה בשירות לאומי המשלב עבודה עם קשישים וילדים בעיקר בגלל תקופת הקורונה. "ראיתי והרגשתי את הקושי והצער של סבא וסבתא שלי בזמן הקורונה שלא יכלו להיפגש איתנו בזמן הסגרים הארוכים, חגגו חגים ושבתות לבד. בדידות היא דבר קשה מאוד, לכן החלטתי שבזמן הסגרים אני מבקרת מרחוק קשישים במושב יחד עם כמה חניכים וילדים שרצו לקחת חלק. אלו היו רגעים מרגשים ומספקים מאוד, ההתרגשות שלהם וההרגשה שהם לא לבד בהחלט שווה את הכל. וברגע שעשיתי את החיבור הזה בין הדור הצעיר לוותיק התאהבתי והחלטתי שאני רוצה לעסוק בחיבור ובשילוב הזה גם בזמן השירות הלאומי".

היא הוסיפה: "לקראת תשעה באב החלטנו כגרעין לצאת בפרויקט מאחד שיגביר אהבת חינם והחלטנו לתכנן כמה מפגשים לטווח ארוך עם אוכלוסיות מגוונות, להפגיש ביניהם וליצור שיח מחבר. קראנו לפרויקט 'ואהבת' והוא בנוי ממשחקי הכירות בתחילתו, חברותות ודיונים בנושא 'אהבת ישראל', ומטרתו ליצור קשרים וחיבור בעם ישראל. המפגשים היו מעצמים מרגשים ומלמדים לכל הצדדים".

אורי אמיתי (18) מאריאל, מתנדבת דרך עמותת 'עמינדב' בבית חולים שיבא בתל השומר ואחה"צ בגרעין 'צרי' בבית החולים. "הפעילות בגרעין מדהימה. היא מתרכזת ברובה בבניין שיקום גריאטרי, שבו אנחנו מפעילות חדר מתנות למטופלים שעברו 3 שבועות או יותר במחלקה. אנחנו חוגגות לחולים יומי הולדת, ומכינות הפעלות כמו שזירת פרחים, הכנת סלסילות ועוד" סיפרה אמיתי. "בחגים וימים מיוחדים אנחנו מכינות פעילויות מיוחדות ומשמעותיות, רבים מהמטופלים בבניין השיקום למבוגר הם עריריים ובודדים, וזקוקים לחברה ותשומת לב. הקשר שלנו עם המטופלים וההפעלות שאנו מקיימות גורמו לציפייה והתרגשות בקרב המטופלים".

אמיתי סיפרה על המטופלים בבית החולים ועל החיבור שיצרה איתם. "אנחנו נמצאות במקום בו מילה טובה של חיזוק ועידוד יכולה לעשות המון. להיות בשביל מטופלים ברגעים של חוסר וודאות ולראות איפה הם צריכים עזרה", ציינה. "כמובן שזה גם מאתגר, יש לפעמים מראות קשים ומקרים עצובים כמו אובדן וצריך ללמוד איך להתמודד איתם. בהתחלה חוויתי קושי, אבל עם הזמן יצרתי קשר קרוב עם המטופלות שעזר לי להתחבר יותר והקושי הלך והתגמד, אנו לומדות להכיר זו את זו וחלקן מתייחסות אליי ממש כמו אל בת או נכדה ודואגות לי, וכמובן שגם אני להן".

אורי אמיתי
אורי אמיתיצילום: ירון כהן

היא הוסיפה: "השירות בבית חולים משמעותי מאד עבורי. אני מרגישה שזה עזר לי להתפתח ולימד אותי המון על החיים, ליצור שיח עם אנשים בכל הגילאים במגוון אוכלוסיות".

ליאור קרנר (19) מהיישוב דולב, מתנדבת שירות לאומי דרך עמותת 'שיל"ת בתיכון מקיף י"ב המעיין ובגרעין אח"י בראשון לציון. "אני מתנדבת בתיכון חילוני ומעבירה שיעורים על מסורת, ערכים, זהות יהודית, חגים ואירועים חשובים מתוך רצון להתחבר, לחבר ולהוסיף אחדות ואהבה", סיפרה קרנר. "כחלק מהפעילות בגרעין, אני מדריכה ב'אתנחתא' – מרכז נוער חרדי בעיר, מעבירות קורסים שונים ופעילויות לבנות. בחרתי לעשות שירות באח"י כי רציתי להגיע לכל עם ישראל, על כל גווניו. בנוסף חשובה לי המסורת והזהות היהודית, זה חלק ממי שאנחנו וכשאני מגיעה ללמד ולדבר עם תלמידים שלי אני גם מקבלת ולומדת בחזרה".

"לקראת תשעה באב אנחנו הולכות דרך המרכז נוער להתנדבות שנקראת 'מבשלים מהלב', אנו מבשלים מזון לשבת לקשישים עריריים שאין להם מי שיעזור להם בקניות ובישולים", סיפרה קרנר בהתרגשות. "זו חוויה מרגשת במיוחד וכך אנחנו מרבות באהבת חינם, נתינה וחסד".

קרנר שיתפה על התחושות סביב תשעה באב. "אחרי שנתיים שירות תשעה באב פוגש אותי במקום קצת אחר. לעשות שירות לאומי זה לבוא עם לב פתוח ואוהב, לב פתוח לקבל, להקשיב, ולהכיל. שירות לאומי זה לתת ולחיות באהבת חינם. במשך שנתיים נתתי את הלב והנשמה לעם ישראל, למדתי באמת לאהוב כל אדם, להכיר בכל מי שעומד מולי ולא משנה מה הוא, מי הוא ומה הדעות שלו. בית המקדש נחרב בגלל שנאת חינם ואני מרגישה שבשירות לאומי עשיתי חלק מהתיקון הקטן שלי - באהבת חינם".

ליאור קרנר
ליאור קרנרצילום: פרטי

ראובן פינסקי, מנכ"ל רשות השירות הלאומי – אזרחי: "בימים אלו בהם כל העם היהודי במשך 2,000 שנה, אבל ובוכה על חורבן הבית והגלות שהתרחשו בשל שנאת חינם, מחמם את הלב לשמוע את סיפורן של בנות ובני השירות הלאומי אזרחי העוסקים באהבת חינם בכל יום ובכל שעה".

הוא הוסיף: "בשנאת חינם נחרב הבית ובהוספת אהבת חינם נתאחד כעם וכמדינה ונמשיך לבנות ולהיבנות. ליבנו עם אחינו בדרום, אנו מתפללים לשלומם, לשלום חיילי צה"ל וכוחות הבטחון העומדים בגבורה במערכה, ולשלומם של מתנדבות ומתנדבי השירות הלאומי אזרחי בדרום הנותנים חוסן לקהילה בזמני משבר. 'מעט מן האור דוחה הרבה מן החושך' (הרב קוק), שיהיה צום קל ומועיל".

ראובן פינסקי
ראובן פינסקיצילום: ערוץ 7