משפצים מקלטים בדרום
משפצים מקלטים בדרוםצילום: JNF-UK

חלק מהמקלטים בדרום בהם נעשה שימוש במהלך מבצע "עלות השחר" שפוצו רק בחודש האחרון על ידי בני נוער מתנדבים מאנגליה.

כ-450 בני נוער מבתי ספר יהודים באנגליה הגיעו בתחילת חודש יולי לסיור חינוכי בישראל במסגרתו התנדבו בשיפוץ וניקוי מקלטים ביישובי הדרום והכינו אותם למצב חירום שבו הדיירים ייאלצו להשתמש בהם.

"לא תיארנו שייעשה שימוש במקלטים כל כך מהר", אמרה אחת הנערות. "זה עצוב כששמענו מהשכנים על הטילים שנורים מעזה ושהם צריכים לרדת מהר למקלט כדי להתגונן, זה פשוט בלתי נתפס, אבל אנחנו שמחים שלפחות הם שוהים במקלטים בתנאים טובים".

נער נוסף אמר: "ישראל מתמודדת עם ירי טילים עליה וזה יכול להיות לפעמים ממש מפחיד ולכן ניקוי המקלטים הוא בעל אימפקט גדול כל כך, כי המקלטים מצילים חיים. אני גאה בחברי ובי שיכולנו קצת לסייע לבטחון התושבים בדרום".

בני הנוער הגיעו לישראל במסגרת סיור קיץ חינוכי מיוחד בן מספר שבועות בשיתוף הארגון הפילנתרופי היהודי-בריטי JNF-UK, במסגרתו טיילו בישראל ולקחו חלק בפעילויות המחברות את הדור היהודי הצעיר בבריטניה למדינת ישראל. במהלך ביקורם, שיפצו כ-270 מקלטים במסגרת פרוייקט "עושים שכונה".

יונתן גלון, מנכ"ל JNF-UK בישראל אמר: "כחלק מהחזון של ארגון JNF-UK אנו שמים דגש על קידום פרויקטים חברתיים בפריפריה כמו השמשת מקלטים בשכונות מצוקה ושיפוץ חצרות בתי הספר כדי לסייע בהחזרת תחושת הביטחון בדרום ולהגביר את הלכידות החברתית בין ישראל לתפוצות".