השתלטות על עוד שריפה בכרמי צור
השתלטות על עוד שריפה בכרמי צורצילום: אליהו אמדדי

גם בשבוע האחרון התקרבו פורעים ערבים עד סמוך מאוד לגדר הישוב כרמי צור בגוש עציון, יידו בקבוק תבערה במגמה להצית את השדות הסמוכים לבתי התושבים ונמלטו. אליהו אמדדי, רבש"ץ הישוב מספר על התופעה שלא החלה בתקופה האחרונה.

"במשך כמה שנים התופעה קיימת והיא מתעצמת בקיץ. המטרה שלהם היא לזרוק את בקבוקי התבערה כדי להביא לדליקה שתגיע עד בתי הישוב", אומר אמדדי ומספר כי האירועים הללו מתרחשים בדרך כלל משעות אחר הצהריים ועד עשר בלילה. "זה לא מגיע לבתי התושבים, אבל זה גורם לשריפה בשדות שבין הבתים לגדר, מה שיכול להוות סכנה לבתים".

העשן מהשריפות החוזרות ונשנות מגיע לבתים ומקשה על חיי התושבים שנמצאים בדריכות ובעירנות רבה סביב התופעה. אמדדי מספר על נתיבי חדירה שמוצאים הפורעים הערבים בין הכרמים של בית אומר, הכפר הערבי הסמוך, בדרכים אלה הם מתגנבים בחסות הגפנים עד לגדר, שם הם זורקים את הבקת"בים ובדרכים אלה הם נמלטים. לעיתים, הוא מציין, הם אורבים סמוך לגדר וממתינים עד שסייר הביטחון של הישוב יעבור עם רכבו את הנקודה בה הם מסתתרים ורק לאחר מכן זורקים את הבקבוק המבעיר את השדה.

בדבריו מדגיש אמדדי את העבודה המאומצת והמשותפת של גורמי הביטחון השונים. "העבודה שהחטיבה עושה עד רמת הפלוגה היא עבודה מאסיבית קשה עם רצון גדול מאוד לתת תחושת ביטחון. אין מילים לתאר את עבודת הקודש שלהם". לדבריו התושבים אמנם חשים את עגמת הנפש בעקבות האירועים, אך הידיעה שגם מעטפת הביטחון הישובית וגם בגזרת הצבא והשב"כ נעשים מאמצים להעניק תחושה טובה, מייצרת תחושת ביטחון המאפשרת את חיי השגרה בישוב.

משנה זהירות ניתן כשתושבים יוצאים להליכה או ריצה סמוך לגדר ההיקפית והם מתבקשים ליידע את החמ"ל הישובי או את הש.ג. של הישוב על מנת שמעקב המצלמות יפקח על תנועתם, אך מעבר לכך אמדדי מקפיד שלא להגביל את תנועת התושבים מתוך תפיסת חשיבות שמירת השגרה.

לדבריו מאז 'שובר גלים' ועוד קודם לכן מצליחים גורמי הביטחון לייצר לא מעט מעצרים של מחבלים וחוליות שמטרתם הצתה של בתי הישוב, אך "תופסים חוליה ועמלקים אחרים קופצים ממקום אחר". אמדדי שב ומדגיש את פעילותם האינטנסיבית של המג"ד, קצינת הגמ"ר, המ"פ הגזרתי ואחרים עוסקים בזה בכל הערכת מצב ותכנוני פעילויות ומארבים מחוץ לישוב".