נתניהו וטראמפ
נתניהו וטראמפצילום: קובי גדעון, לע"מ

נשיא ארה"ב לשעבר דונלד טראמפ אישר לראש הממשלה לשעבר בנימין נתניהו לספח חלקים מיהודה ושומרון, כך עולה ממכתב ששלח טראמפ לנתניהו ופורסם על ידי הכתבת להב חרקוב בג'רוזלם פוסט.

במכתב, שנכתב ב-26 לינואר 2020, יומיים לפני שטראמפ הציג את חזון השלום שלו בבית הלבן, ציין הנשיא כי ישראל תוכל להחיל ריבונות על חלקים ביהודה ושומרון שפורטו בתוכנית המאה, אם נתניהו יסכים להקים מדינה פלסטינית בשטח שעליו לא יוכל ריבונות.

"בתמורה לכך שישראל תיישם מדיניות זו", כתב נשיא ארה"ב, "ארה"ב תכיר בריבונות ישראלית באותם אזורים ביהודה ושומרון שנמצאים במפות שהגדרנו".

המכתב מעמיד בספק את הגירסה שכתב חתנו של טראמפ ג'ארד קושנר בספרו החדש. קושנר טען כי שגריר ארה"ב לשעבר בישראל דיוויד פרידמן הלך מאחורי גבו ושל הנשיא ו"הבטיח לביבי שהוא יגרום לבית הלבן לתמוך בסיפוח, למרות שלא עידכן במהלך אף אחד".

מקור בכיר שכיהן בעבר בממשל טראמפ ציין כי המכתב "היה חלק מרכזי בחזון השלום ולכולנו היה ברור שהריבונות היא מרכיב חיוני להצלחת תוכנית המאה".

הוא ציין כי גם בהשקת התוכנית נאמרו דברים שסותרים את גרסת קושנר. טראמפ אמר בנאומו: "ארצות הברית תכיר בריבונות ישראלית על השטח שאמור להיות חלק ממדינת ישראל על פי החזון שלנו".

הוא הוסיף כי "ישראל וארה"ב יעבדו יחד כדי להמיר את המפה הרעיונית למפה מפורטת שתהיה נכונה יותר".