שירת סרטני הנהר
שירת סרטני הנהרצילום: יחצ

הספר שירת סרטני הנהר, היה תופעה ספרותית. הוא זינק לראש רשימות רבי המכר, נשאר בראש הרשימה זמן שיא של 191 שבועות, מכר מעל 12 מיליון עותקים והיה לספר הנמכר ביותר לשנת 2019 ולשנת 2020.

כמו כן, הספר שבר שיא חדש בכך שבילה במקום הראשון את כמות השבועות הרצופים הארוכה ביותר בקטגוריית סיפורת, ברשימת רבי המכר של הניו יורק טיימס.

עכשיו מגיע הספר למסך הגדול בסרט הנושא את שם הספר שירת סרטני הנהר

הסרט מגולל את סיפורה של קאיה, נערה עזובה אשר גידלה את עצמה באזור הביצות המסוכן שבצפון קרוליינה. במשך שנים השמועה על 'נערת הביצה' רדפה את מפרץ ברקלי, מה שבודד את קאיה עוד יותר מהקהילה, על אף חדותה ויכולת ההסתגלות שלה.

בעודה נמשכת לשני נערים מהעיר, קאיה פותחת את עצמה לעולם חדש ומבהיל. אך אז, אחד מהנערים מוצא את מותו והקהילה מיד הופכת אותה לחשודה העיקרית. בעוד תעלומת הרצח מתפתחת, הסיפור האמיתי מאחורי מה שקרה רק ממשיך להתעמעם ומאיים לחשוף את מלוא עומקם של הסודות השוכנים באזור הביצות.

סיפור ההישרדות בסרט 'שירת סרטני הנהר' החל את דרכו למסך הגדול כאשר ריס ווית'רספון – לא רק שחקנית זוכת אוסקר, אלא גם העומדת בראש חברת ההפקות המצליחה: ‘Hello Sunshine’, שמה את ידיה על יצירתה הספרותית של דליה אוונס: "קראתי את הרומן כולו ביום, פשוט לא יכולתי להניח אותו," מספרת ווית'רספון.

"התאהבתי בדמות הראשית, קאיה, ילדה צעירה הגדלה בטבע, מנודה מהחברה, ופשוט מנסה למצוא דרך להציל את עצמה, היא רק רוצה לשרוד. החוויות אותן היא עוברת עם שני הגברים בחייה, נוגעות ללב ובד בבד מבהילות. דליה אוונס כתבה את הרומן הזה בצורה כל כך אותנטית, שאתה יכול לחוש שהיא באמת גדלה שם."

"דליה יצרה קלאסיקה, היא כתבה ספר ובתוכו סיפור אלמותי," אומרת במאית הסרט, אוליביה ניומן. "היא איגדה בספר אחד רומן, סיפור על אנדרדוג, תעלומת רצח, משפט פלילי וכל זה על רקע מקום המעצים את הדרמה והמשמעות של הסיפור. ומתוך כבוד ליצירתה השתדלנו להשאר נאמנים למקור ככל הניתן. אני כל כך מאושרת שיצא לי לעבוד יחד עם צוות הנשים המופלא הזה – המפיקות בפועל, התסריטאית, המפיקות והעומדות בראש המחלקות – הן דקדקו בכל פרט על מנת לייצר את התחושה והנראות אשר באות לידי ביטוי בספר שקוראיו כל כך אהבו".

ונחזור לספר שעליו מבוסס הסרט.

הפופולריות של הספר הייתה כה גדולה שאפילו טיילור סוויפט כתבה וביצעה שיר מקורי עבור הסרט. "המתנה הכי גדולה עבורנו הייתה שטיילור סוויפט כתבה שיר עבור הסרט, המבוסס על הדמויות הללו," אומרת ווית'רספון.
במרכז הסיפור ניצבת קאיה קלארק – 'נערת הביצה' – עליה לא הרבה ידוע אבל ישנן הנחות רבות. "אנשי העיר מתייחסים בצורה רעה לקאיה מההתחלה", אומרת דייזי אדגר ג'ונס, המגלמת את קאיה.

"היא אומרת זאת בעצמה: 'הרבה מהיחס שלהם כלפיה, אומר יותר עליהם מאשר עליה'. היא נהפכה למאין מיתוס גדול מהחיים. אנשי העיר כל כך עסוקית במיתוס על הנערה החיה בביצה, והם לא מבינים שהיא בעצם רק נערה שננטשה והם לא מסייעים לה".

"כל חיי הובילו לסיפור הזה," אומרת דליה אוונס. "ההשראה לסיפור החלה כאשר הייתי ילדה. גדלתי ביערות – יערות אמתיים. כשהייתי מאוד צעירה, אימי עודדה אותי להכנס ליער, היא רצתה שאכנס ליער עד כמה שאני מסוגלת. אימי היתה אומרת: 'לכי אי שם, לעומק היער היכן שסרטני הנהר שרים.' כמובן שסרטני נהר לא באמת שרים. אך כוונתה היתה שאחווה את הטבע, בטבע.

אם תכנס מספיק עמוק, לבדך, לעומק היער כך שאין דבר חוץ ממך ומהטבע, תשמע את שירת סרטני הנהר."

אכן זה כך, 125 דקות מהנות, מרתקות המובילות אותנו היישר לביצות קרוליינה ולעולם שאינו מוכר