עו''ד בנימין ארביב
עו''ד בנימין ארביבבאדיבות המצלם

מקרה משפטי מרתק הסתיים בשבוע האחרון בפסיקה שזיכתה צעיר חרדי בפיצויים המגיעים לו, בעקבות חשיבה מחוץ לקופסה ואיתור של הוכחה יוצאת דופן על ידי עורך דינו, עו"ד בנימין ארביב, המתמחה בנזקי גוף.

הסיפור מתחיל כאשר חיים, צעיר בן 17 שחיפש עבודה בימי 'בין הזמנים', הגיע לחברת שליחויות והשתלב בה כמשלוחן. בדרכו לאחד המשלוחים, החליק מהאופנוע ונגרם לו שבר ונזק משמעותי ברגל. חיים שכר את שירותיו של עו"ד ארביב שהגיש תביעה לביטוח לאומי ונקבעו לו 10% נכות.

אלא שבשלב זה נערכה בדיקה מול המעסיק והתברר שהאופנוע היה בלי ביטוח.

המעסיק טען בתחילה שהוא התבלבל ולא ידע שאין ביטוח לאופנוע, ובהמשך ניסה להתנער ולומר שהעובד ידע שאין ביטוח, כך שהאחריות חלה עליו והוא אינו יכול לפנות לקרנית – קרן מטעם המדינה שממנה ניתן לקבל פיצויים במקרים דומים של תאונה נטולת ביטוח, כשאחד התנאים המקדימים לפיצוי כזה הוא שהפצוע לא ידע מראש שלא היה ביטוח לרכב.

לפני כשנתיים הוגשה תביעה מול קרנית. נציגי קרנית טענו בבית משפט השלום בתל אביב בפני השופט קייס נאשף שהנהג, חיים, ידע שלא היה ביטוח.

מנגד, טען הפצוע כי אם היה יודע זאת, מלכתחילה לא היה עולה על האופנוע.

לאחר מספר דיונים, נזכר עו"ד ארביב ששמו של הנתבע מוכר לו ממקרה אחר. בחיפוש מהיר הוא איתר את המקרה בתיק אחר שניהל אף הוא במשרדו, תיק בו נפגע הולך רגל מרכב שלא היה לו ביטוח.

מתברר שאותו בעל רכב נטול ביטוח הוא גם המעסיק של האופנוע נטול הביטוח, כך שמדובר באדם שבאופן סדרתי מפעיל כלי רכב ללא ביטוח.

עו"ד ארביב מיהר לפנות לביהמ"ש בבקשה לדיון מיוחד, שם הציג את ההוכחה הטריה לאשמתו של המעסיק, ובנוסף לכך הוצגה הקלטה של האיש עצמו מודה שהבחור הפצוע לא באמת ידע שאין ביטוח לאופנוע.

זה הספיק כדי לשכנע את בית המשפט לקבוע שקרנית חייבת לשלם לבחור סכום נאה של קרוב ל-280 אלף שקל.

עו"ד ארביב מסביר כי "קרנית היא קרן שהוקמה בשנת 1976 מטעם המדינה ותכליתה לפצות אדם שנפגע בתאונת דרכים ולא היה לו ביטוח, כדי לא להשאיר את האדם חסר כל. הפיצוי ניתן בתנאי שהפצוע לא ידע, לא היה עליו לדעת ולא מדובר בכלי רכב שלו, ובמקרה שמדובר בהולך רגל - בתנאי שהוא פעל בשקידה סבירה להשיג את הנהג.

"קרנית לא מיועדת לפציעות אחרות שאינן תאונת דרכים או למי שנמנע מתוך ידיעה מלעשות ביטוח. קרנית מפצה גם בתאונות שלא ידוע מי היה הפוגע, ובתנאי שנעשה מאמץ לאתר את זהותו ולהתחקות אחרי הביטוח שאמור לשלם וללא הצלחה.

"חשוב לציין כי במקרה בו נהג אדם ברכב ונוסע נפגע ברכב שלא היה מבוטח בביטוח חובה, בעל הרכב ולחילופין הנהג שנסע ללא ביטוח חשוף לכך שאילו הנוסע יתבע את קרנית, האחרונה תחזור אליו בתביעת שיבוב של מלוא הסכום ששולם. אני שמח שבמקרה הזה הצלחנו להוכיח שמצבו של הבחור עונה על כל התנאים הנדרשים והוא יקבל את הפיצוי שמגיע לו".