בית המשפט הצבאי יהודה במחנה עופר האריך היום (שלישי) בשישה ימים את מעצרו של באסם א-סעדי, מפקד הג'יהאד האיסלאמי ביהודה ושומרון שנעצר ב-1 באוגוסט.

התביעה הצבאית ביקשה להאריך את מעצרו בתשעה ימים וטענה יש מעורבים נוספים שנעצרו במסגרת החקירה. הסנגורית של א-סעדי ביקשה לשחררו למעצר בית. כאמור השופט הצבאי החליט להשאיר אותו במעצר שישה ימים נוספים.

א־סעדי נעצר בג'נין בידי כוח של מג"ב וצה"ל בתחילת החודש. מעצרו הביא למתיחות מול הג'יהאד האיסלאמי ברצועת עזה שהובילה ליציאה של צה"ל למבצע "עלות השחר" ברצועה.

א־סעדי, בן 62, החל את פעילותו בארגון בשנת 1984. הוא אחת הדמויות המרכזיות והמשפיעות על הג'יהאד האיסלאמי. הוא נעצר שבע פעמים על תכנון פיגועים וטרור גם בימי האינתיפאדה השנייה לפני שני עשורים. א-סעדי ישב שנים ארוכות בכלא הישראלי. שניים מבניו, עבד אל-כרים ואיברהים, נהרגו בהיתקלויות עם צה"ל בשנת 2002 ונמנו על הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי.

לאחר מעצרו מסר שב"כ כי א־סעדי פעל לאחרונה "ביתר שאת לשיקום פעילות הג'יהאד האיסלאמי, במסגרתה עמד מאחורי בניין כוח צבאי משמעותי של הארגון בשומרון בכלל ובג'נין בפרט ונוכחותו היוותה גורם משמעותי להקצנת פעילי הארגון בשטח".