נתי רביץ באדמה בוערת
נתי רביץ באדמה בוערתצילום: יחצ

בשבוע הבא יעלה לאקרנים סרטו החדש של לירן שטרית "אדמה בוערת", העוסק בנושא של נוער הגבעות.

יאיר קגן, נער חילוני בן 17, המתמודד עם יחסים קשים ומורכבים עם אימו, חושש להסתבכות עם החוק כתוצאה מסיטואציה של אלימות שהוא נקלע אליה בבית.

יאיר מרגיש שאין לו כלום בחייו, לא הווה ולא עתיד. הוא חייב שינוי וחיפוש בית וסביבה תומכת שחסרה לו מאוד. הוא מחליט לברוח מחייו הקשים בחיפה של שנת 2001 והנסיבות הובילו אותו היישר לעומק השומרון, שם הוא מוצא מפלט ומאומץ על ידי חבורת נערי גבעות אשר הופכים עבורו למשפחה ומצרפים אותו למלחמתם על אדמת הארץ נגד הפלסטינים.

זהו הסרט העלילתי הראשון שעוסק בנושא המורכב של נוער הגבעות. הסרט מלווה במוסיקה דרמטית מקורית, אשר הפסקול שלה הוקלט בהונגריה, על ידי תזמורת הקולנוע של בודפשט ("פראזיטים", "משחקי הדיונון" ועוד..), עם עשרות נגנים.

לירן שטרית (25), הוא במאי קולנוע, תסריטאי ומפיק ישראלי אשר זהו סרטו העלילתי באורך מלא הראשון. בעבר יצר שלושה סרטים קצרים: "העבר הבלתי נשכח", "נקמה כפולה" ו"בשם הבת" (באורך 40 דקות) שהופץ בשנת 2019 וזכה לתשבחות רבות.

"בזמנו רציתי לספר סיפור התבגרות על נערים אבודים שמחפשים להשתייך ולמצוא את מקומם בעולם", מספר לירן שטרית במאי הסרט. "לקחתי סיטואציה ישראלית ייחודית שקורית רק כאן - התופעה של נערי הגבעות שנלחמים על אדמת ארץ ישראל ומקימים מאחזים בשטחים של יהודה ושומרון, בתקווה לממש חזון משיחי של כיבוש הארץ. זה נראה היה לי מתאים כרקע מרתק לסיפור התבגרות ייחודי שמראה את חוויית התבגרותם של הנערים האלה כפי שהיא נשקפת מעיניו של נער חדש השואף להשתייך ולמצוא את מקומו.

מוסיף שטרית: "בסרטים שלי אני אוהב לעסוק בנושאים מורכבים שמעלים שאלות של צדק ושל שייכות, כשלפעמים קשה לדעת מי צודק ומה הדרך הנכונה לפעולה באותה סיטואציה. זה מאתגר אותי להתעסק בנושאים האלה. אדמה בוערת הוא סרט אנושי המהווה זרקור על אנשים מורכבים שנקלעו למציאות מורכבת המשנה את נסיבות חייהם".

ההפקה צולמה בשיאה של מגפת הקורונה במשך 22 ימים, בלוקיישנים רבים ברחבי הארץ ובהשתתפותם של עשרות שחקנים ויותר מ- 200 ניצבים. מיד לאחר הצילומים החל שלב הפוסט פרודקשן שעירב אנשי מקצוע מכל העולם: ישראל, ארה"ב, ספרד, הודו והונגריה. מענין ומאיר באור אחר את המושג נוער הגבעות.

88 דקות בעברית.