פורר, ליברמן וקושניר
פורר, ליברמן וקושנירצילום: דוברות ישראל ביתנו

ועדת הכספים אישרה היום (שני), רגע לפני היציאה לפגרה, את מתווה הפיצויים לתושבי עוטף עזה בעקבות מבצע "עלות השחר".

לאחר משא ומתן שהוביל יו"ר ועדת הכספים ח"כ אלכס קושניר (ישראל ביתנו) מתווה הפיצויים עבר שיפורים רבים ואושר פה אחד בוועדת הכספים.

המתווה המשופר:

הפיצוי על יום ההיעדרות מהעבודה עלה מ-430₪ ל-460₪. בנוסף, ביישובים בטווח 7-40 ק"מ - עסקים שהיו סגורים בשל הנחיות פיקוד העורף בתאריכים של בין 5-8 לאוגוסט והתקלקלו להם חומרי גלם (למשל מסעדות) - יקבלו תוספת של 20% מעבר לפיצוי על השכר.

תקופת הפיצוי ליישובים שאליהם הוגבלה הכניסה והיציאה תהיה בין ב-2.8-9.8, 48 שעות לאחר סיום הלחימה. ביישובים בטווח של 0-7 ק"מ, בתאריכים בין 5-8 באוגוסט - שני ההורים יקבלו פיצוי שכר אם נעדרו מהעבודה.

ביישובים בטווח 7-40 ק"מ, הפיצוי יינתן להורה אחד שנעדר מהעבודה, אם יש לו ילד עד גיל 14. הכוונה היא למצב בו אחד ההורים נאלץ לשמור על הילד למרות שמקום עבודתו היה פתוח.

בנוסף, הושג הסכם בין משרד החקלאות לקרן מס רכוש על מסלול מקל לפיצוי עבור החקלאים, בהובלתו של השר עודד פורר.

ח"כ קושניר: "מבצע עלות השחר שונה במהותו מהמבצעים הקודמים, גם בהיבט המבצעי והצבאי שלו, וגם לאחר מכן בהתנהלות האזרחית אל מול האוכלוסייה. שר האוצר ליברמן הגדיר עוד במהלך המבצע שהפיצויים יגיעו מהר, והמדיניות תהיה מרחיבה לפי בית הלל. עשינו את זה במהלך בזק בכנסת ורק שבוע לאחר סיום הלחימה, השלמנו את העבודה על התקנות ואישרנו אותם".

ו"ר נשיאות המגזר העסקי, דובי אמיתי: "התקנות שראינו היום הם השלב הראשון בדרך למתן פיצויים למעסיקים שנפגעו כתוצאה ממבצע עלות השחר. חשוב לזכור שמימוש הפיצויים מול מנגנוני המדינה הוא השלב הקריטי למעסיק. אני מצפה שגם בעניין הזה המדינה תפעל במהירות וביעילות, על מנת לשפות את המעסיקים שנפגעו בשל המבצע האחרון".