אילוסטרציה
אילוסטרציהצילום: ISTOCK

תושביה החרדים של שכונת 'הגבעה הצרפתית' בירושלים קובלים על כך ששנת הלימודים מתקרבת ועשרות תינוקות ישארו בבית ללא מעון, זאת לאחר ששתי הכיתות שהוקצו לחרדים דרך מינהל 'נווה יעקב' מלאות עד אפס מקום.

התושבים פנו מספר פעמים לעירייה בבקשה להגיע להסדר לקראת שנת הלימודים הקרובה, אך עד כה לא קיבלו מענה מהעירייה.

יצויין כי בשכונה יש מעון אחד המחולק ל-4 כיתות. לפי סיכום של התושבים מול העירייה, הכיתות חולקו חצי חצי בין החרדים לתושבים מהמגזר הכללי.

החרדים המיוצגים על-ידי המינהל של נווה יעקב טענו כי מספר הילדים החרדים בשכונה הוא גבוה יותר מהמגזר הכללי ולכן עליהם לקבל יותר מ-2 כיתות.

בסיכום מול העירייה נאמר לתושבים החרדים כי במקרה והכיתות יתמלאו וישארו ילדים ללא מסגרת, העירייה תשקול להוריד כיתה אחת מהמינהל השכונתי - מגזר כללי, כך שישארו רק עם כיתה אחת.

מבדיקה שערכנו בערוץ 7 עולה כי בכיתות שמיועדות למגזר הכללי, ההרשמה עומדת על כיתה אחת וגם זה לאחר פרסום אינטנסיבי בשכונות אחרות.

בדיקה שערכנו מול הנהלת המעון העלתה כי לעומת הכיתות החרדיות שההרשמה אליהן נסגרה עקב חוסר במקום, בכיתות של המגזר הכללי ההרשמה לא מתקדמת ועומדת על בערך 15 תינוקות - כמות של כיתה אחת רק.

תושב השכונה ששוחח עם ערוץ 7 סיפר כי התושבים יוזמים הפגנה המונית נגד העירייה על הזלזול בציבור החרדי של השכונה. התושב התרעם על ההתנהלות של עיריית ירושלים: "בזמן שהתושבים החרדים חיים באחווה ושלום עם התושבים החילונים בשכונה, מגיעים גורמים בעירייה שמנסים לגרום לסכסוכים ומריבות בין התושבים".

במכתב ששלחו לפני כשבוע לראש עיריית ירושלים משה ליאון כתבו התושבים החרדים: "ראשית, רוצים אנו להודות לך מקרב לב על הפתרון שהובלת בחוכמה ובניסיון רב למצוקת ילדי הקהילה החרדית בגבעה הצרפתית, באמצעות פיצול המעון השכונתי, בשלום ובכבוד הדדי.

''הפתרון שהובלת יחד עם מ"מ ר"ע הרב אליעזר ראוכברגר, המשנה למנכ"ל העירייה אריאלה רג'ואן ויועץ ר"ע שמעון בריטקופף הצליח מעל למשוער. תוך זמן קצר נרשמו למעון עשרות ילדים שלראשונה ייהנו ממעון מפוקח ומסובסד במבנה עירוני רחב ידיים.

''עם זאת, ברצוננו להפנות זרקור למצוקה קשה של 25 ילדים הנמצאים ללא מענה לשנת הלימודים הקרובה. כזכור, במתווה סוכם כי ארבע כיתות המעון ברחוב החי"ל 1 יחולקו 2 כיתות למינהל נווה יעקב שיפעיל אותן עבור הקהילה החרדית ו -2 כיתות עבור מינהל הגבעה הצרפתית שיפעיל אותן עבור הציבור הכללי בשכונה.

''בפגישה ביקשנו כי החלוקה צריכה להיות בצורה שונה בהתאם לרישום, אך נציגי העירייה טענו כי אין זה הוגן לקבוע עובדות מראש, סברנו וקיבלנו. עם זאת, אנו רוצים להביא בפניך את הנתונים על מנת שכבודו יכריע בנושא.

''כעת יש במינהל הגבעה הצרפתית 15 ילדים שנרשמו לשנת הלימודים הבאה, חלקם מחוץ לשכונה אחרי שהמינהל המזניח חלקים גדולים מתושבי השכונה יצא בקמפיין נרחב בשכונת פסגת זאב, הם קיבלו כאמור 2 כיתות מעון מרווחת היכולות להכיל כ-20 ילדים כ"א. מנגד, כיתות המעון שחולקו למינהל נווה יעקב מלאות עד אפס מקום, ועוד נותרו 25 ילדים מחוץ למעון מחוסר מקום.

''ידוע לנו שיש מצוקת מעונות בכל רחבי ירושלים, אך כאן ישנה בעיה מקוממת – המינהל יכול לוותר על כיתה למינהל נווה יעקב ולא להיפגע מכך, אך הוא מסרב לעשות זאת. אין זה מן הצדק, שחצי מבנה ישרת 15 ילדים, חצי מבנה ישרת למעלה מ-50 ילדים ועוד 25 ילדים יישארו בחוץ ללא פתרון.

''לא היינו מבקשים דבר לעצמנו, אם כיתות מעון המינהל הגבעה הצרפתית היו מלאות. אנו מבקשים זאת, כי חוסר הצדק זועק. על פי המסורת והמוסר היהודי במקרים שכאלה נאמר הכלל: ''כופין על מידת סדום".

''פונים אנו בבקשה מראש העיר להתערב ולהחליט על הקצאה של כיתה נוספת למעון החרדים במקום שכיתה זו תעמוד ריקה. נזכיר שוב את הערכה הרבה כלפיך על הפתרון שהובלת, הדבר לא מובן מאליו", כתבו התושבים למשה ליאון. העירייה טרם הגיבה למכתבם.

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה לפניית ערוץ 7: "עיריית ירושלים עושה את מירב המאמצים לתת מענה הולם לכלל התושבים באזור. כנהוג במעונות יום, אנו נבחן את הדברים לאחר החגים ונפעל בהתאם".