כדורגל
כדורגלצילום: istock

ביום חמישי האחרון יצאה לדרך עונת 2022/23 בליגה הלאומית לכדורגל, הליגה השניה בטיבה בכדורגל הישראלי. מי שכבר במשחקה הראשון העונה זכתה לביקורות רבות הייתה מי שכמעט ועלתה אל ליגת העל אשתקד, אחת מבין קבוצות המגזר הערביות הרבות בליגה השניה, הפועל אום אל פאחם.

כמו אצל מרבית הקבוצות הערביות בכדורגל הישראלי, גם הפעם הביקורות לא נגעו ביכולת שעל כר הדשא אלא בשל התנהגות אוהדי הקבוצות הערביות.

כמו בעבר אצל קבוצת בני סכנין מליגת העל שביזו את דקת הדומיה לזכר הנספים באסון הנחל צפית במשחק הליגה מול הפועל רעננה, גם הפעם עלתה אום אל פאחם לכותרות וזכתה לגל ביקורות גדול בשל ביזוי אוהדיה.

הפעם מדובר היה בביזוי המנון 'התקווה' כאשר עשרות אוהדי הקבוצה האורחת מאום אל פאחם שרקו בוז צורם במהלך נגינת ההמנון הלאומי, במשחק החוץ מול הפועל עפולה במגרשה הביתי.

יש לציין כי זו אמנם הפעם הראשונה בה מושמע ההמנון הלאומי בפתיחת משחקים בליגה השניה, אך הדבר תואם מראש עם כל האחראים ולראשי הקבוצה הערבית נאמר במפורש להכין את אוהדיה לכך.

כעת, בעקבות קריאות הבוז של אוהדי הפועל אום אל פאחם ועוד לפני העונש שעשויה להטיל ההתאחדות לכדורגל כנגד הקבוצה הערבית, יש מי שהחליטו שלא לעבור על ביזוי ההמנון בשתיקה ופעלו כנגד הקבוצה מאום אל פאחם.

מדובר בהנהלת הפועל נוף הגליל, מי שירדה לליגה השניה בסיום העונה שעברה. על פי הסכם שהיה בין שתי הקבוצות, הייתה אמורה אום אל פאחם לקיים שניים ממשחקיה הביתיים באצטדיונה של נוף הגליל, אצטדיון גרין, אך בשל ביזוי האוהדים הרבים את המנון המדינה החליטו בנוף הגליל לחזור בהם מההסכם ולהחזיר את התשלום על השימוש באצטדיונם לקבוצה הערבית.

במכתב מטעמו של מנהל האצטדיון לאום אל פאחם נכתב: “בהנהלת העירייה התקבל מידע מאת משטרת ישראל ולפיו אוהדי הקבוצה שלכם ביזו את המנון המדינה במשחק שהתקיים לאחרונה מול עפולה. כמו כן, טרם קיימתם את דרישות המשטרה לאבטחה.

נוכח התנהלותכם זו הרינו להודיעכם על ביטול מיידי של ההסכם שנחתם עמכם לאחרונה לטובת שני משחקים באצטדיון גרין בנוף הגליל ועל החזרת התשלום שבוצע על ידכם".

כזכור, גם שר התרבות והספורט חילי טרופר גינה את ביזוי ההמנון ביום חמישי האחרון כשאמר: "קריאות הבוז שקראו אוהדי אום אל פאחם בזמן ההמנון ראויות לכל גינוי. זו הליגה הישראלית וכל מי שבוחר להיות חלק ממנה, ראוי שיכבד את הנהוג בה כבר שנים ובוודאי את ההמנון הלאומי של ישראל".