אמיתי פורת
אמיתי פורתצילום: חזקי ברוך

שרת הפנים איילת שקד ושר התקשורת יועז הנדל כינסו הערב (ראשון) מסיבת עיתונאים בכפר המכביה, שבה הציגו את המצטרף החדש למפלגת הרוח הציונית: אמיתי פורת, איש 'הציונות הדתית', ששימש בשנים האחרונות כמנכ''ל תנועת הקיבוץ הדתי.

אמיתי הוא בנו של הרב חנן פורת זצ"ל, ממחדשי ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון. פורת יוצב במקום השלישי ברשימת "הרוח הציונית" לכנסת ה-25, אחרי יו"ר המפלגה שקד והשר הנדל.

ביציאה מכפר המכביה אמר פורת לערוץ 7 מדוע הצטרף לרוח הציונית: "אני מאמין שיש המון אנשים כמוני וכמו חברים שלי וציבור גדול שמחפש את הבית הפוליטי המתאים והוא לא מוצא אותו בציונות הדתית של סמוטריץ' ובן גביר וגם לא בליכוד, ומצד שני הוא לא בשמאל ולכן כחול לבן לא אופציה בשבילו, ובאופן בסיסי הוא מחפש רעיון שיתמוך באחדות של ימין ושמאל ובעיקר באחדות של עם ישראל.

''אי אפשר לייצר ממשלה צרה של 61 בטח לא משמאל וראינו את זה בשנה האחרונה ובוודאי לא ממשלת ימין צרה, וגם אם זה יהיה אפשרי זה לא ישרוד ולכן התשובה האמיתית למשבר הפוליטי בישראל היא ברית אמיתית בין המחנות ובעיניי הליכוד חייב להיות חלק מהממשלה שתקום''.

פורת נשאל מה אביו הרב חנן פורת היה אומר על החלטתו, וענה ''אנחנו חושבים, אנחנו לא יכולים לדבר בשמו ואנחנו לא יכולים לדעת ואין איתנו נביא. אני כן יודע שהחינוך והערכים הבסיסיים שנטמעו בי בבית הם מכוחו, ואחד הדברים המשמעותיים זו ההבנה שאנחנו כח חלוץ של התיישבות ושל ציונות דתית וחייבים את החיבור לעם ישראל. בלשון שלו שאבא היה חולה הוא אמר 'מי אנחנו בלי עם ישראל?'. מערכות הבחירות האחרונות זועקות לנו שחייבים ממשלת אחדות''.

אתה יכול להבין את הציבור שהצביע לבנט ושקד והנדל והיום כועס מאוד שרימו אותם והקימו ממשלה עם רע''מ והשמאל הקיצוני?

''אני יכול להבין אבל לא שותף לכעס. אני כן שותף למסקנה שגם שקד והנדל שותפים לה, שצריך ממשלה אחדות ציונית רחבה ואי אפשר לחזור לממשלה שנשענת על קולות של רע''מ, זה דבר שלא יכול לשמש אותנו בביטחון הלאומי שלנו ובחוסן הלאומי שלנו וראינו את זה בשנה האחרונה.

אתה צולל לזירה הפוליטית עם משקפי שמש על הראש, חולצה טישרט וסנדלי שורש

"אולי זה לא המקום הטבעי שלי מבחינת הסטייל אבל זה עוד אני אלמד. אני מתעסק בתחום של הרעיונות והפעולות. הפוליטיקה מבחינתי היא שדה לנסות ולהגשים בו את הערכים והרעיונות שאנחנו מאמינים בהם ובראשם אחדות ישראל''.

במסיבת עיתונאים בכפר המכביה אמר פורת: "אני שמח היום להצטרף לרוח הציונות, הבית של הציונות הדתית והימין הערכי. היום, יותר מתמיד אנחנו נדרשים להשיב את הרוח הציונית, את החלוציות, את ההתמודדות חסרת הפשרות עם האתגרים העומדים בפנינו ובפני מדינת ישראל ואת הרוח המאחדת והמקרבת.

''המשימה שלקחנו על עצמנו אנשי הציונות הדתית היא להיות הגשר המחבר את כל חלקי העם. כאיש הקיבוץ הדתי אני כאן על מנת לקדם את ערכי החקלאות, ההתיישבות והמרחב הכפרי".

פורת אמר במענה לשאלת ערוץ 7: ''ממשלת אחדות לאומית צריכה להיות ציונית, זה הבסיס לממשלה היחידה והיציבה''.

הנדל, שקד ואמיתי פורת
הנדל, שקד ואמיתי פורתצילום: ברני ארדוב - בנוביץ תקשורת

שקד אמרה כי ''אם יש תמונה שמגדירה את הרוח הציונית של הימין ושל הציונות דתית זו תמונה בשחור לבן, שיש בה הרבה. זו התמונה של הרב חנן פורת זכרו לברכה, פניו מוארות ואומרות שירה בפאתי שכם.

''חנן פורת - מול הרב לוינגר ז"ל, נישא מעל כתפיהם של עשרות אנשים שבחרו לעמוד ולפעול ולהוציא לפועל חזון של יישוב הארץ, חזון של אהבת הארץ - אבל במעשה. לקחו רעיון של דורות - והגשימו אותו. לא חיכו לאחרים, לא סיפרו סיפורים ולא תירוצים''.

שקד המשיכה: ''אני יודעת שחלק ניכר מהרוח הזו מגיעה עם אמיתי פורת - לרוח הציונית. דור שלישי לחלוצי גוש עציון. מהקיבוץ הדתי - התכליתי והמעשי. מהחקלאות ואהבת הארץ. אמיתי מביא לרוח הציונית את אותה מעשיות. הוא לא מהמדברים- הוא מהעושים''.

שרת הפנים התייחסה להיחלשות ''הרוח הציונית'' בסקרי המנדטים, "יש כאלה שמסתכלים על הגודל שלנו בסקר כזה או אחר. ואם יש משפט אחד שמגדיר את הכוח שלנו, זה המשפט שהפך לכותרת עלון השבת שהוציא לאור הרב חנן פרות ז"ל: מעט מן האור- דוחה הרבה מהחושך. תודה אמיתי ולכל חבריך וחברותיך שבאו ועוד יבואו בעקבותיך לרוח הציונית''.

שר התקשורת הנדל בירך על הצטרפותו של פורת לרוח הציונית: ''אמיתי פורת הוא לוחם, חקלאי ומנהיג ציוני. הקיבוץ הדתי הוא סמל לכך ואמיתי שעמד בראשו כמזכ"ל. השורשים נטועים בבית אבא חנן פורת ז"ל אבל התוצאות הן מכוחו שלו. הוא מצטרף לרוח הציונית לא בגלל תפקיד או הבטחה מסוימת, אלא כי מגיע לציבור הזה פה, ייצוג ומקום במרחב הפוליטי שלנו.

''מגיע לעם הממלכתי בית, מגיע לציונות הדתית, התנועה בת מאה השנים, זו הנורמלית, השפויה, המחברת ולא מרחיקה - בית. מי שאהבת ישראל, אהבת עם ישראל, אהבת מדינת ישראל לנגד עיניו, פה הבית שלו. יש לכם ייצוג הולם''.

הנדל הוסיף: ''אנחנו לא מייצגים את עצמנו אלא סיפור ציוני. סיפור של חיבורים ותפיסות עולם. לא נשכנע איש שלא מאמין בסיפור הציוני להצביע לנו, אבל נלחם על כל קול של ימין ממלכתי, של ציונות דתית, של מי שמאמין שמדינת ישראל היא אתחלתא דגאולה ועם ישראל גדול ממה שאנחנו רואים בפוליטיקה. תודה אמיתי שהצטרפת, הספר והמעדר שלך הם הקול שלנו''.

שר התקשורת הנדל אמר במענה לשאלת ערוץ 7: "לא נסתפק בלעבור את אחוז החסימה, אנחנו נהיה הפתעת הבחירות ומרכיב מרכזי לאחר הבחירות".