בסרטון חדש שמוציא מכון התורה והארץ, מסביר הרב יצחק דביר על שמיטת כספים, היתר הפרוזבול ואיך בכל זאת ניתן לקיים את המצווה.

"לאחר שנה שלמה של עבודה עצמית ורוחנית, הפקר, נתינה, השבתת הקרקע, התקדשות בפירות הארץ, מגיע השיא - מצות שמיטת כספים", אומר הרב בסרטון. "מאחורי המצווה הזו עומד עיקרון פשוט: כל החובות שרובצים עלינו ולא הייתה לנו היכולת לשלם – פשוט מתבטלים, ומאפשרים לכל אחד מאיתנו לפתוח דף חדש".

בואו לקיים מצווה של פעם בשבע שנים

הרב דביר ממשיך ומסביר שמצווה זו בונה חברה צודקת, שמונעת מאנשים להישאב לתוך מעגל העוני, ונותנת הזדמנות לפרנסה בכבוד גם לאנשים שנולדו למשפחות קשות יום.

"את המצווה הזו אנחנו לא יכולים לקיים בימינו: לכולנו יש פיקדונות בבנקים, אגרות חוב, משכנתא, קרנות פנסיה, ואנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו שהם פשוט יתבטלו. מה עושים? חותמים על פרוזבול".

"בחתימה זו", אומר הרב, "אנו מעבירים את החובות שלנו לרשות בית הדין והם מאפשרים לנו לגבות אותם כרגיל. הפרוזבול אולי פתר לנו את הבעיה, אבל למעשה שמיטת הכספים נעלמה ואיתה גם האופק החדש שהבטיחה התורה לשקועים במעגל החובות. מה עושים? אנחנו כאן כדי להחזיר את המצווה למקומה!".

בהמשך מסביר הרב על יוזמת קרן 'נדיבי ארץ', המאפשרת לקיים את המצווה ומסייעת בכך למשפחות שונות לצאת מעול חובות הרובץ על כתפיהן. "זו כבר השמיטה הרביעית שאלפי אנשים ומשפחות מתאגדים יחד, מקדישים סכום מסוים שאותו הם מעוניינים להשקיע בקיום שמיטת כספים, ואותו נותנים כהלוואה לקרן נדיבי ארץ. כשתסתיים השמיטה ההלוואה שנתתם תישמט וכך אתם מקיימים את שמיטת הכספים".

מה עושים עם הכסף שנצבר בקרן?

"מקיימים את הרעיון המקורי של שמיטת הכספים. לוקחים משפחות קשות יום, שעברו הבראה כלכלית וליווי, ומה שמפריד ביניהן ובין האפשרות לפתוח דף חדש ולהתפרנס בכבוד אלו החובות הרבים שרובצים עליהם. אנחנו פונים אל הנושים ובעלי החובות של המשפחות הללו, בנקים וכדומה, ומגיעים איתם להסדרי חוב שמוחקים להם את החוב כולו!".

"זו מצווה משנה חיים!", אומר הרב, "החיים של משפחות שליווינו בשמיטות הקודמות השתנו לבלי היכר, ועד היום הן מקיימות חיי רווחה בזכות ביטול החובות. אנו מזמינים גם אתכם להצטרף אלינו, ויחד נצבור כוח כלכלי שבכוחו לקיים את המצווה בגדול ולשנות למשפחות את החיים!".

אנו מזמינים גם אתכם להצטרף אלינו, לקיים את המצווה בגדול, ויחד נצבור כוח כלכלי שיוכל לשנות למשפחות את החיים!".

קרן "נדיבי ארץ" היא יוזמה כלכלית שהוקמה במטרה לקיים את המצווה החשובה של שמיטת הכספים, ובכך לאפשר לצאת לדרך כלכלית חדשה ללא חובות. הקרן, שפועלת בשיתוף עם ארגון 'מקימי', מסייעת למשפחות שנבחרו בקפידה על ידי הארגון – משפחות שעברו ליווי כלכלי ומגלות אחריות לכלכלת הבית, כשמה שמפריד ביניהן ובין עצמאות כלכלית הם חובות. נציגי הקרן פונים לנושים (בנקים וכדומה) ומציעים להם להגיע להסדרי חוב שיאפשר את מחיקת החוב.

בואו לקיים מצווה של פעם בשבע שנים