ד"ר הדר ליפשיץ
ד"ר הדר ליפשיץצילום: באדיבות המצולם

לקראת הבחירות עולות תמיד הצעות לאיחוד בין מפלגות. איחוד יעיל ככל שהן קרובות יותר. המשך והידוק השותפות בין מפלגות סיעת 'הציונות הדתית' בראשות סמוטריץ', בן גביר ומעוז הוא טבעי ויעיל. בכנסת היוצאת העידה על קרבה וזהות אידיאולוגית בין מפלגות אלו.

טוב היה אילו השכילו להתאחד ולהפוך למפלגה אחת מבעוד מועד. לקראת הבחירות נדרשים מנהיגים אחראיים להגיע לאיחוד הבנוי על הערכת הכוח של כל מפלגה לבדה. למותר לציין כי ריצה נפרדת עלולה להוביל לאובדן קולות למחנה הימין. קולות בנט בבחירות הראשונות ירדו לטימיון. כאשר לא השכילו כל ראשי המפלגות להתאחד בשניות, וכאשר בנט וסמוטריץ' החרימו את בן-גביר בבחירות השלישיות, הדבר גרם לאובדן קולות מיותר.

בניגוד לאיחוד הטבעי בין מפלגות סיעת 'הציונות הדתית', עולה איחוד חדש בתקשורת: בין סמוטריץ' לשיקלי. ניתן לבחון את תועלת האיחוד להם ולמחנה הימין בשלוש דרכים: סקר, קרבה אידיאולוגית וסוציולוגית.

סקר. קהל היעד המכריע בבחירות הקרובות הם מצביעי בנט וסער בקודמות. בסקר ניתן לבחון כמה סמוטריץ' (5 ע"פ הסקרים) ושקלי(3) יקבלו בריצה משותפת, ומה תוצאות כל מחנה הימין במקרה כזה. הסקר ילמד האם הליברלים יבואו עם שיקלי והחרד"לים עם סמוטריץ', או להיפך, החרד"לים יזוזו לעוצמה, והליברלים לגנץ. לעתים 1+1 קרוב יותר ל-1. ראינו זאת באיחוד בין הליכוד (27) לליברמן (15), אשר הניב 31 מנדטים...

קרבה אידיאולוגית. הרצף האידיאולוגי הרלבנטי הוא הנכונות לשיתוף פעולה עם גורמים מהמחנה השני, הסגנון והעמדות כלפי בית המשפט והמסורת. מבחינה זו דומני שהרצף הוא: עוצמה, סמוטריץ', ליכוד, גנץ, ליברמן, לפיד, עבודה, מרצ. הקולות המכריעים הם בין הליכוד לגנץ. ברור שחבירת שיקלי לסמוטריץ' איננה תורמת ותביא את בוחריה מהליכוד ומעוצמה. למותר לציין כי שיקלי ימקסם את התרומה למחנה הימין בריצה עצמאית והדגשת היותו 'סמן שמאלי' של מחנה הימין בנושאים אלו.

קרבה סוציולוגית. הנחתי היא שככל שהמפלגות קרובות יותר סוציולוגית, איחוד ביניהם יעיל יותר. ניתן לבחון הקרבה במתאם קלפיות. איחוד מיטבי הוא בין מפלגות קרובות. במערכת שלנו האיחוד המיטבי הוא בין גנץ ולפיד (מתאם 0.88 בבחירות האחרונות), העבודה ומרצ (0.83).

מבחינת בוחרי ימינה איחוד עם הציונות הדתית אינו יעיל (0.42). כאשר מפלגות אלו רצו יחדיו קיבלו 6-7 מנדטים, ואילו בריצה נפרדת הגיעו ל-13. לעומת זאת, המתאם בין סער לציונות הדתית הוא שלילי(0.05)! משמע, איחוד בין שיקלי, אשר מצוי סוציולוגית קרוב לבוחרי בנט וסער בבחירות הקודמות, הוא חסר תועלת.

הבדיקה האידיאולוגית והסוציולוגית מלמדות על חוסר היעילות של איחוד סמוטריץ' ושיקלי. כדאי לערוך סקר, אבל אני מסתכן בהערכה שהשניים המקבלים בנפרד 8 מנדטים (5+3) יקבלו יחדיו 6 מנדטים לכל היותר. התרומה לימין אפסית. בניגוד לאיחוד הטבעי והמתבקש בין בצלאל ואיתמר, איחוד עם שיקלי מלאכותי ומיותר.

הבחירות הקודמות הוכרעו בידי בנט וסער, אשר הכריעו והקימו את ממשלת לפיד. כעת בוחריהם יחליטו אם ילכו לכיוון מחנה הימין, או שמאלה ל'מחנה הממלכתי'. אם ישכיל עמיחי שיקלי להציב רשימה אטרקטיבית ומכובדת, הוא יוכל להכריע את הבחירות ולהביא לרוב בכנסת בעד ממשלה בראשות נתניהו. איחוד בין סמוטריץ' ושיקלי יתרום לשניים, במפלגות עצמאיות אשר יעברו בוודאות את אחוז החסימה, אך עלול לתרום יותר להמשך כהונתו של יאיר לפיד כראש הממשלה.

ד"ר הדר ליפשיץ הוא מרצה במכללת שערי מדע ומשפט ומורה לאזרחות ביב"ע נחלים