שרת הפנים איילת שקד מתארחת באולפן ערוץ 7 לשיחה על סיכויי מפלגתה החדשה, 'הרוח הציונית', להיכנס לכנסת הבאה.

להערכתה 'הרוח הציונית' שעוד נמצאת בשלבי בניה והקמה עוד תגדל ותצמח בניגוד לנבואות הקודרות שמנבאים לה הסקרים. לטעמה של שקד קהילת המתלבטים עוד גדולה והיא מגיעה ממצביעי ימינה לשעבר, מצביעי 'תקווה חדשה' לשעבר וגם רבים בציונות הדתית. "ברגע שהם יבינו שאנחנו בית יציב וטוב הם יגיעו", היא אומרת ומשוכנעת כי חבירת סמוטריץ' לבן גביר תביא מצביעים נוספים מהציונות הדתית שאינם שלמים עם החיבור הזה להצבעה למפלגתה שלה.

"הצטרף אלינו אמיתי פורת, בעבר מזכ"ל הקיבוץ הדתי והבן של חנן פורת. זו דמות ציונית דתית משמעותית ועוד יצטרפו אלינו דמויות נוספות בשבועיים הקרובים", היא אומרת ומוסיפה כי עם השלמת רשימת המפלגה "הציונות הדתית תבין שזה הבית שלה". על האפשרות לחבירת מפלגתה לבית היהודי היא אומרת כי האפשרויות נותרות פתוחות בשלב זה עד ליום סגירת הרשימות.

שקד קובעת כי מפלגתה מתכוונת לרוץ עד הסוף. כשהיא נשאלת אם האחריות הלאומית לא מחייבת לשקול את הסוגיה שוב במידה והסקרים אינם מנבאים הצלחה, היא משיבה כי "אחריות לאומית זה שהרוח הציונית תעבור". לדבריה כל סקר שבו מפלגתה לא עוברת המשמעות היא שגנץ, לפיד והרשימה המשותפת יחד עם גוש השמאל מקבלים 6 מנדטים. "אני יודעת ממקור ראשון שזו התכנית שלהם, להקים ממשלה שנשענת על הרשימה המשותפת. כל קול לגנץ והמחנה הממלכתי הוא קול לממשלה עם הרשימה המשותפת".

עוד נשאלה שקד אם הציבור שמאכזב אותה בסקרים מצפה להתנצלות אמתית שתישמע מפיה על הקמתה של הממשלה הקודמת. "אני מבינה את התחושות הקשות ואת הכעס של חלק מבוחרי ימינה. הבנתי את זה והצטערתי על זה בזמן אמת, וגם היום. אני מדברת כל הזמן עם בוחרים כאלה ומחזירה אותם חזרה הביתה, כי אחרי שאני מסבירה שלא הייתה ברירה כי סמוטריץ' לא הסכים להקים ממשלת 59, סער לא הסכים להצטרף לנתניהו ולא הייתה ברירה אחרת, לקחנו החלטה שגם אם פוליטית פגעה בנו, ובי כנפגעת העיקרית ממנה, היא הייתה החלטה נכונה למדינה כדי להקים ממשלה ולהעלות את המדינה על המסלול. העברנו תקציב, הורדנו את האבטלה, הורדנו את הגרעון, פעלתי להקים 14 ישובים חדשים בנגב, טיפלנו בחמאס, טיפלנו באיראן, מצעד דגלים מפואר, שיא עולים להר הבית, בניה ביו''ש, עשינו הרבה דברים חשובים ואני מאמינה שהציבור לאט לאט יבין את זה".

בדבריה תוקפת שקד את 12 שנות שלטון נתניהו: "צריך לזכור מה היה פה. הוא מעולם לא טרח לטפל במערכת המשפט עד שהגעתי למשרד המשפטים ושמתי אג'נדה ימנית שמרנית ברורה והתחלתי ליישם אותה. באותה תקופה הוא רק ניסה לעצור יוזמות עד שהגישו נגדו כתב אישום זה לא עניין אותו. 12 שנות הזנחה בנגב בגליל ובערים המעורבות עד 'שומר חומות'. כשרת משפטים התחלתי לטפל לראשונה בבעיית הפוליגמיה. עד אז זה לא עניין אף אחד".

בהתייחס לאפשרות שמפלגתה תוכל להשלים את בלוק ה-61 של נתניהו אומרת שקד כי כבר היה לנתניהו רוב של 61 ב-2015 והוא טען שכך לא ניתן לנהל ממשלה וניסה להכניס את מפלגת העבודה. "ממשלות צרות לא מחזיקות מעמד, ולכן אני אומרת, בוא נקים ממשלה רחבה, ממשלת אחדות, נכניס עוד כוחות לממשלה שמרכז הכובד שלה יהיה ימין. אחרי תקופה קשה של פילוג ושיסוי צריך להרחיב שורות, להושיב את כולם יחד. אחדות ישראל זה ערך חשוב שצריך לשמור גם עליו".

"יש הרבה אנשים שלא רוצים את נתניהו ומתפתים למחנה הממלכתי והם צריכים להבין שהתכנית שלהם היא הקמת ממשלת 61 עם המשותפת ושגם גנץ וגם אייזנקוט מאמינים במדינה פלשתינית, ולכן כל מי שרואה את עצמו כאיש מרכז ימין הבית שלו זה הרוח הציונית. אני שומעת אנשים גם מהציונות הדתית שאומרים שאיילת נהדרת ועשתה הכי הרבה למען ההתיישבות והציונות הדתית, אבל שוקלים להצביע כחול לבן. אני אומרת להם שנפעל כדי להושיב את כולם יחד. זה צריך להיות הערך המוביל של הציונות הדתית. אורי אורבך ז"ל לימד אותי שהציונות הדתית היא גשר ולא חומה".

על האיחוד בין הציונות הדתית לעצמה יהודית אומרת שקד שלא התערבה ולא עסקה במתרחש במפלגות אחרות. האם נראה מתקפות בתוך מחנה הימין? שקד אומרת שלא תעשה זאת, אך כאשר היא מותקפת יהיה לכך מענה. שקד קובעת כי בשנה האחרונה סמוטריץ' תקף את מפלגתה "בצורה הכי נוראית שיש, קרא לא להכניס אותנו לבתי כנסת, אמר עליי שאני מממנת טרור. זו לא דרכה של הציונות הדתית ואני מקווה שבקמפיין הם יירגעו".

בהתייחס להסכם הגרעין המתגבש מול איראן אומרת שקד כי יש לעשות הכול ואף יותר, כלשונה, כדי לעצור את ההסכם. "נתניהו ניסה לעצור את ההסכם מול אובמה ולא הצליח. חתמו על הסכם. בנט בשנה האחרונה הצליח לעצור ודחה את ההסכם בזכות דרישות שישראל הצליחה להכניס והאמריקאים דרשו מאיראן שסירבה, כמו השארת משמרות המהפכה ברשימת ארגוני הטרור. לפיד צריך לעשות כל מאמץ כדי לדחות את ההסכם כי חתימה עליו תביא למאות מיליארדי דולרים שיגיעו לאיראן במסגרת הסרת הסנקציות ומכירת הנפט שבהמשך. הכסף הזה יגיע לחימוש ארגוני הטרור שסביבנו. זה דבר רע מאוד לישראל".

לדבריה ההסכם יסבך את ישראל ויביא אותה להתמודדות מול שני אפיקים, האחד הוא יכולת עתידית של האיראנים להתקין צנטריפוגות מתקדמות ומול אפשרות שכזו "ישראל לא תוכל לשבת בצד. נצטרך להכין אלטרנטיבה ומענה. אמרנו בצורה הכי ברורה שההסכם אם ייחתם לא מחייב אותנו ואנחנו שומרים על כל חופש הפעולה של ישראל".

שקד מסרבת לקבל את טענותיו של חברה עד לא מכבר למפלגה, אביר קארה, נגד משנתו הכלכלית של אמיתי פורת, שותפה למפלגתה הנוכחית. לדבריה 'הרוח הציונית' היא מפלגת ימין כלכלית שפעלה לטעמה יותר מכל מפלגה אחרת להורדת יוקר המחיה, להסרת חסמים והקטנת רגולציה. לדבריה פעילותה שלה הביאה להקלה עבור כחמישים אלף עסקים בישראל. באשר למשנתו הכלכלית של אמיתי פורת היא אומרת כי הוא מייצג את המרחב הכפרי בו יש בעיות רבות שיש לטפל בהן והיא מקווה שיהיה בכוחו לסייע לכך. "גם הוא בעד רפורמה בחקלאות וסיבסוד ישיר. חקלאות היא ערך של שמירת אדמות הלאום. אפשר לבצע רפורמות בחקלאות אבל לא להרוס את החקלאים".

לטעמה אביר קארה מצא את עצמו במקום 5 ולא במקום 4 וזה הקש ששבר את גב הגמל ובנוסף פעיליו לחצו עליו והדבר הביא לפרישתו.