יפה בן דויד
יפה בן דוידצילום: Yonatan Sindel/Flash90

4 ימים לפתיחת שנת הלימודים | מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דויד, אמרה הערב (ראשון) בריאיון לכאן 11: "אם האוצר יתכנס לחמישה מיליארד שקלים בהצעה שלו, אני חושבת שאפשר יהיה לפתוח את השנה".

על האפשרות שמשרד האוצר יוציא צווי מניעה נגד שביתת המורים היא הוסיפה: "אנו נכבד כל החלטה שייתן בית הדין ויש לנו מה לומר, גם אנחנו ערוכים לצווי מניעה".

בן דויד הסבירה למה ההצעה הנוכחית של האוצר, שעומדת על 4.2 מיליארד שקלים, לא מספיקה. "גם מה שהם הצהירו בתוכנית זה לא ארבעה מיליארד. הכניסו לשם גם את בתי הספר של החופש הגדול, זה לא חלק מהסכם השכר, זה כבר מוריד 600 מיליון שקלים".

המזכ''לית תקפה את התנהלות אנשי האוצר וטענה: "הם יורדים כל כך נמוך. תתייחסו לטענות בצורה מקצועית. כשאין לך תשובות ענייניות אתה יורד לרמה הזו".

נציגי האוצר והסתדרות המורים יצאו להפסקה בדיוני המשא ומתן. לקראת הערב השיחות הפכו חיוביות יותר, אך עדיין אין פריצת דרך. בסביבת ראש הממשלה יאיר לפיד אופטימיים בנוגע לאפשרות שהשביתה תימנע, שכן הפערים מסתכמים בכ-800 מיליון שקלים. עם זאת, גורמים באוצר אומרים כי הפערים הם לא על הכסף, אלא על ימי חופשה ותנאי העסקה. בלשכת לפיד התייחסו גם לצווי המניעה שליברמן מתכנן להוציא ואומרים כי "אין מה לדבר על צווי מניעה עד אמצע השבוע".

ראש הממשלה אמר מוקדם יותר, לאחר פגישתו עם שר האוצר אביגדור ליברמן: "אבחן את נושא צווי המניעה, מבקש מהצדדים למצות את המשא ומתן תחילה". מוקדם יותר ליברמן הודיע שמשרדו פנה לפרקליטות בבקשה להגיש צווי מניעה נגד השביתה של הסתדרות המורים ב-1 בספטמבר. "אנחנו ממשיכים במשא ומתן, ננהל אותו עד הצלצול הראשון. יש צמצום פערים, אך הם משמעותיים", אמר ליברמן בתדרוך לעיתונאים.

ליברמן ציין כי משרדו יכול להוציא את הצווים מהסיבה שהוא צד בסכסוך השכר. הוא התייחס לטענותיה של מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דויד, שאמרה בכאן רשת ב כי משרד האוצר מתדרך נגדה. "אני רואה בזה כמו טרור כלפיי, כלפי בעלי ומשפחתי", היא ציינה. ליברמן אמר כי הוא עוסק בתקציבים ולא בטרור.

באשר לארגון המורים, השר אמר כי משרדו סיכם מולם את כל הפרטים, ואינו מבין מדוע הם מעוניינים בשביתה. "נפגשתי עם רן ארז ושאלתי אותו מה מפריע לו. הוא אמר לי סעיף אחד. אמרתי יש לך אותו. הוא ביקש יום לחשוב ומאז עבר עוד יום והוא שלח לי מסמך עם 29 סעיפים. אני לא יודע מה העיקר שם, אבל העיקר זה ענייני תשומת לב וכבוד", הוא אמר. במקביל, נפגש ליברמן עם ראש הממשלה יאיר לפיד.

בתגובה לדברי ליברמן, תקפה שרת החינוך יפעת שאשא-ביטון: "מי שמבקשים צווי מניעה, בזמן בו יושבים הצוותים מכל הצדדים למו"מ כדי להגיע להסכמות שיביאו לפתיחת שנת הלימודים כסדרה - מוכיחים שאינם מעוניינים להגיע להסכם, ולא מתעניינים בעתידה של מערכת החינוך ועתיד הילדים".