כרמי צור
כרמי צורצילום: Gershon Elinson/Flash90

תושבי הישוב כרמי צור שבגוש עציון מתרעמים על פקקי ענק שמונעים את הגישה לישוב וממנו. במועצה מבהירים כי מדובר בתוצאה ישירה וזמנית של עבודות להרחבת הכביש ושדרוגו.

אחת מתושבי הישוב מספרת כי "מזה חודשים שהתנועה נחסמת ברוב ימות השבוע החל מעשר בלילה ועד הבקר לטובת עבודות. חסימת הכביש בעשר לא מאפשרת יצירה לבילוי או שמחה משפחתית ותושבי כרמי צור מוצאים עצמם ספונים בביתם. מה שלא עשה הטרור עשו העבודות. ניתן היה לחסום מחצות כמו שמקובל במקומות אחרים".

לדבריה "חסימת המעקף המאפשר לעקוף את צומת הגוש כשאין מענה אחר יוצרת מצב שאנשים הבאים מדרום לגוש עומדים בפקקים שעות ארוכות. כרגע יש לרמזר את הצומת ולהניח למעקף ולאפשר מעבר בו. בעוד יומיים ילדי כרמי צור יעמדו בתוך אל ערוב ובית אומר שעות בדרכם לבית הספר וזה מהווה בעיה בטיחותית וביטחונית עם השלכות קשות על יכולת הילדים להיות מרוכזים ביום לימודים לאחר שעות עמידה באוטובוס צפוף".

התושבת המציגה גם עצומה עליה חתמו תושבים בכרמי צור, מוסיפה כי "במידה ולא יפתח המעקף הורי כרמי צור אינם מתכוונים לשלוח את ילדיהם בהסעות לבתי הספר". לטענת התושבים המתלוננים "נסיעה מכרמי צור לצומת הגוש כיום בשעות שאינן שעות עומס לוקחת 50 דקות. מדובר בשישה קילומטרים. במקרי חירום אין אפשרות פינוי רפואי מהיר במצב הקיים".

ראש מועצת גוש עציון, שלמה נאמן, מודע לפקקי ענק המכבידים על התושבים, אך קובע כי לא מדובר בסיבה לכעוס אלא בסיבה לשמוח, כהגדרתו, שכן "מדובר בבניית כביש שפותח את צומת הגוש. התקופה של השבועיים הקרובים תהיה תקופה של שינוי הסדרי תנועה כדי להכניס את הכביש לעבודה ואין דרך לעשות את זה בלי לסגור נתיב מילוט אחד, מה שמייצר פקק".

לדברי נאמן אין פתרון אחר לתקופת סלילת הכביש. "זה לא משהו הנדסי או משהו שאפשר לעשות לפי שעות. צריכים לסגור נתיב תנועה מדרום לצפון, לחפור אותו ולהניח עליו אספלט וזה כשבועיים עבודה. כשרוצים שיהיה כביש חדש זה מה שצריך לעשות". עוד הוא מציין כי כבר מחר יחלו לפעול רמזורים במקום והדבר צפוי להוריד את העומס. "בנתיבי ישראל אומרים שביום השינוי יש טירוף, אבל אחר כך התנועה מסתגלת וכל הסקרנים מתחילים לנסוע מהר יותר והדברים מסתדרים".

לטענתם של תושבים לפיה הוא עצמו אינו מגיב לטענות אומר נאמן כי אכן לא הגיב מסיבה פשוטה, שאיש לא פנה בצורה מסודרת ולא ביקש הסבר מסודר למתרחש בכביש. לעומת זאת כאשר הגיעה אליו פניה של יו"ר המזכירות הרי שהוא נענה על ידי נאמן עצמו בתוך כ-15 דקות והדברים הוסברו לו. עוד הוא מעיר כי לעשרות הודעות הווטסאפ שתושבים שיגרו לו הוא אינו מגיב שכן אין ביכולתו לעצור את עבודתו כראש מועצה ולהגיב לכל הודעה, בעיקר כאשר מדובר בהמלצות כיצד נכון לסלול כבישים מצידם של מי שאינם בקיאים במורכבות התחום.

יצוין כי בהודעה מוקלטת ששיגר נאמן לתושבים הסביר בפירוט רב את המתרחש בכביש ואת הצפוי בתקופה הקרובה. גם בהודעה זו מציין נאמן כי בתוך מספר חודשים ייכנס הכביש המורחב לשימוש כמו גם רימזור צומת גוש עציון שיקל את תנועת כלי הרכב בכבישים החל ממחר בבוקר.

בהודעה זו מציג נאמן דוגמאות למורכבות משימת שדרוג הכביש שאינה מאפשרת עבודה ליילית בלבד והדברים מחייבים "להתאזר בסבלנות ולהמתין שהשלב הזה יסתיים בימים הקרובים". נאמן מעיר כי השאיפה היא לקצר את העבודה ככל הניתן. בהתייחס להצעת תושבים להמתין לשנת הלימודים ורק אז לבצע את העבודות, אומר נאמן בהודעתו כי בכל תקופה יש סיבות טובות לעיכוב, בין אם זה תקופת חגים, תקופת רמאדן, חופשות וכיוצא באלה. "מבחינת נתיב ישראל עשו את הפתיחה היום כי בתום יומיים התנועה אמורה להתרגל למציאות החדשה. הם תזמנו את זה כך שבראשון לספטמבר העסק כבר יעבוד", אמר והביע תקווה להבנת התושבים לצד קביעתו שהאירוע כולו הוא סיבה לשמחה עם התפתחות הכביש וסלילתו לרווחת התושבים.