אמילי עמרוסי בהר הבית
אמילי עמרוסי בהר הביתצילום: באדיבות המצולמת

העיתונאית והסופרת אמילי עמרוסי עלתה הבוקר (רביעי) להר הבית, כשהיא מוצאת עצמה לבד על ההר ללא ליווי של שוטרי משטרת ישראל או אנשי הווקף הירדני.

כיום ליהודים דתיים לא מתאפשר לעלות להר הבית באופן עצמאי, לבד וללא ליווי משטרתי. אך ככל הנראה בזכות טעות של השוטר בכניסה להר שחשב שהיא תיירת, היא עלתה להר ללא הגבלה.

"זה קרה במקרה", הסבירה עמרוסי. "יהודים לא יכולים לעלות להר הבית אם לא בקבוצה. אני די במקרה עליתי לגמרי לבד".

"באתי עם מכנסיים", סיפרה. "אני לא נראית מהעולים להר הקלאסיים כנראה. השוטר שאל אותי בכניסה לאן אני, הוא חשב שאני תיירת. אמרתי לו שחברה שלי כבר על ההר, אז הוא אמר לי טוב תעלי. ואז אני מסתובבת פה, כל השוטרים רואים אותי".

"אולי אני היהודייה הראשונה שהצליחה לעלות לבדי בלי שוטרים ובלי ווקף על הראש", ציינה. "הדבר היחיד שהווקף אמרו לי שהשרוול שלי קצר מידי. הסיור העצמאי שלי פה נמשך. אני לבד. לא שוטר, לא ווקף. ללא הגבלה. אני פשוט נראית כמו תיירת". עמרוסי ציינה כי היא הקפידה ללכת רק במקומות המותרים על פי הפוסקים שמתירים לעלות להר הבית.

כשיצאה מהר הבית היא פגשה את נעמה, החברה שהייתה אמורה לעלות איתה להר הבית. "נעמה הסבירה לי שזה לא יהודים שאסור להם ללכת לבד, זה יהודים עם חזות דתית. לכן נערה במטפחת כמו נעמה, לא יכולים ללכת לבד. ברגע שהיא מנסה לעלות לבד ישר מצמידים אותה לקבוצה. זה לא עניין של יהודים, זה עניין של יהודים בעלי חזות דתית".