נרות שבת
נרות שבתצילום: מנדי הכטמן, פלאש 90

סיון אזולאי, נציבה אזורית מחוז ירושלים והדרום בנציבות שוויון הזדמנויות בעבודה, שיגרה היום (רביעי) לרשות הטבע והגנים דרישה להבהרות בעקבות "חשד להפליה, לכאורה, בקבלה לעבודה", כלשונה.

כזכור, בערוץ 7 פורסם כי מ', שרצה להתמיין למשרת "עובד כללי גן לאומי עין חמד, מחוז מרכז", הופתע לגלות שאחד התנאים לעבודה הוא לעבוד בשבתות וחגים.

"לעיוננו הובאה מודעת דרושים שפורסמה מטעמכם בנוגע למשרת 'עובד/ת כללי/ת גן לאומי עין חמד, מחוז מרכז'", נכתב במכתב שנשלח לרט"ג. "במסגרת דרישות התפקיד שפורטו בגדרי המודעה, צוין כי העבודה גם בסופי שבוע וחגים".

"לשון המודעה כמו גם תוכנה מעלה חשד, לכאורה, להפליה בקבלה לעבודה מחמת דת, כמו גם חשד לפרסום מודעה בדבר הצעת עבודה שיש בה משום הפליה לכאורה מחמת דת, ומכאן פנייתי אליכם", נכתב. "נדגיש, כי ההחלטה האם לקבל מועמד/ת לעבודה צריכה להתבסס על שיקולים עניינים ומקצועיים ועל רקע התאמת המועמד/ת לתפקיד מבחינה מקצועית".

"בבחינת המובן מאליו יאמר, כי אין לחסום את הדרך בפני מועמדים פוטנציאליים שעשויים להתאים לתפקיד ולהפלותם על רקע דתם מקום בו מדובר בטעם שאינו רלוונטי כלל לדרישות התפקיד ואינו מתחייב מאופיו ומהותו", נאמר.

נציגת נציבות שוויון הזדמנויות בעבודה דרשה לקבל את התייחסות רשות הטבע והגנים. "לאור האמור, ונוכח החשד לאפליה, לכאורה, בקבלה לעבודה מחמת דת, כמו גם החשד לפרסום מודעה בדבר הצעת עבודה שיש בה משום אפליה לכאורה - אשר מקימה על פני הדברים המודעה שיצאה תחת ידיכם, נבקשכם להעביר את התייחסותכם לאמור לעיל בתוך 14 ימים".

שי גליק מנכ"ל בצלמו מסר: "אחרי קביעתה של הנציבות שמדובר במודעות דרושים מפלות ומדירות שאינם חוקיות, אני מצפה מהרשות להודות בטעותה להתנצל ולפרסם מודעות דרושים חדשות שאינם מחייבות עבודה בשבת. לא ייתכן שבמדינת ישראל מדינת היהודים אנשים יודרו משוק התעסוקה בשל רצונם לשמור שבת. אני מודה לנציבות שיויון הזדמנויות שעומדים כחומה בצורה למען זכויות אזרחי ישראל ושומרי השבת בתוכם".

מרשות הטבע והגנים נמסר בתגובה: ''הרשות לא מדירה שומרי שבת מעבודה בארגון. ביקור בשמורות ובגנים יכול להוכיח זאת בקלות. הרשות עובדת בשמורות והגנים 24/7 בקליטת קהל ובשמירת טבע ומורשת. לאור אופי העבודה מתקבלים לרשות עובדים מכלל המגזרים ללא הדרה של עובדים שומרי שבת''.